16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  04.08.2021  באדיבות ה 

CBT טיפול הכרתי (קוגניטיבי) התנהגותי - מידע רפואי

Cognitive Behavioral Therapy

סוג של פסיכותרפיה, שיטה או מיומנות טיפולית, אשר ממוקדת בסיוע לשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות.
מעודכן לתאריך  04.08.2021  באדיבות ה 

תוצאות הטיפול ההכרתי התנהגותי

לא בכל המקרים ירפא הטיפול את המצב או יעלים את התופעות הנלוות, אך במרביתם, מדובר בטיפול יעיל שמסוגל להעניק לאדם את הכוחות להתמודד עם מצבו בדרך בריאה ולגרום לו להרגיש טוב יותר עם עצמו ועם חייו.

יעילות הטיפול

טיפול הכרתי התנהגותי מסייע להתמודד עם בעיות כמו חרדה ודיכאון על מנת להפחית את השפעתם השלילית על חיי המטופל. אמנם תמיד קיים הסיכון שהתחושות הרעות שאדם מקשר עם בעיותיו יחזרו, אך בעזרת המיומנויות שנרכשות במהלך הטיפול, קל יותר לשלוט בהן.
חשוב להמשיך ולהתאמן בכישורים שנלמדו במהלך הטיפול גם כאשר חשים טוב יותר והמפגשים הטיפוליים הסתיימו. ישנם מחקרים המראים שטיפול הכרתי התנהגותי עשוי להיות יעיל יותר מתרופות נוגדות דיכאון למניעת הישנות של דיכאון.
במידה שחשים צורך לרענן ולחזק את המיומנויות שנלמדו, ישנם קורסי רענון של טיפול הכרתי התנהגותי.

להפיק את המרב מטיפול הכרתי התנהגותי

הטיפול אינו מתאים ואינו יעיל באותה מידה לכל אחד. ניתן לנקוט במספר צעדים על מנת להגביר את סיכויי ההצלחה ולהפיק את המיטב, לרבות:

שותפות בתהליך הטיפולי

הטיפול יעיל ביותר כשהמטופל משתף פעולה ולוקח חלק בקבלת ההחלטות. חשוב לוודא שהמטפל והמטופל מסכימים לגבי הבעיות העיקריות הדורשות התייחסות, וכיצד לפתור אותן. רצוי לקבוע מטרות ולמדוד את ההתקדמות במשך הזמן.

פתיחות וכנות

הצלחת הטיפול תלויה בנכונות לשתף את המטפל במחשבות, ברגשות ובחוויות ובמידת הפתיחות לתובנות ולדרכים חדשות. אם המטופל אינו שש לדבר על דברים מסוימים בגלל שהם גורמים לו לכאב רגשי, למבוכה או לפחד מהתגובה של המטפל, חשוב שיידע את המטפל לגבי ההסתייגויות שיש לו.

היצמדות לתוכנית הטיפולית

מטופלים שמרגישים מדוכאים או חסרי מוטיבציה עלולים להתפתות לדלג על המפגשים הטיפוליים, אך הדבר עלול לפגום בתהליך הטיפול. חשוב להקפיד להגיע לכל המפגשים ולחשוב על אילו נושאים לשוחח עם המטפל.

ציפיות מציאותיות

אין לצפות לתוצאות מיידיות. העיסוק בנושאים רגשיים דורש עבודה קשה ועלול להיות מכאיב. חלק מהאנשים ירגישו החמרה בתחילת הטיפול, תוך שהם מתחילים להתעמת עם בעיות העבר וההווה.
יתכן שיעברו מספר מפגשים עד שהמטופל יוכל להבחין בשיפור וירגיש טוב יותר.

ביצוע מטלות הבית

חשוב לבצע את ההוראות ואת המטלות הטיפוליות בין המפגשים. ביצוע המטלות ושיעורי הבית חשובים מאחר שהם עוזרים למטופל להטמיע וליישם את שלמד במהלך מפגשי הטיפול.

מה קורה אם הטיפול אינו עוזר?

אם המטופל חש שאין שום התקדמות בטיפול ושלא מושג שיפור במצבו אחרי מספר מפגשים, עליו לדבר על כך עם המטפל. יתכן שהם יחליטו ביחד על שינויים מסוימים באופן הטיפול או ינקטו גישה טיפולית שונה.