25 מאי 2022 כ"ד אייר תשפ"ב
תאריך:  23.10.2011 

קפה לא לכול אחד

ד"ר אורדי שרף

תאריך:  23.10.2011 

לא ברור אם צריכה קבועה של קפה עלולה לגרום ליתר-לחץ דם, או להחמירו. נשים הרות חייבות משנה זהירות ובכלל נשים שצורכות קפה צריכות להקפיד על צריכת סידן נאותה. לא לחולי סוכרת.

הקפה, בעיקר בשל השפעת הקפאין שבו אינו מיועד לכול אחד. מספר מצבים דורשים התייחסות מיוחדת ולקבוצות מסוימות באוכלוסיה מומלץ להימנע משתיית קפה או מוצרים המכילים קפאין, או לפחות להגביל את צריכתו באופן משמעותי.
על קבוצות אלו נמנים:
  • בעלי יתר לחץ-דם בלתי מאוזן.
  • הלוקים בסוכרת סוג 2 בלתי מאוזנת.
  • הסובלים מחרדות או מכאבי ראש.
  • הסובלים מהפרעות שינה או מקשיי הירדמות.
  • החולים במחלת כליות.
  • נשים הצורכות קפה וממעיטות בצריכת סידן.
  • נשים בהריון.
 
נזכיר כי בין השפעות הלוואי של קפאין, אף אגב צריכה מתונה ( 3-4 כוסות קפה ביום), ניתן לכלול עליה בלחץ הדם, הפרעות שינה ובייחוד קשיי הירדמות, עליה בחומציות הקיבה, עליה בכמות השתן ואף עצירות.
השפעות אלו עלולות להיות משמעותיות כאשר מדובר באנשים המשתייכים לאחת או יותר מהקבוצות שהוזכרו.
לאלו הרגישים לקפאין, וחווים בשל כך קשיי הירדמות, לא מומלץ לשתות קפה בשעות הערב והלילה ובמקרים קיצוניים אף לא בשעות אחר הצהריים.

קפה אינו גורם סיכון מרכזי ליתר לחץ-דם

קולה עם קרח
לסובלים מיתר לחץ דם בלתי מאוזן מומלץ להימנע מקפאין
ידוע שצריכת קפאין גורמת לעלייה זמנית בלחץ הדם (טווח של שעות). עם זאת הממצאים הנוגעים לשאלה אם צריכה קבועה של קפה עלולה לגרום ליתר-לחץ דם, או להחמירו, אינם כה ברורים וההמלצות אינן חד משמעיות. קיימת סברה שלמערכת כלי הדם ישנם מנגנוני הסתגלות לרמות קבועות של קפאין, כך שבטווח הארוך, לא מתרחשת עלייה גדולה בלחץ-הדם בשל צריכת קפאין.
הסברה הזו נתמכת במספר מחקרים מקיפים מהשנים האחרונות, לרבות מחקר שנערך באוניברסיטת הרווארד (המרכז לחקר התזונה, ארה"ב), בו לא נמצא קשר בין צריכה קבועה של קפה ובין יתר לחץ-דם. מאידך מחקרים אחרים מצאו עדויות לכך שצריכת קפה מגבירה את הסיכון ליתר לחץ-דם.
מחקר הולנדי שפורסם בכתב העת Journal of Hypertension בשנת 2005 מצא קשר בין צריכה קבועה ומתמשכת של קפאין ובין עלייה בלחץ-הדם בטווח הארוך. ההשפעה של צריכת קפה על ערכי לחץ הדם הייתה קטנה (עליה סביב 2-5 מ"מ כספית), ולכן הסיקו החוקרים שעל-אף שצריכת קפה עלולה להעלות במקצת את לחץ הדם, היא אינה מהווה גורם סיכון מרכזי ליתר לחץ-דם.
החלטת האקדמיה של רופאי המשפחה האמריקאים (American Academy of Family Physicians-AAFP) משנת 2007 היא לא להמליץ על הימנעות משתיית קפה כאמצעי למניעה או איזון של יתר לחץ-דם.
עם זאת, מי שסובל מיתר לחץ-דם בלתי-מאוזן (למרות שנוטל טיפול תרופתי), מומלץ שיימנע משתיית קפה או משקאות אחרים המכילים קפאין. ייתכן שבמקרה כזה עדיף להמיר את הקפה הרגיל בקפה נטול קפאין, כיוון שלאחרונה מסתמנות עדויות לכך שמרכיבים בקפה נטול קפאין עשויים להשפיע דווקא לטובה על לחץ הדם. דרוש מידע נוסף כדי לבסס את ההמלצות.
אישה שותה קפה
לסובלים מכאבי ראש מומלץ לשים לב להשפעה של הקפה עליהם

קפה וסוכרת סוג 2- סיפור מורכב

הממצאים לגבי השפעת הקפה על הלוקים בסוכרת מעט מבלבלים. ידוע שצריכה עקבית של קפה (גם קפה נטול קפאין) קשורה להפחתת הסיכון לפתח בעתיד סוכרת מסוג 2. יחד עם זאת יש לזכור שבטווח הקצר הקפאין מקטין את רגישות תאי הגוף לאינסולין, וגורם בכך לעלייה של רמת הסוכר בדם לאחר הארוחה.
הסבר אפשרי לממצאים הוא שהחומרים האחראיים להשפעות המיטיבות של הקפה אינם דווקא קפאין אלא אחרים לחלוטין, והסבר נוסף מתבסס על ההבדל בין השפעת הקפאין בטווח הקצר והשפעתו בטווח הארוך אגב צריכה עקבית.
כלומר, מי שרוצה להפחית את הסיכון ללקות בעתיד בסוכרת עשוי להפיק תועלת משתיית הקפה, אולם עבור מי שכבר סובל מסוכרת סוג 2 (בעיקר אם לא הושגה שליטה בערכי הסוכר למרות הטיפול התרופתי), הקפאין עלול להחמיר את מצבו.

