19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

דלקת תוספתן (אפנדיציטיס) - מידע רפואי

Appendicitis
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

טיפול בדלקת תוספתן

הטיפול בדלקת התוספתן הוא באמצעות ניתוח לכריתת התוספתן. זהו אחד הניתוחים השכיחים ביותר ושיעורי ההצלחה שלו גבוהים. ההליך הרפואי לכריתת התוספתן מכונה 'אפנדקטומי' (Appendecotmy) והוא מבוצע תחת הרדמה כללית.

לפרוסקופיה

לפרוסקופיה היא כיום השיטה המועדפת לניתוח (שיטה זו מכונה לעתים גם 'שיטת חור-מנעול'). בשיטה זו עושה המנתח 3 חתכים קטנים בבטן דרכם הוא מחדיר מקור אור, מצלמת וידאו זעירה (לפרוסקופ) ואת כלי הניתוח. בדרך זו ניתן לראות את פנים חלל הבטן בפירוט רב ללא צורך בחתך גדול. התוספתן שיכרת יוצא מגופו של המטופל דרך חתכי הניתוח.
היתרון של שיטה זו בזמן ההחלמה המהיר ובצלקות הקטנות לאחריה. ניתוח לפרוסקופי כרוך באשפוז קצר בן יומיים ולאחריו ישתחרר המטופל לביתו. יידרשו 1-2 שבועות עד להחלמה מלאה.

ניתוח פתיחת בטן לכריתת התוספתן

בחלק מהמקרים אין אפשרות לבצע ניתוח לפרוסקופי ולכן יש לבצע ניתוח פתיחת בטן. מקרים אלו כוללים:
  • פיצוץ של התוספתן.
  • מטופלים עם גידולים במערכת העיכול.
  • נשים בשליש הראשון של ההריון.
  • אנשים שעברו ניתוחי בטן קודמים.
 
בעקבות ניתוח זה תיוותר צלקת גדולה יותר. כמו כן נדרש אשפוז ממושך של כשבוע.

האם ניתן לטפל בדלקת תוספתן ללא ניתוח?

במקרים שהתוספתן לא עבר פיצוץ, יש אפשרות לטיפול אנטיביוטי בלבד, אם כי ללא ניתוח יש סיכון לחזרה של הדלקת, ועל כן ניתוח הוא עדיין הטיפול הטוב ביותר במרבית המקרים. במקרים שהתוספתן עבר פיצוץ וחלפו כמה יים מאז האירוע, הרופא יכול להחליט על טיפול אנטיביוטי לכמה ימים. בכל מקרה, עדיין יומלץ על ניתוח, משום של-1 מתוך 10 אנשים עם תופסתן שהתפוצץ קיים גידול בתוספתן , ויש להסירו בניתוח.