19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

דלקת מפרקים ניוונית, אוסטאוארתריטיס - מידע רפואי

Osteoarthritis
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

סימפטומים של דלקת מפרקים ניוונית

במרבית המקרים תתפתח דלקת מפרקים ניוונית במפרקי הירך, בברכיים ובמפרקי כפות הידיים.
הסימפטומים העיקריים של דלקת מפרקים ניוונית הם:
  • כאב, בעיקר כאשר מבצעים פעולות הגורמות לעומס על המפרקים, לדוגמה, הליכה.
  • נוקשות קצרת מועד בשעות הבוקר אשר חולפת תוך כחצי שעה, לאחר שהאדם מתחיל לנוע.
  • קושי להניע מפרקים פגועים ולבצע פעילויות מסוימות.
 
חלק מהלוקים בדלקת מפרקים ניוונית אינם סובלים מאף סימפטום, ואילו אצל אחרים, הכאב בא וחולף. חלקם חשים סימפטומים אך ורק במפרק אחד בגופם ואילו אחרים עלולים לחוש בסימפטומים במספר מפרקים בו זמנית. הסימפטומים עלולים להתפתח באטיות, לאורך זמן.
סימנים נוספים שעלולים להתפתח אף הם כוללים:
  • רגישות במפרקים.
  • כאב מוגבר ונוקשות אם המפרקים אינם בתנועה.
  • נפיחות, זיזים או גבשושיות במפרקים.
  • קולות פצפוץ או תחושת שחיקה תוך כדי תנועת המפרקים.
  • הגבלת תנועתיות במפרקים הפגועים.
  • חולשת שרירים ודלדול מסת השריר.
 

סימפטומים בברכיים

בדרך כלל תיפגענה שתי הברכיים, אלא אם דלקת המפרקים התפתחה בעקבות חבלה או מצב רפואי אחר שפגע בברך אחת בלבד.
דלקת מפרקים ניוונית גורמת לכאב בברכיים בזמן טיפוס או עליה במדרגות. לעתים עלול להיות קושי ליישר את הרגליים ותיתכן תחושה שהברכיים אינן נושאות את משקל הגוף וקורסות תחתיהן. תוך כדי תנועת הברכיים עלול להישמע פצפוץ.

סימפטומים בפרקי הירך

דלקת מפרקים ניוונית בפרק הירך פוגעת בכושר התנועתיות של מפרק זה. פעולות יומיומיות כגון נעילת נעליים, גריבת גרביים וכניסה לרכב עלולות להפוך למשימות קשות במיוחד. כמו כן יתכן כאב במפשעות או בחלק החיצוני של הירך, המחמיר תוך כדי תנועת פרק הירך. עם זאת, אצל חלק מהלוקים בדלקת מפרקים ניוונית בפרקי הירך, הכאב יופיע דווקא ברכיים, ולא בירך.
בדרך כלל יהיה הכאב בשיאו בזמן ההליכה אולם עלול להופיע כאב גם במנוחה. כאב חמור בשעות הלילה עלול להצביע על צורך בניתוח להחלפת פרק הירך.

סימפטומים בכפות הידיים

דלקת מפרקים ניוונית פוגעת בדרך כלל בשלושה אזורים בכפות הידיים: בבסיס האגודל, במפרקים הקרובים ביותר לקצות האצבעות ובמפרקים האמצעיים באצבעות הידיים.
האצבעות עלולות להפוך נוקשות, כואבות ונפוחות וגבשושיות עלולות להתפתח באזור המפרקים. עם הזמן הכאב נוטה לדעוך, ובדרך כלל יעלם, אם כי הנפיחות והגבשושיות ישארו.
כמו כן עלולות האצבעות להתעקם הצידה באזור המפרקים הפגועים ולעתים יתפתחו ציסטות (אלו הן שקיקים מלאי נוזל) הגורמות לכאב בחלק האחורי של האצבעות. במקרים מסוימים עלולה להתפתח גבשושית בבסיס האגודל, בנקודת החיבור לפרק כף היד. גבשושית זו עלולה לגרום לכאב רב ועלולה להקשות על ביצוע מטלות יומיומיות רבות כגון כתיבה, פתיחת צנצנות או סיבוב מפתח בחור המנעול.