23 מאי 2022 כ"ב אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.05.2021  באדיבות ה 

מילה (ברית מילה) - מידע רפואי

Circumcision
מעודכן לתאריך  12.05.2021  באדיבות ה 

כיצד מתבצע הליך המילה

המילה כטקס דת יהודי

ברית המילה נערכת כאשר הרך הנולד הוא בן 8 ימים. הטקס נערך גם בשבת או ביום כיפור ויידחה רק אם מצבו הרפואי של היילוד אינו מאפשר את הפעולה. במקרה של משקל נמוך, צהבת ומחלה המלווה בחום תידחה הברית. במידה שרק לאחר גיל חצי שנה מתאפשרת המילה, היא תבוצע כהליך ניתוחי בבית החולים ולא כברית מילה על ידי מוהל.
במקרה של תינוקות אשר נולדים עם פתח שופכה נמוך מהרגיל (מצב המכונה היפוספדיאס) יש להתייעץ עם אורולוג (רופא מומחה בתפקוד מערכת השתן והכליות) ביחס לשאלה אם לקיים מילה רגילה או רק הקזת דם, כדי שבעתיד ניתן יהיה להשתמש בעור העורלה לתיקון צינור השופכה.
ברית המילה תבוצע בדרך כלל על ידי מוהל מוסמך, אם כי בשנים האחרונות מבוצעות חלק ניכר מהבריתות על ידי אורולוג או כירורג. לא נמצא הבדל משמעותי בשיעור הסיבוכים לאחר מילה שבוצעה על ידי רופא או על ידי מוהל מוסמך. היתרון בביצוע ברית על ידי רופא נעוץ באפשרות לבצע הרדמה מקומית של הפין, פעולה שאינה מותרת למוהל.
הטקס עצמו כולל מילה, פריעה ומציצה. המילה היא חיתוך של עור העורלה תוך שימוש בדיסקית מתכת המגנה על העטרה (קצה הפין). בשלב הפריעה מפריד המוהל את העור הפנימי של העורלה שעדיין נותר דבוק לעטרה, ובשלב המציצה שואב המוהל דם מהפין, בדרך כלל בעזרת שפופרת זכוכית סטרילית.
רופאים המבצעים מילה משתמשים לעיתים במכשירים שונים (למשל 'תופסן גומקו') על מנת להרחיק את העורלה מקצה הפין ולמעוך אותה טרם החיתוך במשך כ- 10 דקות. פעולה זו מפחיתה את כמות הדימום אך אינה מקובלת על פי ההלכה הדתית. 

אילחוש של הפין

בכל מילה, בין אם מבוצעת על ידי רופא ובין אם על ידי מוהל, אפשר למרוח על הפין קרם מאלחש שניתן לרכוש ללא מרשם בבית מרקחת (שמות מסחריים: אמלה, דו-קאין). הקרם גורם לאילחוש של עור הפין.
יש למרוח את הקרם על הפין כשעה לפני ההליך ולכסות את האזור עם ניילון נצמד. טרם ביצוע הברית יש לנגב היטב את הפין ולהסיר את הקרם. 
כאשר הברית מבוצעת בידי רופא, אזי מיד לפני תחילת הפעולה הוא יזריק חומר הרדמה (דוגמת זה שמשמש את רופאי השיניים) תחת עור הפין, בכל היקף הבסיס. ההזרקה מבוצעת באמצעות מחט דקיקה מאוד. חומר ההרדמה עשוי למנוע לחלוטין כל תחושת כאב מהפעוט בזמן ביצוע המילה.

מילה כירורגית

כאשר מלים תינוק בן חצי שנה ומעלה, ילד או מבוגר, תבוצע הפעולה בחדר ניתוח בבית חולים, תחת הרדמה כללית. לרוב ניתן להשתחרר מבית החולים מספר שעות לאחר ביצוע ההליך. 
בניתוח יבוצע חיתוך של העורלה, ובניגוד לברית ההלכתית, יבוצעו תפרים בסוף הפעולה, כדי לחבר את שולי הפצע שנותר. הליך זה כרוך בסיכון מופחת לדימום או לזיהום. התפרים נספגים בגוף מאליהם. יש להימנע מאוננות ומקיום יחסי מין במשך כחודש לאחר ביצוע ההליך.