17 מאי 2022 ט"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

אלח דם - מידע רפואי

Sepsis
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

גורמים לאלח דם

אלח דם עלול להיגרם בעקבות זיהום בכל אזור בגוף.
ברוב המקרים מצליחה מערכת החיסון להגביל את הזיהום לאזור מסוים (מצב המכונה זיהום מקומי). בתגובה לזיהום מגביר הגוף את ייצור התאים הלבנים ואלו נודדים אל האזור בו נמצא הגורם המזהם. תגובת הגוף כוללת סדרה של תהליכים כגון נפיחות ברקמה המזוהמת, שמסייעים במניעת התפשטות הזיהום. תהליכים אלו, המתרחשים בתגובה לזיהום מקומי, מכונים דלקת.
כאשר הזיהום חמור במיוחד, או אצל אנשים שמערכת החיסון שלהם חלשה (לדוגמה, חולי איידס או חולים המטופלים בכימותרפיה), עלול הזיהום להתפשט דרך זרם הדם לאזורים נוספים בגוף. מצב זה גורם לתגובת יתר של מערכת החיסון ולהתלקחות התהליך הדלקתי בכול הגוף.
הדלקת המפושטת מהווה מצב רפואי חמור יותר מהזיהום הראשוני מאחר שהיא גורמת נזק לרקמות ופוגעת בזרימת הדם באופן שגורם לצניחה של לחץ הדם ופוגע באספקת החמצן לאיברים ולרקמות.

מקור הזיהום הראשוני

זיהום שמקורו במערכת הדם, בריאות, בדרכי השתן, בבטן ובאגן הוא הגורם השכיח לאלח דם. זיהומים הקשורים להתפתחות אלח דם כוללים:
 
בכ- 20% מהמקרים לא ניתן לזהות את הזיהום הראשוני שגרם לאלח הדם.

אוכלוסיות בסיכון

אלח דם בעקבות זיהום קל כמו שפעת עלול להתפתח אצל כל אחד. עם זאת, קיימים מצבים המגבירים את הסיכון להתפתחות אלח דם בעקבות זיהום. בקבוצת סיכון נמצאים:
  • חולים במחלות המחלישות את מערכת החיסון דוגמת זיהום בנגיף ה- HIV או בלוקמיה (סרטן הדם).
  • מטופלים העוברים טיפולים רפואיים המחלישים את מערכת החיסון (לדוגמה, כימותרפיה).
  • ילדים קטנים וקשישים.
  • מטופלים שעברו לאחרונה ניתוח או נפצעו בתאונה.
  • חולים שמונשמים באופן מלאכותי בעזרת מכונת הנשמה.
  • חולים עם צנתרים ועירויים שונים המוחדרים דרך העור.
  • אנשים המועדים לזיהומים (מצב שעובר בתורשה ומגביר את רגישות הגוף לזיהום).
 
התפתחות אלח דם מהווה סיכון חמור עבור אנשים המאושפזים בבית החולים בעקבות מצב רפואי קשה אחר. חרף מאמצים רבים של הצוות הרפואי, הסיכון להתפתחות זיהומים במהלך האשפוז בבית החולים, קיים תמיד.
זיהומים חיידקיים דוגמת MRSA (חיידק מסוג סטפילוקוק שעמיד לאנטיביוטיקות רבות) שנרכשו בבית החולים נוטים להיות קשים יותר. הסיבה לכך היא שבחלק מהמקרים החיידקים שגורמים לזיהום פיתחו מנגנוני עמידות כנגד אנטיביוטיות שונות.