02 אוקטובר 2020 י"ד תשרי תשפ"א

סיפורים אישיים

עובדות במערך לקיחת הדם של מכבי מספרות את סיפוריהן

ביום הראשון כתבתי: "אני רוצה להיות מנהלת משפיעה"

מרוות שמאס

שמי מרוות שמאס. את לימודי במדעי המעבדה הרפואית סיימתי בשנת 2003. להפתעתי, חודשיים לאחר קבלת התעודה, מצאתי את עצמי עובדת בתחום, במכבי שירותי בריאות. הסיפור שלי הוא קצת מוזר.
מאחר שלא ציפיתי למצוא עבודה בתחום מהר כל כך, חיפשתי עבודה כמלצרית בבתי קפה. אחותי אמרה לי כי יש בית קפה במכבי בסניף הדר והם מחפשים מלצרית. הלכתי לשם והצגתי את עצמי לבעל הבית. כאשר עמדתי לצאת ניגשתי לשומר ושאלתי אותו האם יש כאן מעבדה, ותשובתו היתה שאכן כן. קיבלתי את מספר הטלפון והפקס, אליו הגשתי קורות חיים.

נעולה על המטרה

למען האמת, לא ציפיתי שיתקשרו אלי מהמעבדה, להיפך: ציפיתי לעבוד כמלצרית! להפתעתי, התקשר אלי מי שהוא היום המנהל המקצועי שלי, וביקש שאגיע לראיון. מאותה נקודה לפני 8 שנים התחיל המסע שלי במכבי. התקבלתי בתור אחראית מעבדה. בנוסף, הרעיון שאני עתידה לקחת בדיקות דם לאנשים מאוד הפחיד אותי.
לשמחתי, הבנתי שאני מוקפת באנשים שרק רוצים לעזור לי ולתמוך בי בתחילת דרכי. המנהל המקצועי ליווה אותי במשך מספר ימים, קיבלתי ממנו הדרכה מקצועית ותמיכה יוצאת דופן. גם מנהלת הסניף עודדה אותי כל בוקר, והאחיות עזרו לי להשתלב יפה בעבודה. כאן גדולתה של מכבי: לגלות הבנה כלפי העובד החדש שמתחיל את הקריירה שלו ומודעות למכשולים שעומדים בפניו.
ביום הכרת מכבי, שמתקיים מיד לאחר קבלת עובד חדש לארגון, ולאחר ששמעתי סיפורים אישיים של עובדים שהגיעו לתפקידים חשובים במכבי, ידעתי שאני במקום הנכון. לכן החלטתי (ואפילו כתבתי את זה על הניירת שחילקו ביום זה): "אני רוצה להיות מנהלת משפיעה". מאז ועד היום אני נעולה על המטרה, ועדיין מתקדמת לכיוון השגתה.
 

מלקיחת דם לעמדת ניהול

כשעברתי מקום מגורים,  מכבי תמכה בי והעבירה אותי לסניף אחר קרוב לביתי. לאחר מכן החלטתי ללמוד לתואר שני, וכמובן עלה הצורך לקבל אישורים שונים, כמו היעדרות מהעבודה. שוב קיבלתי את התמיכה המתאימה ללא כל הגבלה. בשלב זה במסע שלי במכבי חשבתי על עצמי, אבל גם חשבתי על מכבי ואיך אני יכולה לתרום לבית שקיבל אותי ותמך בי. לכן החלטתי שאני לומדת תואר שני במינהל מערכות בריאות שהיה אחד
תחומים המועדפים בתקופה הזו. בנוסף, את נושא עבודת הגמר בחרתי מתוך התחומים אותם מכבי רצתה לחקור.
התחלתי לפני שמונה שנים כאחראית על עובדת אחת, ועם הזמן הגעתי לתפקיד של מנהלת מעבדה עם שש עובדות ובמקביל גם מרכזת תחנות איסוף של אזור הגליל המערבי. תהליך זה כלל הרבה הכשרות וקורסים המיועדים להעשיר את הידע והניסיון שלי. מכבי הוא ארגון דינמי ששם את העובד במרכז ונותן לו להתקדם לפי היכולת שלו בהתאם למטרות הארגון.
כמו במטרה הראשונית שהצבתי לעצמי, בסוף שנה זו (2011) אני מתחילה קורס עתודה ניהולית שבסיומה אני אמורה להיכנס לתפקיד ניהול סניף.