25 יוני 2022 כ"ו סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  31.01.2021  באדיבות ה 

טחורים - מידע רפואי

Hemorrhoids, Piles
מעודכן לתאריך  31.01.2021  באדיבות ה 

טיפול בטחורים

במרבית המקרים יחלפו הטחורים מאליהם תוך מספר ימים, ללא טיפול. טיפולים מסוימים עשויים להפחית את הגרד וחוסר הנוחות הנגרמים עקב הטחורים. שינויים בהרגלי החיים הם הצעד הראשון לשיפור המצב.

שינויים תזונתיים

כאשר הטחורים הם תולדה של עצירות יש להקפיד על יציאות סדירות ועל צואה רכה. מומלץ להשתמש באמצעים המפורטים להלן כדי להפחית את המאמץ הנדרש בזמן הטלת הצואה:
  • הגברת כמות הסיבים בתזונה. יש לאכול 25-30 גרם סיבים מדי יום שמסייעים למזון ולחומרי הפסולת לנוע ביתר קלות לאורך צינור העיכול. לחם, דגנים מחיטה מלאה, פירות וירקות טריים הם מקורות טובים לסיבים.
  • שתיית 6-8 כוסות מים ביום והפחתת כמות הקפאין הנמצא במשקאות כגון תה, קפה וקוקה-קולה.
 

טיפול עצמי

בזמן הטלת צואה מומלץ למלא אחר ההוראות הבאות:
  • הימנעות ממאמץ. מאמץ מחמיר את מצב הטחורים.
  • בסיום הטלת הצואה יש לנקות את פי הטבעת בעזרת נייר טואלט לח או מגבון ולא עם נייר טואלט יבש שעלול לפצוע את פי הטבעת.
  • שימוש במגבונים לחים עשוי להקל על חוסר הנוחות בסיום הטלת הצואה.
  • יש לנקות את פי הטבעת בתנועות טפיחה ולהימנע משפשוף.
  • מומלץ להקפיד על מנח גב ישר ולהגביה את הרגליים על שרפרף.
 

קרמים, משחות ופתילות

תרופות הנמכרות ללא מרשם עשויות להרגיע את הנפיחות והאדמומיות סביב פי הטבעת ולהביא להקלה במצב. ניתן לרכוש קרמים, משחות ופתילות לטיפול בטחורים. עם זאת טיפולים אלו מסייעים לסימפטומים בלבד ואינם מרפאים את הטחורים עצמם.
יש להגביל את השימוש במוצרים אלו לחמישה עד שבעה ימים בלבד. שימוש ממושך יותר עלול לגרום לגירוי העור הרגיש סביב פי הטבעת. מומלץ לשלב טיפול בתרופה ללא מרשם עם תזונה נכונה וטיפול עצמי.
יעילותן של התרופות הנמכרות ללא מרשם דומה. מומלץ להיוועץ ברוקח על מנת לבחור את המתאימה ביותר ולקרוא את ההוראות טרם תחילת השימוש.
אין להשתמש ביותר ממוצר אחד בו זמנית.

קורטיקוסטרואידים

הרופא עשוי לרשום קרם המכיל קורטיקוסטרואידים להפחתת הדלקת סביב פי הטבעת. אין להשתמש בקרם מסוג זה במשך למעלה משבוע ימים כיוון שקורטיקוסטרואידים עלולים לגרום לעור סביב פי הטבעת להפוך דק.

תרופות לשיכוך כאב

משככי כאב כגון פאראצטמול (אקמול, דקסמול) עשויים להפחית את הכאב שנגרם מטחורים. חלק מהתרופות לשיכוך כאב נמכרות ללא מרשם אך אחרות מחייבות מרשם רופא.
במקרים מסוימים עשוי הרופא לרשום תרופות המכילות חומרי אלחוש מקומי על מנת להקל על הכאב. אין להשתמש בתרופות אלו במשך יותר ממספר ימים כיוון שהן עלולות להגביר את רגישות העור סביב פי הטבעת.

משלשלים

משלשלים עשויים לעזור לריקון המעיים במקרה של עצירות. קיימים שני סוגים של משלשלים:
  • משלשלים המכילים סיבים תזונתיים שהופכים את הצואה נפחית ורכה יותר.
  • משלשלים אוסמוטיים המגבירים את תכולת המים בצואה והופכים אותה לרכה יותר.
 

