03 יולי 2022 ד' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.11.2011  באדיבות ה 

ניוון מקולרי, ניוון כתמי - מידע רפואי

Macular Degeneration
מעודכן לתאריך  13.11.2011  באדיבות ה 

אבחון ניוון מקולרי

על אדם החושש כי הוא לוקה בסימפטומים האופייניים לניוון מקולרי לפנות לבדיקת רופא עיניים בהקדם האפשרי.
 • שינוי פתאומי בראייה מחייב פנייה דחופה למוקד החרום או לחדר המיון, לצורך אבחון וטיפול.

בדיקת עיניים

רופא העיניים יבצע בדיקת עיניים שגרתית הכוללת הרחבת אישונים באמצעות טיפות עיניים מיוחדות. טיפות אלו פועלות תוך כחצי שעה וגורמות לטשטוש הראייה ולרגישות לאור. השפעתן תפוג לאחר מספר שעות.
הרופא יתבונן בחלק האחורי של העין ויבחן את הרשתית ואת המקולה באמצעות אביזר מגדיל אליו מחובר מקור אור. הרופא יחפש אחר תופעות לא תקינות באזור הרשתית.
לאחר מכן יבצע הרופא מספר בדיקות על מנת לקבוע האם מדובר בניוון מקולרי.

רשת אמסלר (Amsler Grid)

אחת הבדיקות הראשונות שנהוג לערוך מבוצעת על ידי התבוננות ברשת של קוים אנכיים ואופקיים שבמרכזה נקודה. רשת זו מכונה 'רשת אמסלר'.
לאדם הלוקה בניוון מקולרי יראו הקווים שבורים, מעוותים או מעומעמים. על הנבדק ליידע את הרופא אלו קווים נראים לו מעוותים או שבורים כדי שזה יוכל להעריך את מידת הנזק למקולה. מאחר שהמקולה אחראית על מרכז שדה הראייה, לרוב הקווים הסמוכים למרכז הרשת הם אלו שיתעוותו.
הגריד כפי שיראה על ידי אדם שראייתו תקינה
 
הגריד כפי שיראה על ידי אדם הלוקה בניוון מקולרי

דימות של הרשתית

כחלק מתהליך האבחון יבוצעו צילומים של הרשתית כדי להעריך את מידת הנזק הנגרם עקב הניוון המקולרי. צילומים אלו יאשרו את האבחנה ויסייעו בקביעת המתווה הטיפולי. קיימות מספר דרכים לצילום הרשתית:
 • צילום קרקעית העין. הצילום מתבצע באמצעות מצלמה מיוחדת המסוגלת לצלם תמונות צבע תלת ממדיות של המקולה. הרופא יוכל לבחון את השכבות השונות של הרשתית כפי שצולמו, כדי לראות אם נגרם להן נזק.
 • אנגיוגרפיית פלורסצאין. אנגיוגרפיה היא בדיקת רנטגן המאפשרת הדגמה של כלי הדם ושל זרימת הדם. פלורסצאין הוא חומר ניגוד המוזרק לוריד, 'צובע' את כלי הדם ומדגים דליפות.

  אנגיוגרפיית פלוסצאין תבוצע אם רופא העיניים חושד שמדובר בניוון מקולרי רטוב. באמצעות בדיקה זו ניתן לקבוע באיזה סוג של ניוון מקולרי מדובר. במהלך הבדיקה יזריק הרופא את הפלורסצאין לוריד בזרועו של הנבדק ויתבונן לתוך עיניו באמצעות מכשיר הגדלה מיוחד ומצלמה.

  בבדיקה יתקבלו תמונות ממוחשבות של מצב הרשתית והמקולה באמצעותן יוכל הרופא לראות אם קיימת דליפה של חומר הניגוד מכלי הדם באזור המקולה. במידה שכן תתקבל אבחנה כי מדובר בניוון מקולרי רטוב.
 • אנגיוגרפייה עם ICG) Indocyanine green ). שיטה דומה לאנגיוגרפיית פלורסצאין. בבדיקה זו מוזרק חומר ניגוד מסוג Indocyaning green המאפשר להדגים את שכבת הרקמה הממוקמת מתחת לרשתית ובה כלי דם המזינים את הרשתית. בדיקה זו יכולה לספק מידע משלים לגבי מצב הנזק.
 • Optical Coherence Tomography) OCT). שיטת דימות המשתמשת בגלי אור על מנת לסרוק את הרשתית. בבדיקה זו מתקבלים צילומי חתך של שכבות הרשתית בדיוק מרבי. בדיקה זו מספקת מידע על מצב המקולה, האם חלה התעבות, אם נגרם נזק או אם חלה דליפה של נוזל לתוך הרשתית. השיטה יעילה לאבחון ניוון מקולרי רטוב ולצורך מעקב אחר שינויים בעקבות טיפול שניתן.
 

בדיקת חדות ראייה (Visual Acuity Test)

חדות הראייה מתבטאת ביכולת לזהות פרטים קטנים או חפצים הנמצאים בטווח קצר ולעיתים מהווה מדד לאיכות הראייה.
חדות הראייה מורכבת משני מספרים. למשל, חדות ראייה שערכה 6/60 משמעותה היכולת לראות ממרחק 6 מטרים או פחות מה שאדם שראייתו תקינה מסוגל לראות ממרחק 60 מטר. חדות ראייה 6/6 מוגדרת תקינה. משמעותה שהאות הקטנה ביותר שנבדק מסוגל לראות ממרחק 6 מטרים זהה בגודלה לאות שניתן לזהות ממרחק 6 מטרים כאשר הראייה תקינה. 20/20 אף היא חדות ראייה תקינה הנמדדת ברגל (foot), ולא בשיטה המטרית.
בהתאם להגדרות ארגון הבריאות העולמי, עיוורון מוגדר כאובדן ראייה חמור המתבטא בחדות ראייה 3/60.

קביעת שלב המחלה (ניוון מקולרי יבש)

ניוון מקולרי יבש מוגדר על ידי שלושה שלבים, בהתאם להתקדמות הנזק בעין:
 • שלב מוקדם. ניתן להבחין במספר קטן של דרוזן או בדרוזן מעטים, שגודלם בינוני, באזור המקולה של אחת או של שתי העיניים. שלב זה אינו גורם בדרך כלל לאובדן ראייה.
 • שלב ביניים. מספר רב של דרוזן בגודל בינוני או דרוזן גדול אחד, או יותר, באחת או בשתי העיניים. שלב זה גורם בדרך כלל לפגיעה בראייה המרכזית ולטשטוש ראייה ויש צורך בתאורה מוגברת לצורך קריאה או ביצוע עבודות הכרוכות בפרטים קטנים.
 • שלב מתקדם. ניתן לזהות מספר רב של דרוזן בגודל גדול וכן שבירה משמעותית של התאים הקולטים את האור במקולה. שלב זה מתבטא בכתם עיוור ברור הגורם לטשטוש הראייה המרכזית. האזור המטושטש מתרחב ונעשה עכור במהלך הזמן.