16 ינואר 2018 כ"ט טבת תשע"ח
מעודכן לתאריך  09.08.2011  באדיבות ה 

דלקת המעי (גסטרואנטריטיס) - מידע רפואי

Gastroenteritis

טיפול בדלקת המעי

במרבית המקרים יושג שיפור תוך מספר ימים, גם ללא טיפול. מקרים חמורים יותר ידרשו לקבלת טיפול בגורם.

טיפול במסגרת ביתית

הדבר החשוב ביותר הוא להקפיד על שתיית די נוזלים על מנת לפצות על אובדן הנוזלים בשלשול ובהקאה. יש לנסות לשתות לפחות 2 ליטרים של מים ביום, ובנוסף 200 מילי-ליטרים (מ"ל) של מים לאחר כל שלשול.
מטופלים שרגישים יותר להשפעות של התייבשות (קשישים, נשים הרות או חולים במחלות אחרות) מומלץ שישתו תמיסות מלח אותן ניתן לרכוש בבתי המרקחת. יש להיוועץ ברוקח באשר לאופן הכנת תמיסת המלח. תמיסות המלח עוזרות להחזיר לגוף מלחים, גלוקוז (סוכר) ומינרלים חשובים אחרים שאבדו במהלך ההתייבשות.
סוגים מסוימים של תמיסות מלח אינן מתאימות לחולים במחלות כליות. על חולים אלו להיוועץ עם הרופא המטפל.
מומלץ לאכול ארוחות קטנות ולהמנע ממזון עתיר סוכר, שומן או תבלינים, שעלול להחמיר את הסימפטומים. ניתן להתחיל עם אורז לבן מבושל או צנימים.
לעתים ידרש טיפול תרופתי.

תרופות נגד שלשול

אלו ניתנות על מנת להקל על מצבים של שלשול ממושך. לופרמיד (שם מסחרי: אימודיום) היא תרופה המקלה על שלשול. תרופה זו נמכרת ללא מרשם רופא.
לופרמיד מאטה את תנועתיות המעיים ומגבירה מעט את כושר ספיגת הנוזלים לאורך המעי.
תופעות לוואי שכיחות של לופרמיד הן עצירות וטשטוש. תופעות לוואי נדירות יותר כוללות התכווצויות בבטן, נמנום, פריחה בעור ונפיחות.
לופרמיד אינה מתאימה לאנשים הלוקים בדלקת המעי הגס (קוליטיס) או לנשים הרות אך בטוחה לשימוש על ידי נשים מניקות.
אין ליטול לופרמיד או כל תרופה אחרת נגד שלשול כאשר חום הגוף גבוה (מעל 38 מעלות צלזיוס), או אם הצואה מכילה ריר או דם מאחר שבמקרים אלו התרופה עלולה לגרום להחמרה.
  • אין לתת תרופות נגד שלשול לילדים מתחת לגיל 12 אלא אם רופא הילדים הורה על כך.
 

תרופות נגד הקאה

תרופות אלו מסייעות בעצירת הקאה. הטיפול בהן אינו שכיח וידרש רק אם קיים חשש חמור להתייבשות בעקבות הקאה ממושכת.
מטוקלופראמיד (שם מסחרי: פרמין) הוא חומר נוגד הקאה יעיל. תרופה זו גורמת להרפיית השרירים המעורבים במנגנון ההקאה ומגבירה את כושר ספיגת הנוזלים והמזון לאורך המעי.
תופעות לוואי של תרופה זו כוללות נמנום, עצבנות, עייפות, חרדה, קשיי שינה ודיכאון. תופעות אלו הן זמניות וחולפות עם סיום הטיפול. תופעות הלוואי שכיחות יותר אצל ילדים ומתחת לגיל 20.

אנטיביוטיקה

אנטיביוטיקות אינן מומלצות בדרך כלל לטיפול בדלקת המעי מאחר שרוב המקרים נגרמים על ידי נגיפים. גם כאשר הזיהום הוא חיידקי, פעמים רבות יחלפו הסימפטומים גם ללא כל טיפול.
עם זאת, במקרים חמורים בהם זוהה חיידק ואצל אנשים הרגישים לסיבוכים יתכן שיומלץ על טיפול אנטיביוטי.
תופעות לוואי של שימוש באנטיביוטיקה לטיפול בדלקת המעי כוללות:
  • בחילה.
  • הקאה.
  • שלשול.
  • כאב בטן.
  • פריחה בעור.
 

טיפול במסגרת אשפוז

מקרים חמורים של התייבשות בעקבות דלקת המעי יטופלו במסגרת אשפוז בבית חולים, בעיקר כאשר מדובר בהקאות חוזרות המונעות החזקת נוזלים בגוף או כאשר יש עצירת שתן (העדר הטלת שתן). במסגרת האשפוז ינתן טיפול תוך ורידי תומך בנוזלים ובחומרי הזנה חיוניים.