קפה בעת הריון, לא יותר מכוס ביום

במחקר שפורסם בכתב-העת NEW ENGLAND JOURNAL OF MEDICINE בשנת 2000 נטען שנשים הרות שצורכות מעל 100 מ"ג קפאין ביום (בערך 2-3 כוסות קפה) נמצאות בסיכון מוגבר להפלה, גם אם אינן מעשנות.
במחקר אחר שפורסם בכתב העת (BRITISH MEDICAL JOURNAL (BMJ בשנת 2003, נאמר כי שתיית קפה במהלך ההריון מהווה גורם סיכון ללידת וולד מת. במחקר עלה שככל שכמות הקפה הנצרכת ביום גבוהה יותר, כך עולה הסיכון. שתיית 4-7 כוסות קפה ביום העלתה את הסיכון ב- 80% ואילו שתיית 8 כוסות ומעלה הכפילה את הסיכון פי 4.
יחד עם זאת מספר מחקרים מהשנים האחרונות הראו שצריכה של עד 3-4 כוסות קפה בעת הריון אינה גורמת לעלייה בשיעור ההפלות או הסיבוכים, כך שניתן לומר שהנושא עדיין שנוי במחלוקת.
העובדה הוודאית היחידה היא שהקפאין עובר דרך השליה לדם העובר ושהעובר רגיש להשפעת קפאין. הקפאין מתפרק באיטיות אצל העובר ולכן הוא נשאר בגופו פרק זמן ממושך יותר מאשר אצל מבוגר. לאור זאת, המלצתי בשלב זה עבור נשים הרות היא להימנע משתיית קפה או לפחות להגביל אותה לכוס אחת ביום.

קפה עלול להשפיע על אוסטיאופורוזיס

כוס תה
לאוכלוסיות מסויימות מומלץ להימנע משתיית קפה
קפאין גורם לעליה בכמות הסידן המופרשת בשתן. מספר מחקרים בדקו את ההשערה שצריכת קפה עלולה לגרום להפרעה למשק הסידן בגוף ולהגברת הסיכון לאוסטיאופורוזיס, בעיקר אצל נשים מבוגרות.
מחקר מקיף בנושא בחן עשרות אלפי נשים בשוודיה ופורסם בכתב העת Osteoporosis International בשנת 2006 . במחקר נמצא ששתיית כ-4 כוסות קפה ביום מגבירה במעט את הסיכון להתפתחות שברים כתוצאה מאוסטיאופורוזיס בעתיד, במיוחד בקרב נשים שצריכת הסידן היומית שלהן נמוכה (מתחת ל-700 מ"ג סידן ליום).
אצל נשים שצריכת הסידן שלהן הייתה תקינה לא נראתה השפעה משמעותית של צריכת הקפה על הסיכון לאוסטיאופורוזיס או לשברים. החוקרים עדיין חלוקים באשר למסקנות שניתן להסיק מן המחקרים, אולם לפי שעה ניתן לחלץ מהם מסקנה סבירה אחת, שמוטב שנשים שצורכות קפה תקפדנה על צריכת סידן נאותה.

קפה וכאבי ראש

הקשר בין צריכת קפה ובין כאבי ראש דורש הבהרה. מחד, הקפאין שבקפה מסייע להגביר את השפעתם של משככי כאב וזו הסיבה שחלק מהתרופות משככות הכאב (במיוחד אלו המיועדות לטיפול בכאבי ראש ומיגרנות) מכילות גם קפאין. מצד שני, אצל חלק מהאנשים צריכה קבועה של קפאין עלולה לגרום לכאבי ראש ולמיגרנות.
לפי תוצאות מחקרים כאב ראש יכול להופיע כחלק מתסמונת גמילה לאחר הפסקה בצריכת הקפה, או כחלק מהשפעת הקפה עצמו. במחקר שהתפרסם בכתב העת Journal of Headache Pain בשנת 2009 ואשר בחן למעלה מ- 50,000 נבדקים, נמצא קשר בין צריכה גבוהה של קפה לעלייה בשיעור כאבי הראש, בעיקר אצל אנשים הסובלים מדי פעם מכאבי-ראש.
ייתכן שאופי ההשפעה של הקפאין על הכאב תלוי בעיתוי של שתיית הקפה ביחס לזמן הופעת כאב הראש ובמרכיבים תזונתיים נוספים. לסובלים מכאבי ראש מומלץ לשים לב להשפעה של הקפה עליהם, ולהתייעץ במידת הצורך עם הרופא המטפל.
במקרים רבים יומלץ לסובלים מכאבי ראש להימנע ממוצרים המכילים קפאין. עם זאת חשוב שלא לבצע שינויים חדים בהרגלי החיים והתזונה, בעיקר כאשר מדובר בסובלים ממיגרנה. אם מפסיקים את צריכת הקפאין, כדאי לעשות זאת באופן הדרגתי, כדי למנוע כאב ראש שעלול להתלוות לגמילה.