29 יוני 2022 ל' סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

אלח דם - מידע רפואי

Sepsis
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

מבוא

אלח דם הוא מצב מסכן חיים שנגרם בעקבות תגובת יתר של מערכת החיסון של הגוף לזיהום. הדבר מתבטא בסדרה של תגובות חיסוניות שעלולות לגרום לדלקת נרחבת, לנפיחות ולהיווצרות קרישים בזרם הדם. 
אלח דם מכונה לעתים גם ספסיס, ספטיסמיה או הרעלת דם. מושגים אלו אינם מדויקים לגמרי מאחר שמדובר במצב הפוגע לא רק במערכת הדם אלא בכל אברי ורקמות הגוף. הרעלת דם, או ספטיסמיה, היא מצב של זיהום חיידקי החודר למערכת הדם. אלח דם, מנגד, עלול להיגרם עקב זיהום חיידקי, נגיפי או פטרייתי. 
אלח דם מתרחש בשלושה שלבים:
  • אלח דם פשוט עלול להיגרם בעקבות זיהומים כמו שפעת או מורסה בשן. זהו מצב שכיח יחסית שאינו דורש טיפול בבית החולים.
  • אלח דם חמור מתרחש כאשר תגובת הגוף לזיהום פוגעת בפעילותם של איברים חיוניים כמו הלב, הכליות או הריאות.
  • הלם זיהומי (septic shock) עלול להתרחש במקרים חמורים במיוחד של אלח דם. המצב מאופיין בצניחה חמורה של לחץ הדם באופן שמונע אספקת דם תקינה וחמצן לאיברים חיוניים (כגון הלב, הכליות והמוח).
 
ללא טיפול מתאים עלול אלח דם פשוט להתפתח למצב של הלם זיהומי ואף לכשל רב מערכתי (היינו הפסקת התפקוד של איברים חיוניים כגון הלב והמוח) ולמוות.

סיכויי ההחלמה

אלח דם המאובחן בשלב מוקדם, טרם שהתרחשה פגיעה באברים חיוניים, ניתן לעיתים לטיפול בעזרת טבליות אנטיביוטיקה, אף ללא צורך באשפוז בבית החולים. מרבית הלוקים באלח דם פשוט יחלימו לגמרי.
אלח דם חמור והלם זיהומי הם מצבי חירום רפואיים הדורשים אשפוז ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים. היחידות לטיפול נמרץ ערוכות לניטור קפדני ולתמיכה במערכות הגוף תוך כדי הטיפול בזיהום.
עקב הפגיעה באיברים חיוניים ובמערכות הגוף, אלח דם חמור עלול לגרום לתחלואה קשה ולמוות.