13 אוגוסט 2020 כ"ג אב תש"פ
מעודכן לתאריך  23.10.2011 

לידת עובר מת (לידה שקטה) - מידע רפואי

Stillbirth
מעודכן לתאריך  23.10.2011 

מה קורה לאחר לידת עובר מת?

מרבית ההורים מעוניינים לראות ולהחזיק את ילדם המת. זוהי החלטה בלעדית של ההורים. הורים שמעוניינים יקבלו זמן להיות לבד עם תינוקם.
ניתן לצלם תמונות ולקחת מזכרות כמו פיסת שיער, טביעות אצבעות או את השמיכה בה נעטף התינוק לאחר הלידה. כמו כן, ניתן להעניק שם לתינוק. עם זאת, לא כולם מעוניינים בכך. כאמור, הבחירה בידי ההורים.

ייעוץ מקצועי

ייעוץ מקצועי יכול להוות מקור תמיכה מצוין. יועצים ועובדים סוציאליים יסייעו במילוי הניירת הנדרשת ויסבירו את האפשרויות העומדות בפני ההורים לגבי הלווית התינוק. כמו כן, הם יוכלו להפנות על פי הצורך לגורמים מקצועיים נוספים.

בירור סיבת המוות

ניתן לבצע מספר בדיקות ליולדת על מנת לנסות ולגלות את הגורם למוות התוך רחמי:
  • בדיקות דם – לגילוי רעלת הריון (בעיה עם השלייה) או סוכרת.
  • בדיקות לזיהומים – ניתן לבצע בדיקות שתן, דם ודגימת תאים מהנרתיק או צוואר הרחם, על מנת לחפש עקבות של זיהומים.
  • תפקוד בלוטת המגן – לבדוק האם ישנה הפרעה בפעילות בלוטת המגן.
 
כמו כן, ישנן בדיקות שניתן לבצע לתינוק על מנת לנסות לברר את סיבת המוות.

נתיחה לאחר המוות

בנתיחה לאחר המוות יבדק גוף התינוק על ידי פתולוג מומחה. הבדיקה מספקת מידע באשר לנסיבות מות התינוק. המידע עשוי להיות חשוב, בעיקר לנשים שמתכננות הריונות נוספים בעתיד.
נתיחה לאחר המוות תבוצע רק לאחר קבלת אישור בכתב מההורים. התהליך כולל מספר בדיקות, לרבות בדיקת האיברים הפנימיים של התינוק, בדיקות דם ודגימת רקמות וכן בדיקות גנטיות למחלות שונות.
על מנת לבצע נתיחה יפנה גורם מוסמך אל ההורים כדי לברר האם הם מעוניינים בהליך זה. במידה שכן, אילו בדיקות היו רוצים שיבוצעו.

רישום לידת עובר מת

על פי החוק בישראל, יש לרשום את כל התינוקות שנולדו מתים לאחר השלמת 22 שבועות הריון, כאשר גיל ההריון אינו ידוע, או כאשר נולד עובר מעל 500 גרם. ההרשמה מספקת להורים את ההכרה בלידת תינוקם. כמו כן, הרישום חשוב עבור רשומות סטטיסטיות. על הרישום להתבצע תוך 15 יום ממועד הלידה, בלשכת הבריאות המחוזית.

הפרשת חלב

לאחר לידת תינוק יחל גוף האם לייצר חלב. לאחר לידת עובר מת, מצב זה עלול לגרום לאי נוחות ולמצוקה. תרופת ממשפחת האגוניסטים לדופמין יעילות בהפסקת ייצור החלב מהשדיים. הן גורמות למעט תופעות לוואי ועשויות לשפר את מצב הרוח. אגוניסטים לדופמין אינן מתאימות לנשים שסבלו מרעלת הריון. ניתן להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי השימוש בתרופות אלו.
חלק מהנשים מעדיפות לתת לחלב להתייבש מבלי להיעזר בתרופות.