24 מאי 2022 כ"ג אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  30.12.2020  באדיבות ה 

שיטיון (דמנציה) - מידע רפואי

(Dementia)
מעודכן לתאריך  30.12.2020  באדיבות ה 

לחיות עם שיטיון

שיטיון משפיע על אורח חייו של האדם הלוקה בו ועל משפחתו. עצם קבלת האבחנה עלולה להיות ארוע קשה ולגרום לסערת רגשות.
מומלץ שאנשים שאובחנו כלוקים בשיטיון ישמרו את יכולותיהם העצמאיות ככל שניתן ויוסיפו להנות מחייהם כבעבר, ככל שהסימפטומים של המחלה יאפשרו להם. קצב התקדמות המחלה מושפע פעמים רבות מאופיו של האדם, ממצבו הבריאותי הכללי ומסוג השיטיון. ככל שהמחלה מתקדמת יאלץ האדם הלוקה בה, בשיתוף בני משפחתו, לערוך שינויים בשגרת חייו. בשלבים מתקדמים נאלצים חלק מהחולים לעזוב את ביתם ולעבור למסגרת טיפולית סיעודית.

ניהול משק הבית

בשלבים הראשוניים של המחלה יוכלו מרבית הלוקים בשיטיון להמשיך ולנהל את משק ביתם, כפי שעשו בעבר. עם התקדמות המחלה יזדקקו מרביתם לעזרה בניקיון הבית ובעריכת קניות. במקרים מסוימים יהיה צורך להתאים את סביבת הבית לצרכיו של החולה.

השתתפות פעילה בחוגים

מומלץ שאנשים הלוקים בשיטיון ימשיכו להשתתף בחוגים ובקבוצות ענין ויוסיפו לפתח תחביבים. פעילויות אלו יספקו להם ענין והנאה ויסייעו לשמור על ערנותם ועל תפקוד המוח. עם התקדמות המחלה יתכן שיהיה צורך לשנות את אופיין של חלק מהפעילויות ולהתאימן למצבו של האדם החולה.

חיי חברה

אנשים הלוקים בשיטיון וכן בני משפחתם הקרובים חשים פעמים רבות בדידות. חשוב לשמר קשרים חברתיים, להשתתף בפעילויות חברתיות מגוונות ולשמור על רמת ערנות גבוהה, כדי לעודד את תפקוד המוח.
חלק מהסובבים את האדם הלוקה בשיטיון עלולים לחוש אי נוחות ולהתרחק. רצוי לשתף אותם בבעיה ולהדגיש בפניהם את חשיבות שימור הקשר החברתי עבור האדם החולה.

שנת לילה רגועה

פעמים רבות, שנתם של אנשים הלוקים בשיטיון נפגעת, הם מתעוררים לעתים תכופות ועלולים להיות חסרי מנוח במהלך הלילה. בעיות אלו נוטות להחמיר ככל שהמחלה מתקדמת. אם האדם הלוקה בשיטיון סובל ממצבים רפואיים נוספים, כגון מחלת מפרקים, שנתו עלולה להיפגע עוד יותר.
חלק מהתרופות הניתנות לטיפול בשיטיון עלולות אף הן לפגוע בשנת הלילה ולגרום לישנוניות במשך היום. על מנת להגדיל את הסיכוי לשנת לילה רגועה, רצוי להימנע משנת צהריים ולהקפיד על שגרת שינה מסודרת. במקרים מסוימים יומלץ על נטילת תרופות להשראת שינה.

דיכאון ומצב רוח רע

אדם הלוקה בשיטיון, וכן בני משפחתו, עלולים להתקשות לשמור על מצב רוח טוב נוכח המצב הקשה. רצוי לזכור שאינכם לבדכם וכי קיימות קבוצות תמיכה שעשויות להציע עזרה. רצוי לשתף אדם קרוב, רופא או עובדת סוציאלית בחששות ולפנות לקבלת ייעוץ מקצועי בהתאם לצורך.

מקום העבודה

ההתמודדות עם מקום העבודה עלולה להוות בעיה עבור אנשים הלוקים בשיטיון וחלקם בוחרים להפסיק לעבוד. אחרים בוחרים לשתף את המעסיק במצבם על מנת למצוא פתרונות ביניים שיאפשרו להם בכל זאת להמשיך לעבוד.
ניתן לקבל מידע מהביטוח הלאומי אודות המגיע ללוקים במחלה במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי. טרם קבלת החלטה על פרישה ממקום העבודה מומלץ לברר לגבי זכויות הפרישה המגיעות לאדם.

