19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

מחלת אלצהיימר - מידע רפואי

(Alzheimer's disease)
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

טיפולי רפואה משלימה למחלת אלצהיימר

צמחי מרפא, ויטמינים ותוספי תזונה שונים נמכרים בשוק בטענה שהם משפרים את מצב המוח ומונעים או מעכבים את המחלה. עם זאת, רק חלק מהם הוכחו כיעילים למטרות אלה במחקרים מדעיים ואילו אחרים נמצאו לא יעילים או שהתקבלו תוצאות סותרות.
מומחי מכון הבריאות הלאומי של ארה"ב (NIH) קבעו שעל סמך המידע המחקרי הקיים כיום אין תועלת בנטילת ויטמינים מקבוצת B, ויטמין C או בטא-קרוטן כחלק מהטיפול באלצהיימר.
טרם קבלת החלטה על נטילת כל תוסף תזונה יש להתייעץ עם הרופא המטפל מאחר שחלקם עלולים לפגוע בפעילותן של התרופות הניתנות לטיפול במחלה, או להחמיר מצבים רפואיים אחרים.

חומצה פולית

מחקר בריטי שהתפרסם בשנת 2008 בכתב העת הבינלאומי לפסיכיאטריה גריאטרית העלה כי טיפול המשלב את התרופות המקובלות לאלצהיימר עם חומצה פולית (במינון 1 מיליגרם ליום), במשך חצי שנה, שיפר את היכולת לבצע מטלות יומיומיות וכן את כושר ההתנהגות החברתי, בהשוואה למצבם של חולי אלצהיימר שלא נטלו חומצה פולית.

חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה-3

מחקרים רבים מנסים לברר האם נטילת חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3 מועילה לתפקוד המוח, משפרת את הזיכרון ומפחיתה את הסיכון ללקות בשיטיון. טרם התקבלו הוכחות חד משמעויות.
מכון הבריאות הלאומי בארה"ב (NIH) הסיק כי על אף מידע מובהק, אין הוכחות חותכות שחומצות שומן מסוג אומגה 3 ממקור דגי עשויות למנוע הידרדרות במצב ההכרתי.
לגבי חומצת השומן DHA התקבלו תוצאות סותרות.
מומלץ להימנע מנטילת מוצרים המופקים ממוח של בקר עקב הסכנה להידבקות במחלת 'הפרה המשוגעת' (BSE, Bovine Serum Encephalitis).

ויטמין E

ויטמין E במינון גבוה ניתן לעתים כטיפול תומך במחלת אלצהיימר מאחר שקיימים מחקרים לפיהם ויטמין E הצליח לעכב את אובדן היכולת לבצע פעילויות יומיומיות בקרב חולים במשך מספר חודשים.
עם זאת, נטילת ויטמין E במינון גבוה נמצאה קשורה בסיכון מוגבר לתמותה ולכן יש לקבל כל החלטה לגבי נטילתו אך ורק בשיתוף הרופא המטפל, ותחת פיקוח רפואי צמוד.

גינקו

גינקו בילובה הוא צמח מרפא סיני המכיל מספר תרכובות נוגדות חמצון ונוגדות דלקת. קיימת טענה לפיה תרכובות אלה עשויות להגן על קרומי תאי העצב, להשפיע על ויסות מתווכים עצביים ולעכב ניוון של תאים ולכן עשויות להועיל לחולי אלצהיימר. צמח זה משמש מאות שנים ברפואה סינית מסורתית, נמכר כתוסף תזונה בארצות הברית וכתרופה באירופה.
עם זאת, מחקר רחב היקף שמומן על ידי ה- NIH לא מצא כל קשר בין נטילת גינקו לבין שיפור בסימפטומים של מחלת אלצהיימר.
  • גינקו משפיע על צמיגות הדם ועלול להגביר את השפעתן של תרופות לדילול דם. על מטופלים בנוגדי קרישה להתייעץ עם הרופא המטפל טרם נטילת תוסף המכיל גינקו.
 

הופרזין A Huperzine) A)

הופרזין A הוא תמצית של טחב סיני הפועל באופן דומה למעכבי האנזים אצטיל-כולין אסטראז. עם זאת, מחקר ממשלתי אמריקאי העלה שנטילת הופרזין A לא שיפרה את מצבם של חולים במחלת אלצהיימר בדרגה קלה עד מתונה.