23 מאי 2022 כ"ב אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  03.11.2020  באדיבות ה 

סרטן הערמונית (סרטן הפרוסטטה) - מידע רפואי

(Prostate Cancer)
מעודכן לתאריך  03.11.2020  באדיבות ה 

סיבוכים של סרטן הערמונית

אין אונות ובעיות מין

כל הטיפולים המוצעים לסרטן הערמונית עלולים לפגוע באופן ישיר או עקיף בתפקוד המיני. יתכנו בעיות בזקפה, בחשק המיני או בהשגת אורגזמה. בעיות זקפה עשויות להיות זמניות ועלולות לעתים להיגרם עקב חרדה, חולשה, כאב או הרגשה כללית רעה, ולא בהכרח כתוצאה מניתוח, טיפול הורמונלי, טיפול קרינתי או כימותרפיה. חשוב לדווח לרופא המטפל על כל בעיה בתפקוד המיני. במידת הצורך, ניתן להתייעץ עם מטפל מיני.
קיימים פתרונות רבים לבעיות בהשגת זקפה או בשמירה על זקפה. פתרונות אלו יסייעו להשגת הזקפה, אולם לאו דוקא יגבירו את תחושת העוררות המינית.
נטילת ויאגרה (סילנדאפיל) עשויה לסייע בהשגת זקפה באמצעות הגברת זרימת הדם לפין. יש לקחת את הטבליות שעה לפני קיום יחסי המין. הזקפה תופיע לאחר גירוי מיני ישיר. טבליות ויאגרה עלולות לגרום לתופעות לוואי אצל חלק מהגברים, לרבות צרבת, כאב ראש, סחרחורת ושינויים בראייה. השפעת התרופה נמשכת שעתיים עד ארבע שעות.
לביטרה וסיאליס הן טבליות הדומות לויאגרה. לביטרה פועלת תוך 25-60 דקות לאחר המתן, למשך עד כחמש שעות. תופעות הלוואי השכיחות ביותר של טבליה זו הן כאב ראש והסמקה בפנים. סיאליס ניתן לקחת עד 24 שעות לפני קיום יחסי המין, והשפעתה נמשכת עד 36 שעות. טבליה זו פועלת באמצעות הגברת זרימת הדם לפין.
אמצעי אחר הן משאבות ואקום להשגת זקפה. המשאבה היא מכשיר פשוט בעל צינור חלול לתוכו מכניסים את הפין. המשאבה גורמת לפין להתמלא בדם על ידי יצירת ואקום, ומאפשרת זקפה למשך כ- 30 דקות. המשאבה שימושית בעיקר עבור גברים שאינם יכולים לקחת טיפול תרופתי.
אצל מטופלים עבורם טיפול תרופתי או השגת זקפה באמצעות משאבה אינם יעילים ניתן להשתמש בזריקות לתוך הגופים המחילתיים של הפין, האחראים להשגת זקפה. המטופל ילמד להזריק בעצמו את החומר (ברוב המקרים, פרוסטגלנדין E). ההזרקה תבוצע באמצעות מזרק עם מחט קטנה ודקה במיוחד.
זקפה תתרחש תוך 5-15 דקות ממועד ההזרקה ותימשך כשעה. יעילות טיפול זה בהשגת זקפה היא גבוהה (מעל 70%) אך ההענות לטיפול נמוכה, עקב הצורך בהזרקות חוזרות (כ- 50% מהמטופלים יפסיקו את הטיפול בשלושת החודשים הראשונים). טיפול זה אסור לחולים עם רגישות ידועה לחומר המוזרק, לחולים הסובלים מנטייה לדימום או מבעיות קרישה וכן לחולים המקבלים טיפול בנוגדי קרישה.
סיבוכים אפשריים הם כאב בזמן זקפה, היווצרות אזורים נוקשים בפין וזקפה ממושכת וכואבת. זקפה הנמשכת מספר שעות ואינה חולפת מחייבת פנייה דחופה לחדר המיון.

חוסר שליטה במתן שתן

אובדן שליטה על מתן השתן עלול להיגרם עקב הגידול עצמו, כתוצאה מהניתוח או כתופעת לוואי של אחד הטיפולים. כיום מוצעות שיטות שונות להתמודדות עם הבעיה.

חוסר פוריות

רוב הטיפולים בסרטן הערמונית פוגעים בפוריות הגבר. לגברים המעוניינים להוליד ילדים מומלץ להקפיא זרע לפני תחילת הטיפול. זרע זה יוכל לשמש בטיפולי פוריות עתידיים.

קבוצת תמיכה במרכז לחולי סרטן הערמונית

האגודה למלחמה בסרטן בישראל מפעילה קבוצות תמיכה לחולי סרטן הערמונית במתקני האגודה. ניתן להתעדכן על מועדי הפגישות באתר האגודה למלחמה בסרטן>> (יפתח בדפדפן נפרד)