04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

מחלת אלצהיימר - מידע רפואי

(Alzheimer's disease)
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

מבוא למחלת אלצהיימר

מחלת אלצהיימר היא הביטוי השכיח ביותר לשיטיון (בלעז, דמנציה), מחלה ניוונית של המוח המתבטאת באיבוד הדרגתי של יכולות התפקוד שלו. מחלת אלצהיימר פוגעת בעיקר בכל הקשור לזיכרון, לחשיבה ולשיקול דעת. זוהי מחלה פרוגרסיבית, היינו מחלה שהולכת ומחמירה עם הזמן. בסופו של דבר נפגעת היכולת לתקשר עם הסביבה ולבצע פעילויות יומיומיות.
מחלת אלצהיימר תוקפת את העצבים, את תאי המוח ואת המתווכים העצביים (בלעז, נוירו-טרנזמיטורים, חומרים שהמוח מפריש על מנת לתווך מסרים בין תאי הגוף למוח ובתוכו). הרס של החלקים השונים במוח גורם להיווצרות צברים חלבוניים מסביב לתאי המוח. גושים אלו, הנקראים רובד (פלאק) וקשרים, ממשיכים להרוס את הקשרים הקיימים בין התאים במוח ולכן מחמירים בהדרגה את המחלה.
אף שהמחלה קשורה להזדקנות ולגיל מבוגר, לא ידוע עדיין מהו הגורם המדויק להתפרצותה. למרבה הצער אין למחלה זו מרפא אם כי קיימים טיפולים שעשויים להאט את התקדמותה.
השלבים המוקדמים של מחלת אלצהיימר מאופיינים בסימפטומים כגון:
  • בעיות זיכרון פעוטות.
  • קושי במציאת המילים המתאימות.
 
הסימפטומים משתנים עם התקדמות המחלה ועלולים להתדרדר. עם הזמן יתכנו גם:
  • בלבול.
  • שינויים באישיות.
  • שינוי ניכר בהתנהגות.
 

כמה שכיחה מחלת אלצהיימר?

המחלה שכיחה בעיקר בקרב אנשים לאחר גיל 65. בקבוצה זו פוגעת המחלה ב- 1 מתוך 20 אנשים. עם העלייה בגיל עולה גם שכיחות המחלה. בקרב בני 80 ומעלה עלול כל אדם חמישי לפתח אלצהיימר.
המחלה נדירה בקרב אנשים שגילם מתחת ל- 65 (בגילאים אלו המחלה פוגעת רק ב-1 מתוך 1000 אנשים).

סיכויי ההחלמה

אמנם לא קיים ריפוי למחלת אלצהיימר אך ישנן תרופות שעשויות לעכב את התפתחותה. כפי שנהוג לגבי סוגים אחרים של שיטיון, גם עבור חולי אלצהיימר יש לבנות תוכנית טיפולית מקיפה שמטרתה לספק את כלל הטיפולים והתמיכה הנחוצים.