01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

אוטם שריר הלב, התקף לב - מידע רפואי

Heart attack
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

מבוא לאוטם שריר הלב

אוטם בשריר הלב, הידוע גם כהתקף לב, הוא מצב חירום רפואי בו אספקת הדם ללב מופסקת בצורה חדה. הסיבה לרוב היא קריש דם. חוסר אספקת הדם ללב עלול לגרום לנזק חמור לשריר הלב. ללא טיפול, השריר ימות.
סימפטומים של התקף לב כוללים:
  • כאב בחזה. רוב החולים מתארים תחושה של לחץ בחזה, כאילו חפץ כבד דוחק את בית החזה. הכאב יכול להקרין ללסת, לצוואר, לידיים ולגב.
  • קוצר נשימה.
  • תחושת חרדה קיצונית.
 

התקף לב ומחלת לב כלילית

מרבית התקפי הלב מתרחשים באנשים עם מחלת לב כלילית (קורונרית) הנגרמת בעקבות טרשת עורקים. טרשת עורקים היא תהליך שבו העורקים הופכים צרים ונוקשים עקב הצטברות של כולסטרול וחומרים שומניים אחרים, במבנים הנקראים פלאקים.
העורקים המספקים את שריר הלב נקראים עורקים כליליים (קורונריים). אצל החולים במחלת לב כלילית העורקים הכליליים צרים ונוקשים.
גורמי סיכון להתפתחות מחלת לב כלילית כוללים עישון, תזונה עתירת שומן, סוכרת והשמנת יתר.

שכיחות התקפי לב

התקפי לב מהווים את אחד הגורמים השכיחים ביותר לתמותה בעולם המערבי. על פי נתוני האיגוד הקרדיולוגי בישראל, מידי שנה מאושפזים כ-25,000 חולים בעקבות התקף לב. כיוון שגורמי הסיכון למחלה ידועים וברי שינוי, מרבית המקרים שמובילים למוות ניתנים למניעה.
מרבית התקפי הלב מתרחשים אצל אנשים לאחר גיל 45. הסיכון ללקות באירוע לבבי גבוה פי 2-3 בקרב גברים ביחס לנשים.
בעשור האחרון קיימת ירידה של יותר מ-50% באחוזי התמותה בעקבות התקפי לב בישראל. מניחים כי הסיבה לירידה הניכרת בתמותה נובע משיפור הטיפול שמוענק לחולים בכל בתי החולים בארץ.
אפשרויות הטיפול כוללות טיפול תרופתי שמטרתו למוסס את קריש הדם או פעולה פולשנית להרחבת העורק המוצר והוצאת הקריש.

תחזית החלמה

סיכויי ההחלמה של אנשים שעברו התקף לב תלויים במידה רבה בשני גורמים עיקריים:
  • משך הזמן בין הופעת הסימפטומים ועד לקבלת טיפול רפואי. רצוי שהטיפול יתחיל בתוך 90 דקות (לכול היותר) מרגע הופעת הסימפטומים.
  • התגובה לטיפול ב-28 הימים הראשונים שלאחר התקף הלב.
 
מרבית מקרי המוות מתרחשים ב- 24 השעות הראשונות לאחר ההתקף. במידה שאדם שורד את 28 הימים הראשונים לאחר התקף הלב סיכויי ההחלמה שלו משתפרים בצורה משמעותית, ומרבית האנשים ימשיכו לחיות עוד שנים רבות.
אצל אנשים ששרדו את התקף הלב מומלץ שילוב של שינוי בהרגלי החיים וטיפול תרופתי על מנת להפחית את הסיכון ללקות באירוע לבבי נוסף.