26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  31.01.2021  באדיבות ה 

טחורים - מידע רפואי

Hemorrhoids, Piles
מעודכן לתאריך  31.01.2021  באדיבות ה 

ניתוח טחורים

ניתוח מבוצע במידה שטיפול אחר לא הצליח לפתור את בעיית הטחורים. קיימות מספר שיטות ניתוחיות לטיפול בטחורים.

כריתת טחורים (Hemorrhoidectomy)

כריתת טחורים מבוצעת כאשר קשירה או זריקות הטרשה לא פתרו את בעיית הטחורים או במידה שהטחורים גדולים וגורמים לכאב ואי נוחות. ניתוח כריתת טחורים יבוצע תחת הרדמה כללית.
במהלך ניתוח בשיטה פתוחה מבוצעת מתיחה של רקמת פי הטבעת וכריתה של הטחורים. בניגוד להזרקות וקשירה, הסיכון לחזרת הטחורים לאחר ניתוח נמוך מאד. עם זאת מומלצת תזונה עשירה בסיבים על מנת למנוע הישנות.
לאחר ניתוח בשיטה פתוחה נדרשת החלמה ממושכת כדי לאפשר לפצעים להחלים. במידה שמופיעים קרישי דם או כמות גדולה של דם טרי יש לפנות לחדר המיון.

כריתת טחורים היקפית באמצעות מהדק סיכות (Haemorrhoidopexy, stapling)

כריתת טחורים היקפית באמצעות מהדק סיכות היא חלופה לניתוח כריתת טחורים בשיטה פתוחה המתאימה בעיקר לטיפול בטחורים צנוחים. הליך זה מבוצע תחת הרדמה כללית.
הניתוח מבוצע באמצעות מכשור מיוחד המאפשר כריתה של הטחורים סביב פי הטבעת והידוק הרירית בבסיסם אל דופן פי הטבעת באמצעות מהדק סיכות. פעולת ההידוק מורידה את אספקת הדם לטחורים והם מצטמקים.
תקופת ההחלמה לאחר ניתוח בשיטה זו קצרה יותר מאשר בכריתת טחורים בשיטה פתוחה וכרוכה בפחות כאב. לרוב ניתן לחזור לעבודה תוך כשבוע. עם זאת קיימת שכיחות גבוהה יותר של צניחת טחורים חוזרת לאחר הליך ההידוק בהשוואה לכריתת טחורים בשיטה פתוחה.

קשירת עורק הטחורים (Hemorrhoidal artery ligation, Transanal hemorroidal dearterialisation)

הליך זה מבוצע באמצעות מכשיר דופלר אולטרה סאונד במטרה להפחית את זרימת הדם לטחורים ומבוצע תחת הרדמה כללית.
באמצעות הדופלר אולטרה סאונד מאתר המנתח את מיקום העורקים המספקים דם לטחורים ומבצע תפר מעליהם. באמצעות תפר זה נחסמת זרימת הדם לטחורים והם מצטמקים תוך מספר ימים עד שבועות.
הליך קשירת עורק הטחורים נחשב יעיל וכרוך בפחות כאב בהשוואה לניתוח כריתת טחורים או הליך הידוק. מטופלים בשיטה מדווחים על שביעות רצון מתוצאותיה. לדעת מומחים בתחום, הליך קשירת עורק הטחורים יעיל להקלת סימפטומים לרבות דימום, גרד, נפיחות וכאב. מחקר שבדק מטופלים ארבעה שבועות לאחר ביצוע ההליך העלה כי תשעה מכל עשרה דיווחו על היעלמות הסימפטומים.
כשנה לאחר ההליך דיווח אחד מכל עשרה מטופלים כי סבל מדימום, כאב בזמן יציאה או מטחורים צנוחים.

טיפולים נוספים

קיימים טיפולים נוספים לטחורים אך אלו אינם נפוצים. טיפול אלו כוללים הקפאה (cryosurgery) וטיפול באמצעות לייזר.