23 פברואר 2020 כ"ח שבט תש"פ
תאריך:  01.03.2012 

כללי בטיחות ואחסון במזון

אריאל אשל, M.Sc

תאריך:  01.03.2012 

לומדים לחתוך נכון ובטוח

למה לנו סכין שף. כמה טכניקות חיתוך שיעשו את העבודה במטבח קלה ובטוחה. מה בין סכין מפלדת אלחלד וסכין קרמית וגם על סכין שף לילדים. שיעור בסכינאות עם דודי מחברת 'דב לובלינסקי ובנו'.

תוכלו לאכלס את המטבח שלכם לפחות בעשר סכינים בעלות ייעוד שונה, אולם אין עוררין על כך שסכין שף טובה היא כלי העבודה המרכזי במטבח, בהיותה מותאמת למגוון רחב של משימות. סכין שף נקראת כך למרות שאינה מיועדת רק לשפים מקצועיים והשקעה בכזו מסוג טוב תשרת אתכם בנאמנות שנים רבות. השימוש הנכון בסכין שף מבטיח עבודה קלה ובטוחה, היינו חיתוך קל ושמירת כף יד ואצבעות שלימות.
על אף האמור נציין שסכין השף אינה מתאימה למשימות כמו פירוק בשר, קישוט וקילוף. עבור אלו נועדו סכינים ייחודיות מבחינת הגודל וצורת הלהב. מבחינת החשיבות במטבח, לאחר סכין השף ניצבת הסכין המשוננת שטובה לחיתוך מאפים וירקות אך אינה מיועדת לחיתוך בשר או דגים.
אם נותר לכם מקום במטבח (וכסף) הבאות בתור תהיינה סכין קילוף וסכין 'פילוט'. סכין ה'פילוט' היא סכין בעלת להב גמיש, שבעזרתה מפרידים את בשר הדג מהעור או חותכים פרוסות דקיקות של בשר דג או בקר.
חיתוך עגבניה
השימוש הנכון בסכין שף מבטיח עבודה קלה ובטוחה

ששה דברים שכדאי לדעת על סכין שף

  1. אורך הסכין ומשקלה קובע. סכין שף תהייה בדרך כלל באורך 20 סנטימטרים אולם עבור נשים ראוי להעדיף סכין קלה וקצרה יותר.
  2. את סכין השף יש לרחוץ ביד וליבשה מייד לאחר מכן (לא במדיח בכלים).
  3. סכיני שף עלולים להרתיע אנשים שהתרגלו להשתמש בסכינים פשוטות ולא מתאימות, בעיקר בגלל גודלן המתחייב מההתאמה למגוון רחב של מטלות. לאחר תרגול קצר מבינים שאין שום סיבה להירתע ולא רוצים לשוב לשימוש בסכין פחות שימושית ופחות יעילה.
  4. הקפדה על שיטת חיתוך נכונה (כמודגם בסרטונים) ושימוש במגן אצבעות אינם מותרות.
  5. אין לחתוך על משטח קשיח דוגמת שיש או צלחת. מעבר לפגיעה בחדות הסכין, היא עלולה להחליק ולפגוע בכם. חותכים רק על משטח עבודה מעץ או מפולימר פלסטי.
  6. סכין מושחזת בטוחה לשימוש (ויעילה) הרבה יותר מאשר סכין קהה. מומלץ להשתמש במשחיז בטיחותי ולא במוט השחזה או באבן השחזה.
 

ממה עשוי הלהב?

מרבית סכיני השף שיתאימו לשימוש ביתי עשויים פלדת אלחלד איכותית שעברה טיפול בחום. קיימות גם סכינים העשויות רבדים של מתכות שונות, כאשר בכול חלק של הלהב יש תערובת מתכות שונה, כדי להביא לביצועים מיטביים. סכינים אלו יקרות יותר וכלל לא בטוח שהן דרושות לכם במטבח.
גם לא נמליץ לצרכים ביתיים על סכינים בעלות להב קרמי (עשוי מזירקוניום אוקסיד), הן בשל העלות הגבוהה, הן בשל הצורך להשחיז אצל המשווק או היצרן והן בשל העובדה שהן אינן מכסות את כול הדרישות התפקודיות שאנו דורשים מסכין שף.

שימוש בטוח בסכין שף

סכין לילדים, סכין משוננת וסכין קילוף

שומרים על סכין חדה

מבצע לחברי מכבי

סכיני שף במחירים מיוחדים בחנויות לובלינסקי >>