קשירה

קשירה היא פעולה המבוצעת על ידי פרוקטולוג (רופא מומחה במחלות החלחולת ופי הטבעת). בהליך זה כורך הרופא גומיה גמישה סביב בסיס הטחורים בפי הטבעת. כריכת הגומיה חוסמת את אספקת הדם. תוך שבעה ימים מביצוע הפעולה, הטחורים נושרים ועימם הגומיה.
טיפול זה מקובל עבור טחורים פנימיים בדרגה 2 או 3. הטיפול מבוצע במרפאת הרופא, ללא הרדמה. ניתן לשוב לעבודה למחרת ההליך. תיתכן תחושת כאב או אי נוחות במהלך הימים הראשונים לאחר הפעולה. ניתן ליטול משכך כאב להקלה.
מרבית המטופלים אינם מבחינים בנשירת הטחורים מאחר שהם מופרשים מהגוף תוך כדי הטלת הצואה. תיתכן הפרשה רירית במשך כשבוע לאחר הפעולה המעידה על נשירת הטחורים.
הופעת דם על גבי נייר הטואלט הוא מצב תקין סמוך לאחר ביצוע הפעולה אולם לא צריך להופיע דימום רב. במידה שמופיעים קרישי דם או כמות גדולה של דם טרי יש לפנות לחדר המיון.
זיהומים או כיבים (פצעים פתוחים) עלולים להתפתח באזור הקשירה אולם אלו הם סיבוכים נדירים הניתנים לטיפול יעיל.

הטרשה (סקלרותרפיה, Sclerotherapy)

הטרשה הוא טיפול באמצעות הזרקה הגורם להצטלקות הטחורים. טיפול זה מקובל עבור טחורים פנימיים בדרגה 2 או 3 ומהווה חלופה לטיפול קשירה.
במהלך הפעולה מוזרק חומר לבסיס הטחורים בפי הטבעת. הזרקת החומר מאלחשת את קצות העצבים התחושתיים באזור ומקשיחה את רקמת הטחורים כך שבמקום נוצרת צלקת. ארבעה עד שישה שבועות לאחר ההזרקה חלה ירידה בנפח הטחורים והם מצטמקים.
ביום ההזרקה יש להימנע מפעילות מאומצת. ניתן לחזור לפעילות יומיומית, לרבות עבודה, יום לאחר ההזרקה. בימים הראשונים לאחר הפעולה יתכן כאב או דימום קל.

צריבה באמצעות קרינת אור אינפרה-אדום

ניתן לצרוב את הטחורים על ידי שימוש בקרינת אור אינפרה-אדום. באמצעות מספר הבזקים ניתן לחסום את זרימת הדם לטחורים פנימיים בדרגה 1 או 2.

ניתוח

טחורים פנימיים גדולים או טחורים בדרגה 3 או 4 יטופלו בשיטות ניתוחיות.

טיפול בטחורים חיצוניים

טחורים חיצוניים, המכונים גם המטומות בפי הטבעת (perianal hematoma) הם גושים קטנים המתפתחים בקצה פי הטבעת. טחורים חיצוניים שגורמים לכאב קל עד בינוני יחלימו ויחלפו תוך 7-10 ימים ללא טיפול. במידת הצורך ניתן להעזר במשלשלים לריכוך הצואה, במשככי כאב ובתרופות ומוצרים ללא מרשם.

קריש דם המתפתח בטחורים (Thrombosed external hemorrhoid)

כאב עז הנגרם על ידי טחורים עלול להצביע על היווצרות קריש דם בתוך הטחורים, תופעה המכונה בלעז thrombosed external hemorrhoid. במידה שהתופעה מאובחנת תוך 72 שעות מרגע הופעת הכאב אזי ניתן לבצע הליך ניתוחי דחוף תחת הרדמה מקומית לכריתת הטחורים.
אם חלפו למעלה מ- 72 שעות ניתן לטפל בתופעה באמצעות נטילת משככי כאב, מנוחה רבה, רטיות קרות ('קומפרסים') ואמבטיות חמות. הכאב ידעך תוך מספר ימים.