20 יוני 2021 י' תמוז תשפ"א
מעודכן לתאריך  28.02.2021  באדיבות ה 

רעלת הריון - מידע רפואי

Pre-eclampsia
מעודכן לתאריך  28.02.2021  באדיבות ה 

אבחון

רעלת הריון מאובחנת כאשר מופיע בעת הריון יתר לחץ דם במקביל לתוצאה חיובית בבדיקת חלבון בשתן. בדיקות אלו מתבצעות כחלק ממעקב ההריון על ידי רופא הנשים.
בפגישה הראשונה במסגרת מעקב ההריון מומלץ שהאישה ההרה תשאל את הרופא אם קיימים גורמים המעלים את הסיכון שלה ללקות ברעלת הריון. כאשר האישה נמצאת בסיכון מוגבר לרעלת (לרבות עקב רעלת בהריון קודם) ייתכן שיידרש מעקב קפדני יותר אחר לחץ דמה.
במקרים רבים נשים כלל אינן שמות לב לעובדה שלקו ברעלת הריון ורק המעקב של הרופא המטפל יגלה זאת. במידה שהאישה חושדת ברעלת הריון עליה לפנות בדחיפות להתייעצות רפואית.

מתי לחץ הדם של האישה ההרה חריג

לחץ הדם נמדד על ידי שני ערכים, ביחידות של מילימטר כספית (mmHg). הערך הראשון (הגבוה שביניהם) הוא הלחץ הסיסטולי שמעיד על לחץ הדם בעורקים כאשר הלב נמצא במצב של כיווץ, היינו דוחף את הדם החוצה מהלב אל הגוף. הערך השני (הנמוך שביניהם) הוא הלחץ הדיאסטולי שהוא לחץ הדם בעורקים כאשר שריר הלב רפוי וחלל הלב מתמלא בדם לקראת הכיווץ הבא.
במהלך ההריון יתר לחץ דם מוגדר כאשר לחץ הדם הסיסטולי הינו 140 מילימטר כספית ומעלה, או כאשר לחץ הדם הדיאסטולי הינו 90 מילימטר כספית ומעלה. יתר לחץ דם חמור מוגדר כלחץ דם סיסטולי 160 מילימטר כספית ומעלה או כלחץ דם דיאסטולי של 110 מילימטר כספית ומעלה.

חלבון בשתן בהריון - בדיקות וערכים

בדיקת שתן נלקחת בדרך כלל בכל פגישה במסגרת מעקב ההריון. את השתן לבדיקה יש לאסוף החל מאמצע הזרימה, בכלי סטרילי.
נוכחות חלבון בשתן נבדקת באמצעות 'מקלון' (מכונה גם 'סטיק') המשנה את צבעו כאשר בא במגע עם חומר חלבוני.
במידה שהמקלון יראה תשובה חיובית באשר להמצאות חלבון בשתן יבקש רופא הנשים דגימת שתן נוספת שתישלח לבדיקה במעבדה. לעיתים יבקש הרופא איסוף שתן במשך 24 שעות, כדי שניתן יהיה לקבל אומדן מדויק יותר באשר לכמות החלבון הכוללת בשתן. כמות של יותר מ- 0.3 גרם חלבון בשתן במהלך 24 שעות מצביעה בדרך כלל על מצב של רעלת הריון.

בדיקות נוספות

במידה שיאותרו יתר לחץ דם או חלבון בשתן תתבצענה בדיקות מעקב ההריון בתכיפות גבוהה. במידה שמדובר בסימפטומים חמורים ייתכן שהרופא יורה על אשפוז.