27 יוני 2022 כ"ח סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

בולימיה - מידע רפואי

Bulimia Nervosa
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

מבוא לבולימיה

בולימיה נרבוזה, המכונה בדרך כלל 'בולימיה', היא מצב רפואי נפשי שזוהה לראשונה כהפרעת אכילה בשנת 1979.
אנשים הלוקים בבולימיה (מכונים גם 'בולמים') מנסים לשלוט במשקל גופם באמצעות זלילה ולאחריה גרימת הקאה או שלשול. גורמים לבולימיה כוללים דיכאון, דימוי עצמי נמוך ומצבי דחק ולחץ.

זוללים ומתרוקנים

הפרעות אכילה מאופיינות בגישה חריגה לנושא המזון והתזונה. לעתים קשה להבין כיצד מתפתחת הפרעת אכילה.
לכל אחד הרגלי אכילה ייחודיים לו. לדוגמה, אנשים הסובלים מרגישות למזון מסוים צריכים להימנע מאכילתו כדי לשמור על בריאותם. אנשים הלוקים בהפרעות אכילה חשים פחד עז מפני עליה במשקל ובהתאם לכך קובעים את הרגלי האכילה שלהם. הבולמים נעים בין זלילת כמויות עצומות של מזון לבין גרימת הקאה או שלשול, על מנת לפנות את המזון המיותר מגופם.
ההתרוקנות נעשית לרוב בסתר. אנשים הסובלים מבולימיה גורמים להקאה או לשלשול מאחר שהם מרגישים אשם על כך שזללו בצורה מוגזמת, אך אינם מסוגלים לשלוט בדחף לזלול.

מי עלול ללקות בבולימיה?

בולימיה פוגעת גם בגברים וגם בנשים, אך נשים נמצאות בסיכון גבוה פי 10 ללקות במחלה בהשוואה לגברים. בשנים האחרונות עולה מספר הגברים והנערים המפתחים גם הם את המחלה.
מחקרים עדכניים מעלים כי כ- 8% מכלל הנשים תחלנה בבולימיה בשלב כלשהו בחייהן. המחלה עלולה להופיע בכל גיל אך מתפתחת לרוב בגילאי 16 עד 40 (בממוצע מתחילה המחלה בגילאי 18-19). אמנם גם ילדים עלולים לפתח את המחלה אך אלו מקרים נדירים יחסית.
50% מהאנשים הלוקים בבולימיה הם אנורקטיים 'לשעבר'.
בולימיה היא הפרעת אכילה הגורמת ללוקה בה להתעסק במשקל גופו ובצורתו. הבולמים נוטים לשפוט את עצמם בחומרה על כל פגם שימצאו בעצמם, בגופם ובהתנהגותם.
זוהי מחלה חמורה שעלולה לסכן את חיי הלוקה בה. לעיתים קשה להתגבר על המחלה מאחר שמעורב בה לא רק נושא התזונה אלא גם ענין הדימוי העצמי. טיפול יעיל בבולימיה עשוי לסייע לאדם להרגיש טוב יותר ביחס לעצמו, לאמץ דפוסי אכילה בריאים יותר ולהתאושש מסיבוכי המחלה.