17 מאי 2022 ט"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.11.2011  באדיבות ה 

ניוון מקולרי, ניוון כתמי - מידע רפואי

Macular Degeneration
מעודכן לתאריך  13.11.2011  באדיבות ה 

סיבוכים של ניוון מקולרי

השפעה רגשית

לראייה תפקיד מרכזי וכל פגיעה בה עלולה לגרום לקושי רב בתפקוד היומיומי. מטלות פשוטות כגון קריאה או נהיגה עלולות להיעשות מסובכות ולעתים ההסתגלות לשינויים החלים עלולה לגרום לתסכול רב.
במידה שאובדן הראייה הנגרם עקב הניוון המקולרי פוגע ביכולת התפקוד היומיומית ובאיכות החיים, רצוי להיוועץ ברופא המשפחה. הרופא יוכל להפנות את המטופל לקבוצות תמיכה לקבלת עזרה מעשית והנחיות כיצד להתמודד עם המצב החדש.

חרדה ודיכאון

ההתמודדות עם הפגיעה בראייה ואובדן חלק מהיכולות העצמאיות עלולה להשפיע על מצבו הנפשי של המטופל. ההערכה היא שכשליש מהלוקים בניוון מקולרי סובלים במידה זו או אחרת מחרדה או מדיכאון.
על מטופל שחש כי השינויים בחייו בעקבות המחלה גורמים לו לסבל ולקושי רגשי לפנות לרופא המשפחה או לרופא העיניים, על מנת שאלו יפנו אותו למטפל בתחום בריאות הנפש לקבל עזרה ותמיכה.

תסמונת צ'ארלס בונט (Charles Bonnet Syndrome)

תסמונת זו גורמת להזיות חזותיות. ההערכה היא שכ- 12% מהלוקים בניוון מקולרי סובלים גם מתסמונת צ'ארלס בונט.
ניוון מקולרי מפחית את הגירויים החזותיים הנרשמים במוחו של האדם הלוקה במחלה, בהשוואה לכמות הגירויים שקיבל טרם המחלה. כתוצאה, עלול המוך לפצות דרך יצירת חזיונות שווא או העלאת תמונות שנחקקו בזיכרון. אלו הן הזיות.
לעתים כוללות ההזיות דפוסים בלתי שגרתיים של צורות, דוגמאות, חיות, פנים או זירת התרחשות שלמה. יתכנו הזיות בצבע או בשחור לבן והן עלולות להימשך מספר דקות ועד מספר שעות. בדרך כלל מדובר בחזיונות נעימים אך לעתים עלולות להופיע הזיות מטרידות ואף מפחידות.
רבים מהלוקים בתסמונת זו אינם משתפים את רופאם המטפל בסימפטומים שהם חווים מאחר שהם חוששים כי מדובר בסימנים של מחלת נפש. ההזיות הנגרמות במקרה זה הן תוצאה של הפגיעה בראיה בלבד, ואינן משקפות את מצבו הנפשי של המטופל.
במידה שחווים הזיות חזותיות יש לפנות לרופא המטפל על מנת שזה יסייע למטופל להתמודד עם מצבו החדש. במרבית המקרים נמשכות ההזיות כ- 18 חודשים, אם כי אצל חלק מהמטופלים התופעה עלולה להימשך שנים.