שיטיון ומערכות יחסים

חשוב לשתף בני משפחה וחברים קרובים במצב על מנת שיבינו את המתרחש, את שעתיד לבוא ואת ההשלכות הצפויות. אנשים המתקשים לדבר על מצבם בעצמם יוכלו לבקש עזרה מרופא המשפחה או מעובדת סוציאלית.
אנשים הלוקים בשיטיון מסוגלים להמשיך לנהל מערכות יחסים ואף לקיים יחסי מין. חלק מהזוגות אף מדווחים על קרבה מיוחדת שנוצרה ביניהם בעקבות קבלת האבחנה. עם זאת, שיטיון עלול להעצים או לדכא רגשות מיניים, והדבר עלול להקשות על בן או בת הזוג. במידת הצורך, ניתן להתייעץ עם מטפלים מיניים לגבי ההתמודדות עם המצב הבין-אישי.

ייעוץ משפטי

רצוי שאדם הלוקה בשיטיון ידאג לעניניו הכספיים והמשפטיים כל עוד מחשבתו בהירה והוא מסוגל לקבל החלטות. מומלץ להתייעץ עם עורך דין בנושאי צוואה, ירושה, ניהול כספים ומינוי אפוטרופוס החל מהרגע בו האדם אינו כשיר עוד לקבל החלטות.

טיפול במסגרת הבית

מומלץ להיוועץ בפיזיותרפיסט מוסמך על מנת להבין כיצד להתאים את הבית לצרכיו של אדם הלוקה בשיטיון, באופן שיאפשר לו לשמר את עצמאותו ואת כבודו. עובדת סוציאלית מטעם שירותי הרווחה תוכל לייעץ באשר לסיוע הניתן לקבל, בהתאם למצבו הבריאותי של המטופל.
עם ההחמרה בסימפטומים הטיפול באדם הלוקה בשיטיון עלול להפוך קשה מנשוא עד שלא יהיה מנוס מהעברתו למסגרת טיפולית מתאימה מחוץ לבית. מסגרות אלו מציעות טיפול תומך בשילוב הטיפול הרפואי הנחוץ.

שמירה על בריאות המשפחה והמטפלים

הטיפול בחולה שיטיון עלול להיות קשה ומתיש הן מבחינה גופנית והן מבחינה רגשית. תחושות כעס, אשם, תסכול, דאגה, עצב ובדידות הן שכיחות. מומלץ שהמשפחה הקרובה והמטפלים העיקריים בחולה יהיו קשובים גם לצרכיהם שלהם ויטפלו גם בעצמם.
רצוי ליישם את ההמלצות שלהלן:
 • לימדו, שאלו וקבלו את כל המידע הדרוש והרצוי עבורכם.
 • התייעצו עם רופאים, עובדים סוציאליים ומשפחות אחרות שעוברות את אותו תהליך.
 • העזרו בחברים ובקרובי משפחה.
 • השתדלו לקחת פסק זמן עבורכם, רצוי כל יום.
 • צאו לבלות.
 • אל תזניחו את עצמכם. אכלו נכון, הקפידו על פעילות גופנית וגשו לרופא במידת הצורך.
 • הצטרפו לקבוצות תמיכה.
 • פנו לקבלת ייעוץ נפשי מקצועי במידת הצורך.
 

טיפול תומך (פליאטיבי)

אנשים הלוקים בשיטיון חיים שנים רבות לאחר שמחלתם אובחנה. טיפול תומך הוא טיפול המקל על הסימפטומים של המחלה, אך אינו מרפא אותה. חלק מהחולים עלולים להזדקק לטיפול תומך עד יום מותם.

טיפים מעשיים ללוקים בשיטיון

 • נהלו יומן ורשמו את הדברים שאתם רוצים לזכור.
 • הצמידו לוח זמנים שבועי אל הקיר.
 • הקפידו להניח את המפתחות במקום קבוע וגלוי לעין.
 • עשוי מנוי יומי לעיתון. בדרך זו תיזכרו בקלות בתאריך וביום בשבוע.
 • שימו תוויות על ארונות המטבח ועל המגירות.
 • שימרו רשימת מספרי טלפון חשובים ליד מכשיר הטלפון.
 • כתבו תזכורות (כתבו לעצמכם פתק 'לקחת מפתחות' והצמידו אותו לדלת הבית).
 • הכניסו לזיכרון של הטלפון מספרי טלפון חשובים הנמצאים בשימוש יומיומי.
 • השתמשו בשעונים מעוררים, ביומנים ממוחשבים ובשעוני עצר ('טיימר') כדי להזכיר לעצמכם פגישות, אירועים ולוחות זמנים.
 • התקינו אביזרי בטיחות כגון גלאי עשן וגלאי גז.