05 יולי 2022 ו' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.11.2020  באדיבות ה 

אנורקסיה נרבוזה - מידע רפואי

Anorexia Nervosa
מעודכן לתאריך  12.11.2020  באדיבות ה 

סיבוכים של אנורקסיה נרבוזה

ללא טיפול עלול המצב להתדרדר ולגרום לבעיות בריאותיות חמורות. אם הטיפול אינו משיג שיפור בסימפטומים או שחלה החמרה יש לשקול החלפה של הטיפול. בהתאם לחומרת המצב ניתן לשקול טיפול במסגרת אשפוז בבית החולים.
לעתים תיתכן הישנות של המחלה גם אחרי טיפול.

בעיות בריאות נוספות

אדם הלוקה באנורקסיה לאורך תקופה ממושכת נמצא בסיכון מוגבר לפתח סיבוכים ובעיות רפואיות נוספות שעלולות להיות קבועות, דוגמת נזק לעצמות.
אנורקטיים עלולים לפתח את הסיבוכים הרפואיים הבאים:
 • פגיעה בזרימת הדם ואספקת דם ירודה לרקמות הגוף.
 • מחלת לב וכלי דם כמו מחלת לב כלילית והפרעות בקצב הלב.
 
במקרים מסוימים, אנורקטיים עלולים לפתח הפרעת אכילה אחרת המכונה 'בולימיה נרבוזה'. הפרעה זו מאופיינת בהתקפי אכילה (מכונה גם 'אכילה בולמוסית') ולאחריהם הקאה מכוונת על מנת להיפטר מהמזון שנאכל.
אנורקסיה עלולה לפגוע במאזן המלחים והמינרלים בגוף, ובפרט בסידן, אשלגן והנתרן. מינרלים אלו חיוניים לתפקודו התקין של הגוף. רמות נמוכות של אשלגן (פוטסיום) עלולות לגרום לתופעות כגון עייפות, חולשה ויובש ואף לסיבוכים דוגמת פגיעה בתפקוד הכליות ולהפרעות בקצב הלב.
רמות נמוכות של סידן עלולות לגרום להתכווצויות שרירים. חוסר סידן (בשילוב עם חוסר בויטמין D) עלול לגרום לפגיעה בעצמות. רמות נמוכות של נתרן עלולות לגרום לבלבול ואף לפרכוס.
סיבוכים נוספים של אנורקסיה כוללים:
 • לחץ דם נמוך.
 • אנמיה.
 • בעיות בחלל הפה ובשיניים שעלולות להיגרם בעקבות התוכן החומצי של הקיא.
 • רמות נמוכות של סוכר בדם.
 • נזק לכבד.
 • אי ספיקת כליות חריפה.
 • אוסטאופורוזיס.
 • אובדן רקמת שריר (בעיקר אצל נערות ונשים).
 • ירידה בחשק המיני ואין אונות (אצל גברים).
 • נזק קבוע למערכת העיכול בעקבות שימוש ממושך במשלשלים.
 • עצירות.
 

אנורקסיה ומחלות נוספות

אנשים שלוקים באנורקסיה ובמחלות נוספות זקוקים למעקב צמוד אחר מצבם הרפואי.
אנשים הלוקים בסוכרת צריכים להקפיד על בדיקות תקופתיות על מנת למנוע התפתחות של בעיות עיניים וסיבוכים חמורים נוספים. הדבר נכון במיוחד עבור חולים בסוכרת מסוג 1.
כמחצית מחולי האנורקסיה סובלים מירידה משמעותית בצפיפות ובחוזק העצם. לפיכך, אנשים הלוקים במחלות שקשורות לעצמות כמו אוסטיאופורוזיס צריכים להקפיד על טיפול מניעתי מתאים ולהימנע מפעילות גופנית שעלולה לגרום לנפילות.
מחקרים שעקבו אחרי חולות אנורקסיה לשעבר (נשים שהחלימו מהמחלה 15-20 שנים קודם למחקר) הראו שעל אף שחל שיפור בצפיפות העצם אצלן, היא עדיין הייתה נמוכה משמעותית בהשוואה לבנות גילן שלא לקו במחלה, ולכן גם עליהן להיות במעקב קפדני.

בעיות נפשיות

אנורקטיים רבים לוקים גם בהפרעות נפשיות נוספות לרבות דיכאון, חרדה, הפרעה טורדנית-כפייתית ובשינויי אישיות. חלקם אף עלולים לצרוך סמים ולהתמכר אליהם.

תמותה

אנורקסיה נרבוזה עלולה להיות מחלה קטלנית. להפרעת אכילה זו מיוחס אחוז התמותה הגבוה ביותר מכל מחלות הנפש. קיימת הערכה לפיה כ- 10% מהנשים שאובחנו כחולות אנורקסיה ימותו תוך 10 שנים. בקרב נשים צעירות בגילאי 15-24, אנורקסיה היא גורם התמותה המוביל.
המוות עלול להיות פתאומי ואינו קשור בהכרח בתת משקל. לרוב נגרמת התמותה מזיהומים, מאי-סדירות בקצב הלב או מחוסר איזון של המלחים והמינרלים בגוף. חלק מהחולים עלולים להתאבד.

אנורקסיה והריון

נשים הלוקות באנורקסיה זקוקות למעקב קפדני בתקופת הריונן וכך גם נשים שלקו בעברן במחלה אך החלימו.
אנורקסיה במהלך ההריון עלולה להגביר את הסיכון לסיבוכי הריון לרבות הפלה, לידה מוקדמת, לידת תינוק במשקל לידה נמוך ולידה בניתוח קיסרי.
במחקר שנעשה בשנת 2008 בשבדיה נמצא שנשים שלקו בהפרעות אכילה לפני ההריון או במהלכו היו בסיכון מוגבר לפתח דיכאון לאחר לידה.