22 ספטמבר 2021 ט"ז תשרי תשפ"ב
מעודכן לתאריך  17.08.2011  באדיבות ה 

פסיכוזה - מידע רפואי

(Psychosis)
מעודכן לתאריך  17.08.2011  באדיבות ה 

מניעה של פסיכוזה

לא בכל המקרים ניתן למנוע מצבי פסיכוזה. מחלת השסעת (סכיזופרניה), למשל, נגרמת עקב שילוב של גורמים תורשתיים, ביולוגיים, נפשיים וסביבתיים שבמקרים רבים לא ניתן למנעם.
יחד עם זאת ניתן להימנע ממצבים אשר מהווים גורם משפעל (טריגר) להתפרצות פסיכוזה, כמו שימוש בסמים, מחסור בשינה או אורח חיים שמערב מתח וחרדה בעוצמות גבוהות ובאופן מתמשך.

הקשר בין שימוש בקנאביס לפסיכוזה

משתמשים בקנאביס (הנמצא במריחואנה או בחשיש) הם בעלי סיכון מוגבר משמעותית להתפרצות פסיכוזה ביחס לשאר האוכלוסייה. שימוש בקנאביס מעלה גם את הסיכון להחמרה של הסימפטומים ולאשפוזים תכופים יותר במקרה שכבר אובחנה פסיכוזה.
יתרה מזאת, מחקרים מהשנים האחרונות מצביעים על האפשרות ששימוש בקנאביס עלול להוות גורם למחלת השסעת. במסגרת סקירה מדעית שפורסמה בשנת 2004 בכתב העת המדעי The British Journal of Psychiatry נערך ניתוח של מספר מחקרים שעקבו אחר עשרות אלפי משתתפים במשך מספר שנים. מניתוח התוצאות עולה כי שימוש בקנאביס מגביר פי 2 את הסיכון ללקות בשסעת בעתיד.

חומצות שומן מסוג אומגה-3 ואומגה-6

מספר מחקרים מהשנים האחרונות העלו את האפשרות שצריכה של חומצות שומן מסוג אומגה-3 ואומגה-6, המצויות בשמן דגים, עשויה לסייע במניעת מצבי פסיכוזה.
חומצות השומן חיוניות לתפקוד התאים בכלל ותאי עצב במוח בפרט. מדענים העלו את ההשערה כי הפרעות פסיכיאטריות ובהן פסיכוזה נגרמות בין השאר מבעיות בחילוף החומרים של שומנים חיוניים בתאי העצב שבמוח.
מחקר מקיף שהתפרסם בכתב העת Biomed Central Psychiatry במאי 2010 סקר את הרגלי התזונה של למעלה מ- 33,000 נשים בשבדיה במשך 10 שנים.
המחקר העלה כי נשים הצורכות דגים כ- 3-4 פעמים בשבוע נמצאות בסיכון נמוך ב- 53% לפתח סימפטומים של פסיכוזה, בהשוואה לנשים שלא צורכות דגים כלל. נשים שצורכות רמה מתונה של חומצות שומן מסוג אומגה-3 ואומגה-6 מתוספי מזון נמצאו אף הן בסיכון מופחת משמעותית לפתח פסיכוזה.
מנגד נמצא כי צריכה גבוהה מאוד (מעל 5 פעמים בשבוע) של דגים שומניים במיוחד (כגון סלמון, מקרל והרינג) עלולה דווקא להביא להשפעה הפוכה, כלומר לעליית הסיכון לפתח סימפטומים פסיכוטיים.
מחקר זה מצטרף לשורת מחקרים שהראו הטבה במצבם של הלוקים בהפרעות או מחלות נפש ובמניעתן באמצעות צריכה מתונה של חומצות שומן שמקורן בשמן דגים.
דרושים מחקרים נוספים כדי לבסס את הידע ולקבוע את המינון המומלץ למניעת פסיכוזה. מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל באשר לשימוש בתוספי מזון, גם אם ניתן להשיגם ללא מרשם רופא.