28 יוני 2022 כ"ט סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.11.2011  באדיבות ה 

ניוון מקולרי, ניוון כתמי - מידע רפואי

Macular Degeneration
מעודכן לתאריך  13.11.2011  באדיבות ה 

מבוא לניוון מקולרי

ניוון מקולרי (בעברית, המושג הוא 'ניוון כתמי') הוא מצב נטול כאב המוביל לאובדן הדרגתי בראייה המרכזית, היינו אובדן היכולת לראות את מה שנמצא ישירות מול העין. ראייה מרכזית משמשת לפעולות יומיומיות דוגמת קריאה, כתיבה, צפייה בטלוויזיה ונהיגה. מצב זה מתרחש עקב פגיעה בכלי הדם בעין, הגורמת לניוון של המקולה, הכתם הצהוב (macula lutea) הנמצא בחלק המרכזי של רשתית העין ואחראי על הראייה המרכזית.
ניוון מקולרי אינו פוגע בראייה ההיקפית ולכן אינו גורם לעיוורון מוחלט. ראייה היקפית (פריפרית) מאפשרת לראות עצמים ותנועות הנמצאים מחוץ לשדה הראייה המרכזי.

סוגים של ניוון מקולרי

מבחינים בין שני סוגים עיקריים של ניוון מקולרי:
  • ניוון מקולרי יבש (non neovascular macular degeneration) הגורם לפגיעה הדרגתית בעיניים.
  • ניוון מקולרי רטוב (neovascular macular degeneration) המתפתח במהירות רבה ובדרך כלל חמור יותר מניוון מקולרי יבש.
 
בכ- 90% מהמקרים מדובר בניוון מקולרי יבש.

שכיחות המחלה

המחלה שכיחה בעיקר לאחר גיל 50 ולכן נהוג לכנותה 'ניוון מקולרי תלוי גיל' או 'ניוון מקולרי גילי' (AMD, Age Related Macular Degeneration). כ- 30% מהאוכלוסייה לאחר גיל 75 לוקה בניוון מקולרי, מתוכם כ- 7% סובלים ממצב מתקדם של המחלה.
על פי נתונים של עמותת נמ"ג, ניוון מקולרי גילי, חיים בישראל כ- 190,000 איש הלוקים בניוון מקולרי תלוי גיל. מסיבות שאינן מובנות, ניוון מקולרי תלוי גיל שכיח יותר בקרב נשים מאשר בקרב גברים. כמו כן קיימים גורמי סיכון, דוגמת עישון, המגבירים את הסיכון ללקות במחלה.
ניוון מקולרי בקרב אנשים צעירים הוא נדיר ונגרם לרוב עקב מחלה תורשתית.

סיכויי ההחלמה

אף שניוון מקולרי מהווה גורם עיקרי לאובדן ראייה, כמעט כל הלוקים במחלה מסוגלים להמשיך לתפקד ברמה היומיומית באמצעות ראייתם ההיקפית.
טרם נמצא מרפא לניוון מקולרי יבש אולם ניתן להיעזר באביזרים כגון זכוכית מגדלת על מנת להקל על התפקוד היומיומי. ניוון מקולרי יבש מתפתח באיטיות, לאורך שנים.
ניוון מקולרי רטוב הוא מצב חמור יותר. מעריכים שכ- 70% מהאנשים הלוקים בניוון מסוג זה יחוו אובדן ראייה משמעותי תוך שנתיים ממועד האבחנה. קיימות מספר אפשרויות טיפול אשר עשויות להאט או לעצור את ההידרדרות, ובחלק מהמקרים אף להשיב חלק מהראייה שאבדה. יש להתחיל בטיפולים אלו מייד עם גילוי המחלה.