26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.05.2021  באדיבות ה 

מילה (ברית מילה) - מידע רפואי

Circumcision
מעודכן לתאריך  12.05.2021  באדיבות ה 

סיבות רפואיות לעריכת מילה

ישנם מספר מצבים בהם תישקל עריכת מילה כפתרון לבעיה רפואית. במרבית המקרים ביצוע ניתוח מילה יומלץ רק כאשר טיפולים חלופיים, פחות פולשניים ובעלי סיכון פחות, לא צלחו. כאשר ניתוח מילה מתבצע מסיבות רפואיות, כדאי לחכות עד לגיל בו האשפוז וההרדמה בטוחים יותר, ולבצע את הפעולה רק במסגרת בית חולים.
 • פימוזיס (Phimosis) – מצב בו העורלה הדוקה מידי ולא מופשלת לאחור באופן טבעי. מצב זה עלול להסב כאב בעת זקפה, ובמקרים נדירים הטלת השתן בעייתית. במקרים קלים של פימוזיס ייתכן שיומלץ על טיפול חלופי למילה, אשר מבוסס על מריחת משחות סטרואידיות.
 • בלאניטיס (Balanoposthitis) – מדובר במצב של דלקת זיהומית בראש הפין (העטרה), בו גם העורלה מושפעת. סוג מסוים של בלאניטיס (balanitis xerotica obliterans) גורם לפימוזיס המלווה בהצטלקות העטרה ובדלקתיות. לעיתים שני הסוגים יכולים להיות מטופלים בעזרת משחה, ג'ל או קרם המכילים קורטיקו-סטרואידים כחומר פעיל, קרמים אנטיביוטיים או קרמים בעלי פעילות אנטי-פטרייתית.
  בדרך כלל הטיפול הראשוני יכלול שימוש באנטיביוטיקה ושמירה על ניקיון האזור. במידה שחלה הישנות של המצב הדלקתי ייתכן שיומלץ על ביצוע מילה, כיוון שהסרת העורלה עשויה למנוע את הישנות הדלקת.
 • פאראפימוזיס (Paraphimosis) - מצב חירום רפואי בו העורלה אינה יכולה לחזור למקומה הטבעי, לאחר שהופשלה לאחור. מצב זה גורם לבצקת בראש הפין, המתבטאת בנפיחות ובכאב. יש לטפל בתופעה בדחיפות כדי למנוע סיבוכים חמורים הנובעים מחסימה של זרימת דם תקינה לפין.
  לעיתים הטיפול הראשוני יכלול מריחה של ג'ל מאלחש, ואז ינסה הרופא למשוך את העורלה חזרה למקומה הטבעי. במקרים חמורים יימרח ג'ל מאלחש ויבוצע חתך בעורלה במטרה להפחית את הלחץ על הפין. עם זאת, בהחלט יתכן שיומלץ על ביצוע מילה מליאה הכוללת חיתוך העורלה והסרתה.
  פאראפימוזיס עלול להתרחש במגוון מצבים, לרבות כתופעת לוואי לטיפולים רפואיים, לבדיקה של הפין, לציסטוסקופיה או להחדרת צנתר (קטטר).
 • סרטן הפין – מדובר בסוג נדיר מאד של סרטן המאופיין על ידי הופעת כתם אדמומי או כיב בראש פין, או מתחת לעורלה. הטיפולים המקובלים כוללים ניתוח להסרת הרקמה הסרטנית והרקמה שמסביב, הקרנות וכימותרפיה.
 

סיבות רפואיות לאי עריכת מילה

במקרים מסוימים של בעיות בקרישיות הדם לא יומלץ על ביצוע מילה, וכך אף לגבי תינוקות שהם פגים הנתונים להשגחה רפואית בבית חולים.
כאשר נולד תינוק במשקל נמוך, או שהוא לקה בצהבת, או במחלה המלווה בחום, תידחה עריכת ברית המילה. במידה שעריכת המילה מתאפשרת רק לאחר גיל חצי שנה, היא תבוצע כהליך ניתוחי בבית חולים ולא כברית מילה על ידי מוהל.
במקרה של תינוקות אשר נולדים עם פתח שופכה נמוך מהרגיל (מצב המכונה היפוספדיאס) יש להתייעץ עם אורולוג (רופא מומחה בתפקוד מערכת השתן והכליות) ביחס לשאלה אם לקיים מילה רגילה או רק הקזת דם, כדי שבעתיד ניתן יהיה להשתמש בעור העורלה לתיקון צינור השופכה.

סיבות בריאותיות לעריכת מילה

עיקר הסיבות הבריאותיות מתייחסות למניעת מחלות. נדגיש שלפי הידוע כיום המילה אינה משפיעה על הפוריות ואף אין לה השפעה על מידת ההנאה מקיום יחסי מין.
 • זיהומים חיידקיים ונגיפיים - העורלה היא קפל עור בראש הפין. בקפל זה מופרש חומר דמוי חלב הנקרא סמגמה. בהיעדר שמירה נאותה על היגיינה, הצטברות מקומית של החומר גורמת למראה וריח לא נעימים, וכן היא מאפשרת התפתחות של זיהומיים חיידקיים ונגיפיים שעלולים להיות מועברים בין בני זוג בזמן קיום יחסי מין. ככלל, שמירת ההיגיינה של הפין קלה יותר כאשר הגבר או הילד נימול.
 • איידס ומחלות מין - ישנן הוכחות מדעיות לכך שהמילה מפחיתה את הסיכון של גברים הטרו-סקסואליים להידבק בנגיף האיידס מאישה נגועה. ההוכחות נצברו בעקבות מחקרים שבוצעו באפריקה.
  ההסבר לכך הוא שהעורלה עשויה מקרום רירי שדרכו עלול לחדור הנגיף אל זרם הדם. אצל גברים נימולים שעורלתם הוסרה, הנגיף יכול לחדור דרך פתח השתן, שהוא קטן בהשוואה לגודל העורלה. לאור זאת כללו מספר מדינות אפריקניות, בהן שיעור האיידס גבוה, את נוהג המילה בתוכנית למניעת הדבקה בנגיף.
  על פי המצוין באתר Mayo Clinic המילה עשויה לתרום גם להפחתת הסיכון להידבק במחלות מין המועברות במגע מיני. עם זאת, עדיין מין בטוח הנו האמצעי העיקרי להפחתת הסיכון.
 • דלקות בדרכי השתן – אף כי הסיכון הכללי לדלקות אלו אינו רב, שכיחותן גדולה יותר בקרב זכרים שלא נימולו. דלקות חמורות בילדות עלולות להוביל לבעיות בכליות מאוחר יותר.
 • מניעת בעיות בפין – לעיתים לא נדירות מתרחשת אצל גברים לא נימולים תופעת הפימוזיס, שהיא אי חזרת העורלה למקומה הטבעי, דבר שעלול להוביל לדלקות בעורלה או בעטרה (ראש הפין).
 • הפחתת הסיכון לסרטן הפין – אף כי סרטן הפין נדיר, שכיחותו בקרב גברים לא נימולים גבוהה יותר.
 • סרטן צוואר הרחם – על פי המופיע באתר Mayo Clinic השכיחות של סרטן צוואר הרחם נמוכה יותר בקרב נשים שבני זוגן נימול.