26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

בולימיה - מידע רפואי

Bulimia Nervosa
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

טיפול בבולימיה

הצעד הראשון לקראת החלמה הוא לזהות את הבעיה ולרצות לטפל בה. ניתן להתגבר על בולימיה אך התהליך עלול להיות ארוך ומסובך. לעתים ידרשו שינויים משמעותיים באורח החיים. החלמה מלאה מושגת בקרב 40%-50% מהאנשים הלוקים במחלה.
במרבית המקרים ידרש שילוב של טיפול נפשי וטיפול תרופתי על ידי תרופות נוגדות דיכאון.

טיפול נפשי (פסיכולוגי)

טיפול הכרתי (קוגניטיבי) התנהגותי (Cognitive Behavioral Treatment, CBT) הוא טיפול המבוצע באמצעות שיחות עם מטפל. זוהי השיטה השכיחה ביותר לטיפול בבולימיה.
טיפול זה יסייע לאדם הלוקה בבולימיה לבחון את רגשותיו בצורה מפורטת ולסגל לעצמו גישה חדשה להתמודדות עם מצבים, תחושות ואכילה. סוג זה של טיפול מבוסס על הרעיון שמחשבותיו של האדם, ולא מצבים או אנשים אחרים, קובעים את תגובותיו ואת התנהגותו. המטפל עשוי לבקש מהמטופל לנהל יומן אכילה שיעזור להגדיר ולהעריך את הגורמים המעוררים אצלו את התקפי הזלילה.
גישה טיפולית נוספת מכונה טיפול בין-אישי (Interpersonal Therapy, IPT). גישה זו מבוססת על ההנחה שקשרים בין אנשים וקשרים עם העולם הסובב את המטופל הם בעלי השפעה חשובה על בריאותו הנפשית. מטרת הטיפול היא לסייע למטופל לבסס יחסים תומכים עם סביבתו על מנת שהאוכל לא יהווה את מוקד הווייתו.

טיפול תרופתי

תרופות נוגדות דיכאון מקבוצת מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI’s, Selective Serotonin Reuptake Inhibitors) משמשות לעתים לטיפול בהפרעות אכילה. תרופת הבחירה ממשפחה זו לטיפול בבולימיה היא Fluoxetine המוכרת בשמה המסחרי 'פרוזאק'.
תרופות ממשפחה זו משמשות אף לטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית, בחרדה ובפוביה.
יעברו מספר שבועות עד שתורגש השפעתן של תרופות נוגדות דיכאון ולכן יש להקפיד ליטול אותן באופן סדיר. על מנת להתאים את מינון התרופה ולקבוע כי היא אכן יעילה ידרש המטופל להיפגש עם רופאו לאחר 2, 4, 6 ו- 12 שבועות של טיפול.
מחקרים מראים כי אנשים הלוקים בבולימיה מגיבים לטיפול בתרופות נוגדות דיכאון אך שאלו יעילות פחות מטיפול הכרתי התנהגותי, וכי נדרש מינון גבוה מזה המקובל לטיפול בדיכאון. עם זאת, שימוש בתרופות עשוי להפחית את תדירות התקפי הזלילה ולהקל על בעיות רגשיות המתלוות להפרעות אכילה כמו דיכאון או חרדה.
תרופות מקבוצת ה- SSRI’s אינן מומלצות לאנשים הלוקים באפילפסיה ולאנשים בעלי רקע משפחתי של מחלות לב, כבד או כליות.

טיפול תזונתי וחזרה למשקל גוף תקין

במידה שהמטופל סובל מעודף משקל בעקבות התקפי הזלילה הרי שהמטרה הראשונית של הטיפול תהיה להשיבו למשקל גוף תקין. אנשי מקצוע בתחום התזונה ינחו את המטופל לגבי תזונה בריאה. בהתאם לצרכיו התזונתיים יותאמו עבורו תוכניות טיפול אישיות שיסייעו לו להגיע למשקל הרצוי תוך רכישת הרגלי אכילה בריאים.

טיפול במסגרת בית חולים

במרבית המקרים בולימיה אינה מטופלת במסגרת אשפוז אלא אם קיימים סיבוכים חמורים או אם קיימת סכנה לחיי המטופל (אם יש חשש שיתאבד או יפגע בעצמו).

תהליך ההחלמה

מרבית הלוקים בבולימיה יחלימו אולם התהליך עלול להיות ארוך וקשה הן עבור המטופל והן עבור בני משפחתו. על מנת שיחלים צריך המטופל:
  • לשנות את הרגלי האכילה שלו.
  • לשנות את הדרך בה הוא חושב ומתייחס לאוכל.
  • להגיע למשקל גוף תקין עבורו.
 
ככל שהמחלה ממושכת יותר ואינה מאובחנת או מטופלת, תהליך ההחלמה ורכישת ההרגלים הבריאים קשה יותר. לפיכך קיימת חשיבות עליונה לזהות את המצב, להסכים לקבלת ייעוץ וטיפול רפואי ולהתחיל בתוכנית הטיפול מוקדם ככל שאפשר.
עבור מרבית המטופלים, תהליך ההחלמה כרוך בתקופות של שיפור המשולבות בתקופות של נסיגה והתדרדרות במצב.