27 יוני 2022 כ"ח סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  11.12.2011  באדיבות ה 

התמכרויות - מידע רפואי

Addictions
מעודכן לתאריך  11.12.2011  באדיבות ה 

מבוא להתמכרויות

התמכרות פירושה להיות בחוסר שליטה על התנהגות, בין אם מסיבות נפשיות ובין אם כתוצאה משימוש בחומר מסוים הגורם להתמכרות. המתמכר הופך להיות תלוי בגורם הממכר, תוך שההתמכרות גורמת נזק לתפקודו השוטף ואף לגופו.
ההתמכרויות הנפוצות כוללות התמכרות לאלכוהול, לסמים ולניקוטין אולם ניתן להתמכר לכל דבר כמעט, החל מהימורים ועד לאכילה. למשל:
  • עבודה. אנשים המכורים לעבודתם מגיעים למצב של תשישות גופנית ונפשית. התמכרות לעבודה עלולה להתבטא בפגיעה ביחסים המשפחתיים, בחיים החברתיים ואף בהימנעות מיציאה לחופשה.
  • מחשב. בילוי שעות רבות במהלך היממה בגלישה באינטרנט או במשחקי מחשב, אגב הזנחת מרכיבים אחרים במארג החיים, מהווה התמכרות לכול דבר ועניין.
  • שאיפת חומרים נדיפים דוגמת צבע, תרסיסים ודבק (גורמים לתחושה של שכרון) עלולה לגרום להתמכרות מסכנת חיים.
  • קניות (שופינג). קניות הופכות לבעיית התמכרות כאשר מתבצעת רכישה עקבית של חפצים שאין כול צורך בהם, כאשר הרכישה מהווה אמצעי להשגת ריגוש, וכאשר היא מלווה ברגשות של אשמה ובושה.
 

הנטייה להתמכרות

הנטייה להתמכרות שונה בין אנשים שונים, לרבות מסיבות גנטיות. במקרים רבים אדם בעל נטייה גנטית להתמכרות לא יהפוך למתמכר פעיל, אלא אם נחשף לגורם סביבתי שיעורר את יצר ההתמכרות שלו, כולל הרצון לחזור על החוויה שהגורם הסביבתי מקנה.
גורמים סביבתיים העלולים להגביר את הסיכון להתמכרות כוללים חיים לצד הורה הסובל מהתמכרות כלשהי, למשל הורה המכור לאלכוהול או לסמים. אף מצבים של לחץ נפשי, עומס רגשי או מקצועי, עוני, אבטלה וחוסר השכלה יכולים להיות גורמים משפעלים להתמכרויות. בטווח הקצר ההתמכרות מפתה כי היא מהווה לכאורה דרך להתמודדות עם מעמסות קשות.
למרות שמקובל לחשוב שרק התמכרות לחומרים מסוכנים דוגמת סמים ואלכוהול היא בעלת השפעה נפשית וגופנית חמורה, הרי עדיין כול התמכרות היא בעיה הדורשת פיתרון והתייחסות, כולל התמכרות למין ולאהבה. הימורים למשל, יכולים לגרום לתחושת 'התרוממות רוח' המלווה בתשוקה לחזור שוב ושוב על ההצלחה. כול פעילות שלכאורה נראית רגילה עבור הלא מתמכר, עלולה להפוך להרגל קבוע ומשבש חיים עבור המתמכר.

התפתחות תלות

להתמכר פירושו פיתוח תלות בחומר או במצב. כשהחומר או המצב אליו מתמכרים וממנו שואבים הנאה אינו בנמצא, נוצרת תחושה קשה ומתפתחים סימפטומים גופניים ונפשיים המכונים סימפטומי גמילה.
ככל שעולה התלות בחומר או בפעולה הממכרת, עולה מידת צריכתם (כמות ותדירות) כדי להשיג את אותה השפעה, כי מתרחשת ירידה הדרגתית בתגובה של הגוף אליהם.
המשמעות היא שבשעה שמרבית האנשים יצרכו חומרים שונים במידה, ללא כל בעיה, אחרים יחוו צורך מתמשך לצרוך אותם בצורה מוגזמת, תוך שהם חווים השפעות גופניות ונפשיות מזיקות. מדובר בחוסר שליטה העלול לגרום לשיבוש היחסים עם הסביבה, לרבות יצירת בעיות בעבודה, בבית הספר או בבית.