10 אוגוסט 2022 י"ג אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  14.03.2021 

חיסון נגד צהבת נגיפית מסוג B (הפטיטיס B)

(Hepatitis B Vaccine)

מעודכן לתאריך  14.03.2021 

חיסון נגד צהבת מסוג B לתינוקות – מבוא

צהבת נגיפית מסוג Hepatitis B) B), המכונה גם דלקת כבד נגיפית מסוג B, היא מחלה מדבקת הנגרמת על ידי נגיף מסוג HBV הפוגע בכבד. הדבקה מתרחשת עקב חדירת הנגיף לכלי הדם, לאחר מגע עם דם או נוזלי גוף אחרים (רוק, נוזל הזרע או הפרשות נרתיקיות) של אדם שחולה בצהבת מסוג B או שנושא את הנגיף (גם אם הנגיף אינו פעיל בגוף הנשא).
הדבקה בנגיף צהבת מסוג B אפשרית באמצעות דרכים דומות להדבקה בנגיף ה- HIV הגורם למחלת האיידס, אך מדבק פי 50 עד 100 יותר. יתר על כן, נגיף צהבת מסוג B מסוגל לשרוד מחוץ לגוף במשך 7 ימים (למשל, על גבי מזרק, קונדום או כפפה שבאו במגע עם נוזלי גוף של חולה או נשא) ולהדביק כל אדם שיבוא עימו במגע.
דרכים להדבקה בצהבת נגיפית מסוג B כוללות:
 • מגע עם דם נגוע.
 • מגע מיני.
 • מגע עם רוק.
 • במהלך הלידה, כאשר תינוקה של אם חולה או נשאית עובר בתעלת הלידה.
 
המחלה אינה מועברת באמצעות מזון, מים או מגע אקראי כמו לחיצת יד, חיבוק או נשיקה (אלא אם יש מגע עם הרוק).
בעקבות זיהום בנגיף ה- HBV עלולה להתפתח דלקת כבד חריפה (אקוטית) שחולפת תוך מספר שבועות, או דלקת כבד כרונית (מתמשכת).

צהבת נגיפית חריפה מסוג B

תיתכן דגירה של הנגיף בגוף במשך 6 שבועות עד 6 חודשים, טרם הופעת סימפטומים. סימפטומים של צהבת נגיפית חריפה עלולים לכלול:
 • חום.
 • עייפות רבה.
 • אבדן תיאבון.
 • בחילה.
 • הקאה.
 • כאב בטן.
 • שתן כהה.
 • כאב במפרקים.
 
גוון צהוב בעור ובעיניים (תופעה המקנה למחלה את שמה השגור, 'צהבת') יתפתחו בדרך כלל כשבועיים לאחר הופעת הסימפטומים הכלליים של המחלה.
כמחצית מהאנשים שנדבקו בצהבת מסוג B לא יחוו כל סימפטומים וכלל לא יידעו שנדבקו. בקרב אלו שיפתחו את הסימפטומים, תחלוף המחלה תוך מספר שבועות עד חודשים. אצל מרבית החולים יחלוף הזיהום מבלי לגרום נזק קבוע לכבד. עם זאת, אחד מתוך 10-20 חולים עלול לפתח דלקת כרונית בכבד. הסיכון לסיבוכים המערבים את הכבד עולה ככל שההדבקה בנגיף מתרחשת בגיל צעיר יותר.
טרם נמצאה תרופה נגד נגיף ה- HBV ולכן ניתן טיפול תומך בלבד הכולל מנוחה, תזונה מתאימה ושתייה מרובה למניעת התייבשות.

