26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

בולימיה - מידע רפואי

Bulimia Nervosa
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

התמודדות ותמיכה

ההתמודדות הרגשית עם בולימיה עלולה להיות קשה ומבלבלת. מחד מקדשת הסביבה את הרזון ואת הצורך לרדת במשקל, אך מאידך המסר המועבר למטופל הוא כי עליו לחדול מההתעסקות במשקלו ומהנסיונות לפנות מגופו את המזון שזלל.
כיצד ניתן להתמודד עם מחלה שעלולה להיות קטלנית בזמן שרזון ומשקל גוף נמוך מהווים מדדים להצלחה?
הזכירו לעצמכם באופן תדיר מהו משקל הגוף התקין עבורכם, בפרט כאשר אתם נחשפים לתמונות או לתוכניות טלויזיה המציגות דוגמניות או שחקנים רזים במיוחד. טרם גרימת הקאה או שלשול, נסו להיזכר במשקל המומלץ עבורכם.
דכאו את הרצון לדלג על ארוחות ולעשות דיאטות קיצוניות. זכרו שדיאטה ורעב מוגזם מעודדים התקפי זלילה ומקשים עליכם להתמודד עם מצבי דחק ולחץ.
אל תגלשו לאתרים המעודדים הפרעות אכילה. אתרים אלו מעודדים פעולות לריקון הגוף ועלולים לגרום להישנות המחלה.
זהו מצבים בעייתיים עבורכם שעלולים לגרום לכם להתקף זלילה ולאחריו להקאה או לשלשול על מנת שתוכלו להימנע מאלו מבעוד מועד.
פתחו פעולות פנאי מהנות עבורכם על מנת שתוכלו להעביר את זמנכם בנעימים באופן שישכיח מכם את הצורך הכפייתי להתעסק במזון ובמשקל גופכם.
היו סלחניים כלפי עצמכם. התמקדו בצדדים החיוביים של אישיותכם ושל חייכם על מנת לשאוב מכך כוח ועידוד.
חברו לדמויות חיוביות שיעודדו ויחזקו אותכם. נסו להבין שדוגמניות בעיתון או שחקנים בטלוויזיה, על אף רזונם, אינם מהווים דמויות ראויות לחיקוי.

קבלת עזרה

טיפול קבוצתי מאפשר ליצור קשר עם אנשים אחרים המתמודדים עם הפרעות אכילה למטרת תמיכה והתמודדות משותפת. חלק מהלוקים בבולימיה, ואף בני משפחותיהם, נעזרים רבות בקבוצות תמיכה.
חברי הקבוצה, הלוקים אף הם באותה הפרעת אכילה, מבינים היטב את המצב ומסוגלים להזדהות ולחלוק מנסיונם.

תמיכה להורים

הורים לילד או מתבגר הלוקה בבולימיה עלולים להאשים את עצמם במצבו. נסו לזכור שקיימים גורמים רבים שעלולים לגרום להתפתחות המחלה ונסו להימנע מלבזבז את כוחכם ומשאביכם בהתעסקות על מדוע או למה המחלה התפתחה. העדיפו להתרכז ולתמוך בילדכם.
  • שאלו אותו כיצד אתם יכולים לעזור לו. האם כדאי שתרחיקו מסביבתו מזונות מסוימים שגורמים לו להתפתות ולפתוח בהתקף זלילה? האם ירצה שתערכו פעילות משפחתית בסיום הארוחות על מנת לדכא את רצונו להתרוקן?
  • הקשיבו לו. תנו לו להביע את רגשותיו ותסכוליו.
  • הקפידו על ארוחות משפחתיות משותפות כדי לסגל לו הרגלי אכילה נכונים ועל ידי כך להפחית את הפיתוי להתקפי זלילה מתוך רעב או צורך במזון.
  • הימנעו מהאשמת הילד במצבו.
 
הפרעת אכילה המתפתחת אצל אחד מבני המשפחה משפיעה על כל בני הבית. אם אתם חשים צורך בכך, פנו לקבלת טיפול משפחתי תומך מגורם מקצועי מוסמך או השתתפו בקבוצות תמיכה להורים ולמשפחות.