04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.05.2021  באדיבות ה 

מילה (ברית מילה) - מידע רפואי

Circumcision
מעודכן לתאריך  12.05.2021  באדיבות ה 

מבוא למילה (ברית מילה)

מילה של זכרים היא הליך ניתוחי שבמהלכו מתבצע חיתוך והסרת העורלה. העורלה היא קפל עור המכסה את קצה הפין ואשר ניתן להפשלה. המילה מתבצעת מסיבות רפואיות או בריאותיות, דתיות וחברתיות.
המילה מסיבות דתיות מקובלת בקרב יהודים ומוסלמים, וכן אצל שבטים אפריקנים ואוסטרלים רבים. במרבית המקרים המילה מתבצעת בגיל צעיר מאד, שעה שהזכר עודנו ילד פעוט. 'ברית מילה' היא הטקס היהודי הדתי שבמהלכו מבוצע חיתוך והסרת העורלה.
ההמלצה המקובלת היא שהליך המילה הנעשה ליילוד מסיבות דתיות או חברתיות, יבוצע בידי מוהל מוסמך או רופא בעל ניסיון בתחום. ראוי להשתמש באמצעים מאלחשים להפחתת הכאב בזמן הפעולה וזו גם הנחיית האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים. יש לזכור שמדובר בהליך ניתוחי, וככזה הוא אינו נטול סיכון לסיבוכים דוגמת דימום משמעותי, כאב וזיהום.

ההיסטוריה של המילה

מילה בוצעה כבר כ- 3000 שנה לפני הספירה. ביהדות נחשבת מילת גברים למצווה חשובה והיא נפוצה לא רק בקרב דתיים אלא גם בקרב חילוניים רבים. טקס 'ברית המילה' מתואר בספר בראשית, כחלק מכריתת הברית של אלוהים עם אברהם וצאצאיו. מאז, על פי ההלכה היהודית, חייב כל אב למול את בנו בגיל 8 ימים. כדי להשלים תהליך של גיור יש לעבור מילה.
בסוף המאה ה- 19 החלו רופאים רבים באירופה, ובעיקר באנגליה, לבצע מילה מסיבות שונות, לרבות בשל הסברה שמילה תמנע אוננות אשר נחשבה אז למזיקה. המנהג התפשט גם לארצות הברית ושם הוא עדיין נפוץ מאוד. 61% מהבנים שנולדו במדינות אלו בתחילת שנות ה- 90 נימולו. באירופה פחתה שכיחות המילה בסוף המאה ה- 20 עקב הספקות שעלו לגבי יתרונותיה הרפואיים.

הוויכוח סביב המילה

אף שהליך המילה הוא ההליך הניתוחי הנפוץ ביותר בעולם, מדובר בפעולה שנויה במחלוקת. זהו נושא לוויכוח בין רופאים, קבוצות חברתיות וקבוצות דתיות, ועדיין אין הסכמה גורפת לגבי יתרונות המילה, חסרונותיה, מוסריותה או השלכותיה הרפואיות.
על פי חוות הדעת של האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, היתרונות של עריכת ברית המילה עולים על הסיכונים הטמונים בה. עם זאת, היא משאירה את ההחלטה בידי ההורים ולא פרסמה המלצה רפואית גורפת.
כיוון שכיום מוסכם שכל הליך ניתוחי מצריך הסכמה מדעת, אזי מתנגדי המילה טוענים שיש להמתין עד לגיל בו הנער או הגבר יכולים להביע את דעתם בנושא ולתת את הסכמתם לביצוע הפעולה בגופם.

סיבות חברתיות

כמעט כל תינוק יהודי הנולד בישראל עובר מילה, בין אם מסיבות דתיות ובין אם מסיבות חברתיות. גם כאשר מדובר בהורים חילוניים לחלוטין, מרביתם המכרעת יעדיפו למול את בנם ולו כדי שלא יהיה שונה מחבריו בגן הילדים, בבית הספר ובצבא. החשש להיות שונה גרם לעולים רבים שהגיעו לישראל ממדינות הגוש המזרחי (ברית המועצות לשעבר) לעבור הליך מילה אף שהיו כבר מבוגרים.
מסתבר שגם במקרה של ילדי עובדים זרים הנולדים בישראל קיימת העדפה ברורה למילה, ככול הנראה מסיבה של רצון לשייך את הילד לחברה הישראלית ולמנוע הפרעות רגשיות בהמשך חייו.