19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  14.03.2021 

חיסון נגד צהבת נגיפית מסוג A (הפטיטיס A)

(Hepatitis A Vaccine)

מעודכן לתאריך  14.03.2021 

מתן החיסון

צורת המתן

החיסון נגד צהבת נגיפית מסוג A ניתן במסגרת חיסוני השגרה לילדי ישראל בהזרקה לשריר. אצל תינוקות יוזרק החיסון לשריר הירך ואילו אצל מבוגרים תינתן הזריקה לשריר הזרוע. אפשר לתת את החיסון בו זמנית עם חיסונים נוספים, אך יש להשתמש במזרקים נפרדים ולהזריק לאזורי גוף שונים.

באיזה גיל ניתן?

על מנת למנוע מחלה יש להקפיד על קבלת החיסון במועד ולוודא את קבלת מספר המנות הנדרש.

תינוקות

החיסון ניתן בשתי מנות:
  • מנה ראשונה - בגיל 18 חודשים.
  • מנה שנייה (מנת דחף) - בגיל 24-30 חודשים.


מבוגרים

מבוגרים (מגיל 19 ואילך) הנמצאים בסיכון להדבקה בצהבת מסוג A ואינם מחוסנים או מחוסנים חלקית יקבלו שני חיסונים (במינון המתאים למבוגרים). בדרך כלל תינתן המנה השניה (מנת הדחף) 6-12 חודשים לאחר החיסון הראשון.
אפשר להזריק את המנה השנייה עד 5 שנים ממתן המנה הראשונה. במקרה שעברו יותר מ- 5 שנים ממועד החיסון הראשון, לא מומלץ לתת מנה שנייה אלא לקבל שנית חיסון מלא (שתי מנות) בהפרש של 6-12 חודשים, על מנת להבטיח חיסוניות יעילה וארוכת טווח.

מועד תחילת ההשפעה ומשך ההשפעה

מומלץ לקבל את מנת החיסון הראשונה לפחות שבועיים לפני חשיפה אפשרית לנגיף מאחר שיחלפו 10-14 יום עד שהגוף יפתח נוגדנים נגד הנגיף.
לאחר קבלת שתי המנות נשמרת השפעת החיסון במשך 5-10 שנים, ובמקרים מסוימים אף במשך 25-20 שנה.
החיסון הסביל מעניק הגנה מיד עם הזרקתו. משך ההגנה שמעניק החיסון הסביל קצרה יחסית והיא נמשכת בין 2 ל- 6 חודשים.

היכן ניתן לקבל?

החיסון ניתן במסגרת טיפות החלב והתחנות לבריאות המשפחה. מבוגרים יוכלו לקבל את החיסון במרפאת האחיות במרכזים הרפואיים של מכבי או בסניפי קופות החולים.

אופן נטילת החיסון

אצל תינוקות וילדים עד גיל 3 יוזרק החיסון לאזור הקדמי-צדדי של הירך.
למבוגרים יוזרק החיסון לשריר הכתף. הזרקה לשריר העכוז או הזרקה תת-עורית אינן מומלצות מאחר שדרכי מתן אלו עלולות לגרום לתגובה חיסונית פחותה.
לחולים הסובלים מבעיות קרישה ונטייה לדימומים (לדוגמה, חולי המופיליה או חולים הסובלים מרמה נמוכה של טסיות) ינתן החיסון בהזרקה תת-עורית (S.C.) באזור שריר הכתף.
על המתחסן להישאר בהשגחה במשך 20-30 דקות לאחר ההזרקה על מנת לנטר את מצבו הרפואי בעקבות קבלת החיסון. במידה שמתפתחת תגובה חריגה ינתן במקום טיפול רפואי ראשוני.