16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  30.12.2020  באדיבות ה 

שיטיון (דמנציה) - מידע רפואי

(Dementia)
מעודכן לתאריך  30.12.2020  באדיבות ה 

מניעת שיטיון

מניעה של שיטיון וסקולרי

אף שלא ניתן למנוע את כל מקרי השיטיון ישנם כמה אמצעים שעשויים למנוע שיטיון וסקולרי, כמו גם מחלות לב, אירועים מוחיים והתקפי לב, בחזקת 'מה שטוב ללב, טוב גם למוח'.
הדרכים הטובות ביותר למנוע שיטיון וסקולרי הן:
 • לאכול תזונה בריאה ומאוזנת.
 • לשמור על משקל בריא.
 • לעסוק בפעילות גופנית.
 • להמעיט בשתיית אלכוהול.
 • להימנע מעישון.
 

תזונה

תזונה דלת שומן ועתירת סיבים עשויה למנוע שיטיון. על התזונה לכלול שפע של פירות וירקות טריים (5 מנות ביום) וכן דגנים מלאים.
רצוי להגביל את כמות המלח ל- 6 גרם מדי יום מאחר שכמויות גדולות של מלח עלולות לגרום ליתר לחץ דם ולהעלות את הסיכון לשיטיון וסקולרי. כפית מכילה כ- 6 גרם מלח.
מומלץ להימנע מאכילת מזונות עשירים בשומן רווי התורם לעליה ברמת הכולסטרול בדם ומגביר גם כן את הסיכון לשיטיון וסקולרי. מזונות עשירים בשומן רווי כוללים:
 • בשר שמן ונקניקים.
 • חמאה.
 • שמנת.
 • גבינות קשות.
 • עוגות ועוגיות.
 • מזונות המכילים חלב קוקוס ושמן דקלים.
 
אכילת מזונות עשירים בשומן בלתי רווי עשויה להפחית את רמת הכולסטרול בדם. מזונות רצויים כוללים:
 • דגים שומניים.
 • אבוקדו.
 • אגוזים וזרעים.
 • שמן חמניות, שמן קנולה ושמן זית.
 

משקל

עודף משקל גורם להתפתחות יתר לחץ דם המהווה גורם סיכון להתפתחות שיטיון וסקולרי. הסיכון עולה עוד יותר כאשר מדובר בהשמנת יתר. הדרך המדעית ביותר למדוד אם קיים עודף משקל ולהעריך את חומרתו היא באמצעות חישוב מדד מסת הגוף (BMI).
ערכי BMI בין 25 ל- 30 מוגדרים כמשקל עודף, BMI מעל 30 נחשב כהשמנת יתר ואילו BMI העולה על 40 מוגדר כהשמנת יתר חולנית.
הדרך הטובה ביותר להתמודד עם המשקל העודף היא להפחית את כמות המזון הנצרכת ולבצע פעילות גופנית באופן קבוע. ניתן להתייעץ עם תזונאית או עם הרופא המטפל לגבי הדרך המתאימה ביותר לרדת במשקל.

פעילות גופנית

פעילות גופנית קבועה עשויה להגביר את יעילות הלב וזרימת הדם, להפחית את רמת הכולסטרול ולסייע בשמירה על ערכים תקינים של לחץ הדם. כל אלו מסייעים להפחתת הסיכון ללקות בשיטיון וסקולרי. מחקרים רפואיים עדכניים מצביעים על קשר אפשרי בין פעילות גופנית וירידה בשכיחותם של ליקויים הכרתיים (קוגניטיביים) בקרב אנשים לאחר גיל 75.
מומלץ לעשות פעילות גופנית במשך 30 דקות, 5 פעמים בשבוע, לכל הפחות. רצוי שהפעילות תגביר את קצב הלב, עד כדי התנשפות קלה אחרי האימון. דוגמאות לפעילות מתאימה הן הליכה מהירה, טיפוס בעליה (שיפוע מתון), שחייה וריקוד.

אלכוהול

צריכת כמויות גדולות של אלכוהול גורמת לעליה של לחץ הדם ושל רמת הכולסטרול בדם. לפיכך, מומלץ לצרוך כמויות מתונות בלבד של אלכוהול וכך להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב ובשיטיון וסקולרי.

עישון

העישון עלול לגרום להצרות העורקים ולעליה של לחץ הדם. כמו כן מהווה העישון גורם סיכון משמעותי להתפתחות מחלות לב וכלי דם, סרטן ושיטיון וסקולרי.
ניתן לקבל פרטים במרפאות הקהילה על קבוצות תמיכה להפסקת העישון.

שמירה על פעילות וערנות

ישנן עדויות לכך שאנשים פעילים מבחינה נפשית, גופנית וחברתית לוקים פחות בשיטיון. פעילויות שעשויות להפחית את הסיכון ללקות בשיטיון כוללות קריאה, כתיבה יצירתית, רכישת שפה זרה, נגינה, למידה, טניס, גולף, שחיה והליכה.
אין עדויות מדעיות לכך 'שאימוני מוח' ממוחשבים מפחיתים את הסיכון לשיטיון.

חיסונים

קיימות עדויות לכך כי אנשים שחוסנו בחיסוני שגרה נגד שפעת, טטנוס, דיפתריה ופוליו היו בסיכון נמוך משמעותית לפתח שיטיון ומחלת אלצהיימר. לכן מומלץ להקפיד על שגרת החיסון המומלצת במדינת ישראל.

כולסטרול

יש להקפיד על רמת כולסטרול תקינה. המשקעים הנוצרים בכלי הדם במוחם של אנשים הסובלים מרמה גבוהה של כולסטרול הם אחד הגורמים לשיטיון וסקולרי. הורדת רמת הכולסטרול עשויה לסייע במניעת המחלה.
ישנה סברה כי תרופות ממשפחת הסטאטינים, המשמשות להורדת כולסטרול, עשוית אף הן להפחית את הסיכון לשיטיון, אך הדבר לא הוכח עדיין באופן חד משמעי.

איזון מחלת הסוכרת

שמירה על איזון רמת הסוכר אצל אנשים הלוקים בסוכרת עשויה להפחית את הסיכון להתפתחות מחלת אלצהיימר ושיטיון וסקולרי.

הפחתת רמת ההומוציסטאין

קיימות עדויות מחקריות ראשוניות לכך שמינון גבוה של ויטמין B6, B12 ושל חומצה פולית עשוי להוריד את רמת ההומוציסטאין ולעכב את התקדמותה של מחלת אלצהיימר.
הומוציסטאין היא חומצת אמינו המיוצרת בגוף. רמה גבוהה שלה בדם עלולה להעלות את הסיכון ללקות במחלת אלצהיימר ובשיטיון וסקולרי.