01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.11.2020  באדיבות ה 

אנורקסיה נרבוזה - מידע רפואי

Anorexia Nervosa
מעודכן לתאריך  12.11.2020  באדיבות ה 

מבוא לאנורקסיה נרבוזה

אנורקסיה נרבוזה היא הפרעת אכילה והפרעה נפשית חמורה.
ביוונית, פירוש המילה 'אנורקסיה' הוא אובדן תאבון עקב גורמים שונים לרבות מחלה או נטילת תרופה הפוגעת בתאבון. 'אנרוקסיה נרבוזה' משמעותה אובדן תאבון עקב חרדה. בשפה שגורה נהוג להתייחס להפרעת האכילה כאל אנורקסיה ואל הלוקים באנורקסיה כאל 'אנורקטיים'.
אנשים הלוקים באנורקסיה סובלים מבעיות בכל הקשור למזון שהם צורכים. הם חרדים למשקלם, מעוניינים לרזות ולכן מגבילים את כמות המזון שהם אוכלים. חלק ניכר מהלוקים באנורקסיה מתעמלים בצורה מוגזמת כדי לרדת במשקל.
אנורקטיים מוטרדים מאד ממשקלם מאחר שהם:
  • חושבים שהם שמנים או בעלי משקל עודף.
  • חוששים לעלות במשקל או להשמין.
  • רוצים להיות רזים.
 
אנורקטיים עלולים לחשוב שהם שמנים מדי גם כאשר ירדו במשקל ועצמותיהם בולטות מבעד לעורם.
הלוקים באנורקסיה ימנעו מאכילה בכל דרך אפשרית וייעשו כפייתיים בכל הקשור למזון, אכילה ודיאטה. פעמים רבות יספרו קלוריות במזון גם כאשר אין להם כל כוונה לאכול.
חלק מהאנורקטיים עלולים להיתקף בבולמוסי זלילה, היינו יטרפו כמויות גדולות מאד של מזון בפרקי זמן קצרים. לאחר מכן ינסו להיפטר מהמזון שאכלו באמצעות הקאה או נטילת חומרים משלשלים.
אנורקסיה מתפתחת בדרך כלל בהדרגה, תחילה דרך הקפדה על משטר של דיאטה אך עד מהרה יוצא המצב משליטה ומתדרדר.

מה שכיחות התופעה?

אנורקסיה היא הגורם העיקרי למוות על רקע הפרעה נפשית, אף שלא מדובר בתופעה שכיחה.
קשה להעריך את מספר החולים במחלה בצורה מדויקת מאחר שלא כולם פונים לטיפול. אנורקסיה מתפתחת בדרך כלל סביב גיל 14-15 אך ידועים מקרים גם בגילאים צעירים יותר. מרבית המקרים מאובחנים בקרב נערות ונשים (ההערכה היא כי 1 מכל 200 נשים תלקה באנורקסיה).
מומחים מעריכים כי שכיחות האנורקסיה בישראל נעה בין 0.3% ל- 0.5% מכלל אוכלוסיית הנערות והנשים. מחקרים מלמדים כי למעלה מ – 90% ממקרי האנורקסיה היו בקרב נערות מתבגרות ונשים עד גיל 40, כששיעור החולות הגבוה ביותר נמצא בקרב נערות בנות 14.
אף שמקובל לחשוב שהפרעות אכילה הן נחלתן של נשים, 1 מכל 2000 נערים וגברים עלול ללקות אף הוא באנורקסיה. בשנים האחרונות חלה עליה במספר הנערים הלוקים במחלה וכיום מעריכים כי 10% מהחולים הם זכרים.
הגורם למחלה אינו ידוע אך ככל הנראה מדובר בשילוב של גורמים נפשיים, סביבתיים וביולוגיים.
אנורקסיה שאינה מטופלת עלולה להחמיר ולגרום לסיבוכים שונים עקב חוסר איזון הורמונלי, חוסרים תזונתיים ובעיות הקשורות לבריאות הנפשית. כמו כן יתכנו סיבוכים ארוכי טווח לרבות אוסטאופורוזיס, מחלת כליות ומחלת לב.

סיכויי ההחלמה

אנשים הלוקים באנורקסיה מסרבים להכיר במצבם. זהו הקושי העיקרי בטיפול במחלה. אנורקטיים רבים מסרבים להבין ולהודות כי יש להם בעיה.
לאחר שהסובל מאנורקסיה משתכנע לקבל טיפול יחלפו בממוצע 5 עד 6 שנים עד להחלמה מלאה. הישנות של המצב ונסיגה הן שכיחות.
הטיפול כולל בדרך כלל טיפול הכרתי-התנהגותי וטיפול תזונתי תומך שמטרתו להבטיח עליה נאותה במשקל.
20-30% מהאנורקטיים אינם מגיבים לטיפול. כ- 5% ימותו עקב תת תזונה.