10 אוגוסט 2022 י"ג אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

דלקת תוספתן (אפנדיציטיס) - מידע רפואי

Appendicitis
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

מבוא לדלקת התוספתן

אפנדיציטיס היא נפיחות ודלקת של התוספתן (בלעז, אפנדיקס).
התוספתן הוא כיס דמוי אצבע המסתעף מהמעי הגס (באזור בו מתחבר המעי הדק אל המעי הגס) וממוקם בצידה הימני התחתון של הבטן. אורכו 5-10 סנטימטרים. תפקידו של התוספתן בגוף אינו ברור. מניחים כי התוספתן הוא חלק ממערכת העיכול שהתנוון לאורך שנות התפתחות גוף האדם.
דלקת בתוספתן תתבטא תחילה בכאב במרכז הבטן שיתפשט לצידה הימני התחתון. בהמשך יחמיר הכאב ויתכנו רגישות, הקאה ושלשול. דלקת התוספתן היא מצב חירום רפואי המחייב ניתוח לכריתת התוספתן. ללא ניתוח עלול התוספתן להתפוצץ והזיהום עלול להתפשט לחלל הבטן.
הגורם לדלקת בתוספתן אינו ידוע אך ככל הנראה נגרם המצב בעקבות חסימה של התוספתן על ידי צואה שגורמת לנפיחות מקומית.

סימפטומים של דלקת התוספתן

דלקת התוספתן מתחילה בדרך כלל בכאב במרכז הבטן שעלול להופיע ולהעלם. תוך שעות נודד הכאב לצידה הימני התחתון של הבטן (היכן שממוקם התוספתן), נעשה קבוע ומחמיר.
לחיצה באזור זה של הבטן, שיעול או אף הליכה עלולים להחמיר את עוצמת הכאב. המצב עלול להיות מלווה בחוסר תיאבון, תחושה כללית רעה, עצירות או שלשול.

מתי יש לפנות לקבלת עזרה רפואית?

כאב בטן שהולך ומחמיר מחייב בירור רפואי. אבחון דלקת התוספתן עלול להיות קשה מאחר שהסימפטומים אינם ייחודיים ועלולים להצביע על מצבים רפואיים אחרים כגון דלקת בדרכי השתן או בשלפוחית השתן.
  • כאב בטן שמחמיר בבת אחת ושמתפשט בכלל אזור הבטן מחייב פנייה דחופה לחדר המיון מאחר שיתכן שמדובר בתוספתן שהתפוצץ.
 

טיפול בדלקת התוספתן

במרבית המקרים ידרש ניתוח לכריתת התוספתן המודלק. ניתוח זה מכונה 'אפנדקטומי'. זהו ניתוח שכיח בעל שיעורי הצלחה גבוהים. בדרך כלל יבוצע הניתוח באמצעות לפרוסקופיה אך אם קיים חשש שהתוספתן התפוצץ עלול להיות צורך בניתוח פתיחת בטן.
דלקת התוספתן היא מצב שכיח. התופעה שכיחה יותר בקרב גברים בגילאי 10-20.
מאחר שהגורם אינו ידוע אין אפשרות מוכחת למנוע את דלקת התוספתן אך נמצא כי אנשים הצורכים תזונה עשירה בסיבים נמצאים בסיכון מופחת ללקות בתופעה.