16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

אובדן הריון (לידה שקטה) - מידע רפואי

Stillbirth
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

מניעת אובדן הריון

כשליש מהמקרים של אובדן הריון נותר ללא הסבר, כלומר, התינוק נראה בריא לחלוטין. לא ניתן להסביר מדוע תינוקות אלו נפטרו ברחם.
נשים יכולות לבצע מספר דברים על מנת לשפר את בריאותן ולהפחית את הסיכון לאובדן הריון, לרבות:
  • הפסקת עישון. עישון מגדיל את הסיכון לאובדן הריון.
  • הימנעות משתיית אלכוהול לקראת ההריון ובמהלכו. אלכוהול עלול להשפיע בצורה חמורה על התפתחות העובר ולהגביר את הסיכון להפלה במהלך השליש הראשון.
  • הימנעות מסמים. סמים כגון מריחואנה, קוקאין, אקסטזי והרואין עלולים לפגוע בעובר.
  • ביצוע מעקב אחר תנועות העובר.
  • פנייה לרופא בכל מקרה של כאב בטן או דימום נרתיקי.
  • הגנה מפני זיהומים והימנעות ממזונות מסוימים.
  • ביצוע מעקב הריון קפדני וסקירות אולטרה סאונד במהלך ההריון.
 

משקל

השמנה (BMI מעל 30) מהווה גורם סיכון לאובדן הריון. יחד עם זאת, מחשבון ה-BMI אינו מדויק עבור נשים הרות ולכן יש להתייעץ עם הרופא המטפל.
הדרך הטובה ביותר להגן על בריאות העובר היא לדאוג למשקל תקין טרם הכניסה להריון. משקל תקין בעת ההפריה מפחית את הסיכון לבעיות הקשורות בהשמנה במהלך ההריון. ניתן להיעזר בגורמים מקצועיים לצורך הפחתה במשקל.
נשים שנמצאות בעודף משקל בזמן הכניסה להריון צריכות להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי תוספת המשקל הצפויה והרצויה במהלך ההריון.
אכילה בריאה וביצוע פעילות גופנית לרבות הליכה ושחייה הן פעולות המומלצות לכל הנשים ההרות. נשים שלא היו פעילות טרם הכניסה להריון צריכות להתייעץ עם רופא לפני התחלת ביצוע פעילות גופנית.

מעקב אחר תנועות העובר

נשים הרות מתחילות להרגיש תנועות עובר בשבועות 18-22 להריון. לכל תינוק יש את דפוס התנועות שלו, וכל אישה מתחילה בשלב זה של ההריון להכיר את תנועות עוברה.
בכל פגישה במהלך ההריון נוהג הרופא /ה או האח/ות לשאול על תנועות העובר. כל שינוי, ובעיקר ירידה בתנועות, עלול להיות סימן אזהרה לכך שהעובר זקוק לניטור. אחרי שבוע 22 יש לפנות באופן מידי לרופא המטפל / מוקד לרפואת נשים אם יש שינוי בתנועות העובר הרגילות (הפחתה או ריבוי בתנועות) במקרים המפורטים כאן >
 

הימנעות ממאכלים מסוימים

במהלך ההריון רצוי להימנע ממזונות מסוימים ולנהוג בזהירות על מנת לשמור על בריאות האם והעובר. מומלץ להימנע מסוגים מסוימים של דגים וגבינות ולוודא שהבשר והעוף מבושלים היטב.

סקירות הריון

במסגרת סקירות אולטרה סאונד המבוצעת בהריון עוקב הרופא המטפל אחר התפתחות העובר, בודק את קצב גדילתו ומוודא את תנוחתו ברחם. כמו כן, מבוצעות מספר בדיקות לאתר מחלות ומצבים שונים, לרבות רעלת הריון שעלולה לגרום לסיבוכים אימהיים ועובריים. במידת הצורך ינתן טיפול יעיל ומהיר במצב.

השפעה על הריונות עתידיים

במהלך בדיקת הרופא לאחר הלידה ניתן להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי הריון עתידי, בפרט אם התגלו ממצאים בנתיחה לאחר המוות שבוצעה בעובר. לאחר אובדן הריון יבוצע מעקב הריון צמוד בהריונות הבאים.