26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב

חיסון נגד נגיף רוטה

חיסון זה נועד למנוע דלקת מעיים ושלשול הנגרמים על ידי נגיף הרוטה (Rotavirus) בקרב תינוקות וילדים עד גיל 5.

המחלה

הזיהום בנגיף הרוטה גורם לדלקת חריפה בקיבה ובמעיים הגורמת לשלשול ולהקאה. הנגיף מועבר בקלות מאדם לאדם באמצעות מגע עם צואה של אדם הנושא את הנגיף. הדבקה ראשונית נוטה להיות חמורה יותר בהשוואה להדבקות חוזרות. הנגיף מדבק מאד ועמיד נגד מרבית חומרי הניקוי, למעט חומרים על בסיס כלור.
לאחר תקופת דגירה קצרה הנמשכת עד יומיים לאחר החשיפה לנגיף עלולים להתפתח הסימפטומים הבאים:
  • חום. רוב הילדים והתינוקות שנדבקו בנגיף מפתחים חום נמוך. אצל 1 מתוך 3 עלול החום לעלות מעל 39 מעלות צלזיוס.
  • הקאה.
  • שלשול מיימי.
 
אצל מבוגרים נגיף הרוטה כמעט שאינו גורם לסימפטומים אם כי יתכנו בחילה וחוסר תיאבון. בזכות החיסוניות הנרכשת בגיל המבוגר, מקרי השלשול נדירים יחסית. תינוקות בני פחות מ- 3 חודשים אינם מפתחים שלשול או הקאה גם אם הם נדבקים בנגיף אך המגע עם צואתם עלול לגרום להדבקה.
במרבית המקרים תחלוף המחלה מאליה תוך 3-7 ימים. עם זאת, קיימת סכנת התייבשות מפאת השלשול החמור, בפרט בקרב תינוקות. איבוד הנוזלים וחוסר איזון המלחים בדם עלולים להוביל לסיבוכים, לנזק ואף למוות במקרים קיצוניים שאינם מטופלים בזמן.
אין תרופה נגד נגיף הרוטה ולכן ינתן בעיקר טיפול תומך הכולל מנוחה ושתייה מרובה למניעת התייבשות. יש לבודד את הפעוט החולה מילדים אחרים למשך 48 שעות לאחר התקף השלשול או ההקאה האחרון.

המחלה ותפוצתה

נגיף הרוטה הוא הגורם השכיח ביותר לשלשול ולדלקת מעיים אצל פעוטות עד גיל 5, ובפרט בגילאי 3-24 חודשים. למעלה משליש ממקרי האשפוז עקב שלשול בקרב פעוטות בגילאים אלו נגרמים עקב הדבקה בנגיף.
במדינות העולם השלישי גורם הנגיף למקרי מוות רבים עקב הקושי בקבלת טיפול רפואי בזמן במקרה של איבוד נוזלים חמור.

חיסון רוטה ומטרותיו

החיסון הניתן כיום בישראל הוא חיסון פעיל ששמו המסחרי רוטהטק® (Rotateq). החיסון ניתן בשלוש מנות ומיועד לתינוקות מגיל 6 שבועות עד 32 שבועות בדיוק ומטרתו למנוע את השלשול וההקאה הנגרמים עקב הדבקת פעוטות בנגיף הרוטה.
החיסון מכיל 5 זנים של נגיפי רוטה מוחלשים. כאשר מערכת החיסון של הגוף נחשפת לנגיפים אלו באופן יזום (על ידי החיסון) היא מייצרת נוגדנים נגד הנגיף, מבלי לגרום לסימפטומים של המחלה או להתפתחות הזיהום עצמו.
החיסון נגד נגיף הרוטה אינו יעיל נגד מחוללי מחלה אחרים שגם הם גורמים לשלשול או לדלקת בדרכי העיכול.

מידע על החיסון בישראל

החיסון נגד נגיף הרוטה כלול בשגרת החיסונים במדינת ישראל החל מ- 1.1.2011. הוא ניתן לתינוקות דרך הפה (בניגוד לחיסונים אחרים הניתנים בהזרקה) בשלוש מנות במסגרת טיפת החלב (בגיל 2, 4 ו- 6 חודשים). מאז הכלת החיסון בשגרת החיסונים בישראל חלה ירידה משמעותית בתחלואה ובאשפוזים כתוצאה מהדבקה בנגיף זה.
על מנת לקבל חיסון יש להצטייד בפנקס החיסונים. ללא פנקס זה לא ינתן החיסון הנדרש.