29 יוני 2022 ל' סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

הגדלה שפירה של הערמונית - מידע רפואי

(Benign Prostate Hyperplasia (BPH
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

מבוא להגדלה שפירה של הערמונית

הגדלה שפירה של הערמונית היא מצב שכיח בקרב גברים מבוגרים. מדובר במצב הניתן לטיפול שאינו חמור או מסכן חיים.
בלוטת הערמונית (בלעז, פרוסטטה) היא בלוטה קטנה דמוית אגוז, הנמצאת בגופם של גברים בלבד. עיקר תפקידה של בלוטה זו הוא ייצור נוזל הזרע. הערמונית מייצרת גם חלבון בשם אנטיגן הערמונית (PSA, Prostate Specific Antigen) המסייע לשפיכת נוזל הזרע, בזמן האורגזמה הגברית.
הערמונית מקיפה את צינורית השופכה (המובילה את השתן משלפוחית השתן אל הפין) ומוקפת בשכבת שרירים ובמעטפת סיבים. טסטוסטרון, הורמון המין הגברי המיוצר באשכים, אחראי על תהליך הגדילה והפעולה של תאי הערמונית. בקרבת הערמונית נמצאות קבוצות של בלוטות לימפה המהוות חלק ממערכת הלימפה. בחלקה האחורי של בלוטת הערמונית נמצאת החלחולת (רקטום).
הערמונית נוטה לגדול ככל שהגבר מתבגר. אם הבלוטה גדלה מאד היא עלולה ללחוץ על השופכה ועל שלפוחית השתן ולגרום לבעיות בתפקוד מערכת השתן לרבות:
  • קושי להתחיל את זרימת השתן.
  • צורך תכוף להטיל שתן.
  • קושי לרוקן את השלפוחית עד הסוף.
 
הסימפטומים יכולים להיות קלים עד חמורים.
גברים רבים חוששים כי הגדלה של הערמונית משמעותה סיכון מוגבר ללקות בסרטן הערמונית, אך לא כך הדבר. גברים הלוקים בהגדלה שפירה של הערמונית אינם נמצאים בסיכון מוגבר לפתח סרטן בבלוטת הערמונית, בהשוואה לגברים אצלם בלוטת הערמונית אינה מוגדלת.
הגדלה שפירה של הערמונית היא מצב שכיח הקשור לגיל. כ- 60% מהגברים לאחר גיל 60 לוקים במידה זו או אחרת בהגדלה של הערמונית. הגורם למצב אינו ידוע אך מרבית החוקרים סבורים כי יש קשר לשינויים ההורמונליים המתרחשים בגופו של הגבר עם השנים.
במרבית המקרים אין מדובר במצב חמור או מסכן חיים. אצל חלק מהגברים הסימפטומים קלים ואינם דורשים כל טיפול ואילו אצל אחרים עלולים הסימפטומים לפגוע באיכות החיים ולחייב קבלת טיפול.
הגדלה שפירה של הערמונית תטופל באמצעים שונים הכוללים שינויים באורח החיים דוגמת הימנעות מאלכוהול או קפאין, נטילת תרופות או ניתוח.