01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  30.12.2020  באדיבות ה 

שיטיון (דמנציה) - מידע רפואי

(Dementia)
מעודכן לתאריך  30.12.2020  באדיבות ה 

תוספי תזונה ושיטיון

טרם קבלת החלטה על נטילת כל תוסף תזונה יש להתייעץ עם הרופא המטפל מאחר שחלקם עלולים לפגוע בפעילותן של התרופות הניתנות לטיפול במחלה, או להחמיר מצבים רפואיים אחרים.
תוספים טבעיים הניתנים לטיפול במחלת אלצהיימר ובשיטיון כוללים:

ויטמין E

ויטמין E במינון גבוה ניתן לעתים כטיפול תומך במחלת אלצהיימר מאחר שקיימים מחקרים לפיהם ויטמין E הצליח לעכב את אובדן היכולת לבצע פעילויות יומיומיות בקרב חולים במשך מספר חודשים.
נטילת ויטמין E במינון גבוה נמצאה קשורה בסיכון מוגבר לדימומים לתמותה ולכן יש לקבל כל החלטה לגבי נטילתו אך ורק בשיתוף הרופא המטפל, ותחת פיקוח רפואי צמוד.

חומצות שומן מסוג אומגה 3

אומגה 3 הן קבוצה של חומצות שומן רב בלתי רוויות (PUFA) שמקורן בדגים ובאגוזים. מחקרים מצאו כי קיים קשר בין צריכת סוגים מסוימים של אומגה 3 להפחתת הסיכון למחלות לב, לשבץ, לשיטיון ולהידרדרות במצב ההכרתי.
רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) ממליצה על צריכה של לא יותר מ- 3 גרם ליום של חומצות שומן EPA ו- DHA, השייכות לחומצות שומן אומגה 3.
מחקרים רבים מנסים לברר האם נטילת חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3 מועילה לתפקוד המוח, משפרת את הזיכרון ומפחיתה את הסיכון ללקות בשיטיון. טרם התקבלו הוכחות חד משמעויות. מכון הבריאות הלאומי בארה"ב (NIH) הסיק כי על אף מידע מובהק, אין הוכחות חותכות שחומצות שומן מסוג אומגה 3 ממקור דגי עשויות למנוע הידרדרות במצב ההכרתי.
לגבי חומצת השומן DHA התקבלו תוצאות סותרות.
מומלץ להימנע מנטילת מוצרים המופקים ממוח של בקר עקב הסכנה להידבקות במחלת 'הפרה המשוגעת' (BSE, Bovine Serum Encephalitis).

קו-אנזים Q10

קו-אנזים Q10 הוא נוגד חמצון הנמצא באופן טבעי בגוף וחיוני לקיומם התקין של תאי הגוף. יעילותו של קו-אנזים Q10 לטיפול בשיטיון לא נחקרה דיה. נטילת כמויות גדולות מדי של תוסף זה עלולה לגרום לירידה של לחץ הדם ושל רמת הסוכר בדם ולגרום לדימומים ולשטפי דם תת עוריים.

גינקו בילובה

גינקו בילובה הוא צמח מרפא סיני המכיל מספר תרכובות נוגדות חמצון ונוגדות דלקת. קיימת טענה לפיה תמצית עלי גינקו בילובה עשויה להאט את התפתחותן של בעיות זיכרון הקשורות לשיטיון. מחקרים בנושא העלו ממצאים סותרים וחלקם אף לא מצאו כל תימוכין לכך שגינקו מועיל לטיפול בבעיות זיכרון.
  •  גינקו משפיע על צמיגות הדם ועלול להגביר את השפעתן של תרופות לדילול דם. על מטופלים בנוגדי קרישה להתייעץ עם הרופא המטפל טרם נטילת תוסף המכיל גינקו.


הופרזין A Huperzine) A)

הופרזין A הוא תמצית של טחב סיני הפועל באופן דומה למעכבי האנזים אצטיל-כולין אסטראז. אצל מטופלים בתרופות מרשם ממשפחת מעכבי האנזים אצטיל-כולין אסטראז עלול הופרזין A להגביר את חומרתן של תופעות הלוואי.