25 מאי 2022 כ"ד אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  03.11.2020  באדיבות ה 

סרטן הערמונית (סרטן הפרוסטטה) - מידע רפואי

(Prostate Cancer)
מעודכן לתאריך  03.11.2020  באדיבות ה 

הטיפול בסרטן ערמונית שאובחן בשלב מוקדם

הגישה לסרטן ערמונית מוקדם לא גרורתי

סרטן ערמונית המתגלה בשלב מוקדם הינו לעיתים בר ריפוי, ורוב החולים לא ימותו ממחלתם. קיימות מגוון אפשרויות גישה, ובפרט ניתוח כריתת הערמונית, וטיפול קרינתי לערמונית (ובחלק מהמקרים גם לאגן, עם או בלי שילוב טיפול הורמונלי). בחלק מהחולים קיימת אפשרות למעקב פעיל ללא מתן טיפול. טיפולים נוספים הניתנים לפעמים הינם ברכיתרפיה (טיפול על ידי השתלת גרגירים רדיואקטיביים בערמונית), HIFU (הרס רקמת הגידול על ידי חימום), קריותרפיה (הרס רקמת הגידול על ידי הקפאה), טיפול פוטודינמי (TOOKAD).
שיקולים הנלקחים בחשבון בקביעת הטיפול המתאים הינם גיל החולה, מחלות רקע, רמת הסמן  PSA, מראה הגידול בביופסיה (ניקוד גליסון), ממצאי הבדיקה הגופנית ובדיקות ההדמיה, ולפעמים בדיקות גנטיות של רקמת הגידול.
בתום הטיפול הראשוני, החולה יהיה לרוב במעקב תקופתי כולל בדיקה גופנית, בדיקת הסמן PSA וחזרה לפי הצורך על בדיקות הדמיה

הגישה לחזרת מחלה לאחר טיפול ראשוני


בשליש מהחולים (בקירוב) שטופלו לסרטן ערמונית שהתגלה בשלב מוקדם ללא גרורות, תראה חזרת מחלה לאחר טיפול ראשוני.
בשלב ראשון, חזרה זו מתבטאת לעיתים כעליית רמת הסמן PSA , ללא עדות לגרורות בבדיקות הדמיה. מצב זה מכונה חזרה ביוכימית לא גרורתית של סרטן הערמונית.
אפשרויות גישה למצב זה כוללות טיפול אחר שלא ניתן בעבר (למשל קרינה עם או בלי טיפול הורמונלי לאחר ניתוח כריתת ערמונית), מעקב בלבד, מתן טיפול הורמונלי, השתתפות במחקר קליני
בחלק מחולים אלו, תתפתחנה בהמשך גרורות. בסופו של דבר, בסביבות 20% מהחולים יאובחנו עם גרורות בשלב כלשהוא של מחלתם (באבחון מלכתחילה או בהמשך לאחר אבחון גידול ראשוני לא גרורתי).

הגישה לסרטן ערמונית גרורתי

כ- 20% (בקירוב) מחולי סרטן הערמונית יאובחנו עם גרורות במהלך מחלתם (מלכתחילה, או כחזרת מחלה לאחר טיפול בגידול ראשוני שאובחן בתחילה ללא גרורות).
חולי סרטן ערמונית גרורתי מסווגים לפי מספר שיטות, למשל לכאלו עם פיזור משני איזורי (בקשריות לימפה באגן ורטרופריטונאום תחתון) או שאינו איזורי; לכאלו עם מעט גרורות (מחלה אוליגומטסטטית) או הרבה גרורות (מחלה פולימטסטטית); ולכאלו עם נפח מחלה נמוך או גבוה (לפחות 4 גרורות גרמיות מתוכן לפחות אחת מחוץ לעמוד שדרה ואגן, ו\או גרורות ויסצרליות)

לפי סיווג המחלה תקבע הגישה טיפולית

הטיפול הראשוני בחולי סרטן ערמונית גרורתי הינו טיפול הורמונלי מפחית טסטוסטרון בזריקות LHRH  אגוניסט,
זריקות או כדורי LHRH  אנטגוניסט או ניתוח כריתת אשכים.
עד לפני מספר שנים, הטיפול ההורמונלי מפחית טסטוסטרון היה הטיפול הראשוני היחיד בחולים אלו.
טיפול זה מביא לתגובה טובה ברוב המטופלים, שמראים ירידת רמת הסמן PSA, שיפור בתסמינים, ושיפור או היתייצבות בבדיקות ההדמיה
ברם, בחלוף פרק זמן מסויים (בחלק מהמחקרים זמן חציוני של שנה וחצי עד שנתיים) רוב המטופלים יראו התקדמות מחלה למצב עמיד לסירוס (קרי התקדמות מחלה מבחינת PSA, תסמינים, בדיקות הדמיה, למרות רמה נמוכה של טסטוסטרון בדם).
מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות, הראו שהוספת טיפול כימותרפי בתרופה טקסוטר, או טיפול הורמונלי מתקדם (תרופות כגון אפלוטמיד, אנזלותמיד, אבירטרון) לטיפול ההורמונלי הראשוני, דוחה באופן משמעותי את פרק הזמן עד התפתחות מצב עמיד לסירוס, ומשפרת את השרדות החולים. לכן כיום, רוב החולים עם סרטן ערמונית גרורתי יטופלו מלכתחילה בנוסף לטיפול הורמונלי ראשוני מפחית טסטוסטרון, גם בטיפול כימותרפי טקסוטר, או טיפול הורמונלי מתקדם. בעתיד הקרוב, יתכן שהסטנדרט הטיפולי בחולים מתאימים יהיה שילוב של טיפול כימותרפי טקסוטר וטיפול הורמונלי מתקדם, על סמך נתונים עדכניים המלמדים על תועלת משילוב זה.