22 ספטמבר 2021 ט"ז תשרי תשפ"ב
מעודכן לתאריך  17.08.2011  באדיבות ה 

פסיכוזה - מידע רפואי

(Psychosis)
מעודכן לתאריך  17.08.2011  באדיבות ה 

סימפטומים של פסיכוזה

הסימפטומים העיקריים של פסיכוזה, בהתאם למדריך ה-TR -DSM-4 שפרסמה האגודה האמריקאית לפסיכיאטריה (American Psychiatric Association) בשנת 2000 כוללים:
  • הזיות (Hallucinations).
  • מחשבות שווא (Delusions).
  • הפרעות במהלך החשיבה.
  • התנהגות בלתי מאורגנת באופן ניכר.
 

הזיות (Hallucinations)

הזיות (הלוצינציות בלעז) הן מצב בו לאדם יש הפרעה בתפיסה החושית כך שהוא רואה, שומע, מריח או חש דבר שאינו קיים במציאות. הזיות עלולות להתבטא בכל אחד מחמשת החושים. הזיות שמיעה נפוצות יותר בקרב הסובלים מפסיכוזה שנגרמת מהפרעה נפשית.
בהזיית שמיעה אדם שומע קולות שאינם קיימים במציאות, למשל קולות אנשים (אחד או יותר) שמדברים עליו או איתו. לרוב הקולות אינם נעימים. לעיתים הקולות פוקדים על החולה לבצע מעשים מסוימים והוא חש מוכרח להיענות לפקודות.
הזיות בדרך כלל נתפסות על-ידי הלוקים בפסיכוזה כתחושות אמיתיות, ולרוב קשה עד בלתי אפשרי לשכנע אותם אחרת באמצעות נימוקים הגיוניים.

מחשבות שווא (Delusions)

מחשבות שווא הן מצב בו אדם משוכנע ללא ספק בדבר שאינו אמיתי ובלתי סביר או שדרך הסקת המסקנות שלו שגויה. התוכן של מחשבת השווא בה האדם מאמין אינו מתקבל כסביר בחברה, בתרבות ובדת הנהוגות בסביבה בה הוא חי. לא ניתן לשכנע אותו אחרת על-סמך כל נימוק הגיוני או הוכחות סותרות.
התוכן של מחשבות שווא יכול לעסוק בנושאים שונים לרבות קנאה, רדיפה, יחס והשפעה, גדלות, אשמה או מחשבות שווא שקשורות לגוף (סומטיות). הסוגים השכיחים של מחשבות שווא במצב פסיכוטי כוללים:
  • מחשבות שווא של רדיפה (מחשבות שווא פרנואידיות)- כאשר האדם השרוי במצב פסיכוטי מאמין שמישהו רודף אחריו או מנסה לפגוע בו בזמן שאין לכך ראיות או סיבה הגיונית. כתוצאה ממחשבת השווא הוא עלול לשנות את התנהגותו, למשל להימנע משתייה או אכילה בטענה שהשב"כ ומשפחתו מנסים להרעיל אותו.
  • מחשבות שווא של גדלות- כאשר הלוקה בפסיכוזה מאמין כי הוא ניחן בכח והשפעה גדולים במיוחד (גדולים ממה שבמציאות) או שהוא נבחר לתפקיד בעל שליחות מיוחדת. למשל אדם שהיה חילוני כל חייו פתאום מאמין שהוא המשיח ושהוא יכול להחיות מתים.
  • מחשבות שווא של יחס- כאשר הלוקה בפסיכוזה מאמין כי לחפצים, לאירועים או לאנשים בסביבתו הקרובה ישנה משמעות מיוחדת ובלתי רגילה, המכוונת כלפיו. כך למשל אדם הסובל ממחשבת שווא של יחס יפרש שיעול של עובר אורח ברחוב כסימן מיוחד עבורו.
 

הפרעות במהלך החשיבה

לעיתים קרובות במצב של פסיכוזה ישנן הפרעות לא רק בתוכן המחשבות אלא גם במהלך החשיבה. שלושה מהסימנים הבולטים להפרעות במהלך החשיבה הם:
  • דיבור בשטף מהיר ללא הפסקות.
  • 'קפיצות' מנושא לנושא במהלך שיחה, לעיתים באמצע המשפט, כשהקשר בין הנושאים נראה לשומע רופף או לא קיים.
  • קטיעות פתאומיות במהלך המחשבה אשר מובילות לעצירה פתאומית של הדיבור או הפעילות.
 

התנהגות בלתי מאורגנת

חולים במצב פסיכוטי משנים את התנהגותם, לעיתים בעקבות מחשבות השווא או ההזיות שמשפיעות עליהם. התנהגותם במקרים רבים נראית בלתי מאורגנת וחסרת סיבה הגיונית, למשל העברה תמוהה של חפצים ממקום למקום או תנועות בלתי מובנות.
אצל חלק מהחולים ניתן לצפות בהתנהגות בלתי מאורגנת משמעותית, למשל התרוצצות ממקום למקום ללא מטרה נראית לעין, או לחילופין מצב של קפיאה במקום באמצע החדר.
במקרים קיצוניים הדבר יכול להוביל למצב קטטוני (קטטוניה, catatonia). זהו מצב בו האדם שרוי למשך זמן ממושך במקום אחד בחוסר תנועה וללא דיבור, או לחילופין לוקה בתנועתיות-יתר קיצונית. לרוב מצב כזה מצריך טיפול והשגחה רפואית במסגרת אשפוז.

חוסר מודעות עצמית

אנשים הלוקים בהתקפים פסיכוטיים לעתים כלל אינם ערים לכך שהתנהגותם משונה או שחזיונות השווא וההזיות הם דמיוניים.
הם עשויים לזהות זאת אצל אחרים אולם חסרים את המודעות לזהות זאת אצלם עצמם. לדוגמה, אדם המאושפז במחלקה פסיכיאטרית יתלונן כי חבריו לחדר לוקים בשכלם בזמן שהוא בריא לחלוטין.

פסיכוזה לאחר לידה

1-2 מכל 1000 נשים שילדו עלולה ללקות בפסיכוזה במהלך החודש הראשון לאחר הלידה. התופעה שכיחה בעיקר בקרב נשים הלוקות במחלה נפשית אחרת כגון שסעת (סכיזופרניה) או הפרעה דו-קוטבית וכן בקרב נשים שלקו בדיכאון לאחר לידה.
נשים אלו עלולות לחוש רצון לפגוע בעצמן או בתינוקן.