צהבת נגיפית כרונית מסוג B

אצל חלק מהנדבקים, ובפרט אצל ילדים קטנים או תינוקות, עלול נגיף ה- HBV לגרום למחלה כרונית שנמשכת למעלה מ- 6 חודשים.
רוב האנשים לא ייפתחו סימפטומים במועד ההדבקה וחלקם אף עלולים לא לחוות כל סימפטום במשך 20-30 שנה. אף על פי כן, הם עלולים להדביק בנגיף אנשים אחרים מבלי שהם עצמם חולים ואינם מודעים להיותם נשאים כלל. חלק קטן מהחולים עלול לסבול מסימפטומים הדומים לאלו של דלקות כבד נגיפיות אחרות דוגמת צהבת חריפה מסוג B או מסוג A.
כמו כן עלולה צהבת כרונית מסוג B לגרום לפגיעה מתמשכת ברקמת הכבד ובתפקודי הכבד ולהוביל עם הזמן לסיבוכים כמו שחמת הכבד (צירוזיס) וסרטן הכבד. המחלה עלולה לגרום אף למוות. אחד מתוך ארבעה חולים כרוניים ימות כתוצאה מסיבוכי המחלה.

תפוצת המחלה

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, כ- 2 מיליארד איש נדבקו בנגיף ה- HBV ומספר החולים בצהבת נגיפית כרונית מסוג B מוערך בכ- 350 מיליון בני אדם ברחבי העולם. כ- 0.2% מהם מתים מסיבוכים בכבד מדי שנה.
מאז כניסת החיסון נגד צהבת נגיפית מסוג B לשגרת החיסון במדינת ישראל בשנת 1992 חלה ירידה במספר מקרי המחלה לכדי כמה עשרות מקרים בלבד בשנה.

חיסון נגד צהבת B ומטרותיו

קיימים שני סוגי חיסון נגד צהבת מסוג B, פעיל וסביל, שמטרתם למנוע את התפתחות המחלה. חיסון זה אינו מונע צהבת נגיפית הנגרמת על ידי נגיפים אחרים (כגון הפטיטיס A, C או E) או מחלות אחרות הפוגעות בכבד. כמו כן, החיסון לא ימנע את התפתחות המחלה אם בעת החיסון המתחסן כבר לקה בצהבת מסוג B שטרם אובחנה. מצב זה יתכן עקב זמן הדגירה הממושך של נגיף ה- HBV.

החיסון הפעיל נגד צהבת מסוג B

חיסון השגרה בישראל הוא חיסון פעיל הגורם לגוף לייצר נוגדנים כנגד נגיף ה- HBV (שמות מסחריים: אנג'ריקס B, סיי-בי-ואק, טווינריקס מבוגרים, טווינריקס ילדים).
החיסון מורכב מחלבון המעטפת של הנגיף המופק בשיטות של הנדסה הגנטית. כאשר מערכת החיסון בגוף נחשפת לרכיבים אלו היא מסוגלת לייצר נוגדנים נגד הנגיף מבלי שיופיעו הסימפטומים של המחלה.
החיסון הפעיל נגד צהבת מסוג B אינו מכיל את הנגיף עצמו ולכן אינו גורם למחלה. לחיסון זה תופעות לוואי מועטות ביותר.
יעילות החיסון נשמרת במשך כעשרים שנים, ויעילותו במניעת המחלה עומדת על 80-100%.

חיסון סביל

החיסון הסביל מורכב מנוגדנים ייחודיים (המכונים אימונו-גלובולינים) נגד חלבון המעטפת של נגיף הצהבת מסוג B (שמות מסחריים: הייפרהפ בי S/D, הפטקט B). חיסון זה מעניק הגנה חיסונית מיידית וניתן בהזרקה לאחר חשיפה לנגיף ה- HBV. החיסון הסביל ינתן במצבים הבאים:
 • לאחר מגע עם דם או נוזלי גוף אחרים של אדם הנושא את נגיף הצהבת מסוג B או החולה במחלה.
 • בזמן לידה, אם היולדת היא נשאית או חולה בצהבת נגיפית מסוג B.
 
במקרים הללו רצוי לתת את שני חיסונים גם יחד, הפעיל והסביל.

מידע על החיסון בישראל

החיסון מהווה חלק משגרת החיסונים במדינת ישראל מאז שנת 1992. הוא ניתן לתינוקות בשלוש מנות (לאחר הלידה בבית החולים, בגיל חודש ובגיל 6 חודשים, במסגרת טיפות החלב). מנת דחף נוספת ניתנת בעת הגיוס לצה"ל בבסיס הקליטה והמיון (בקו"ם).
על פי נתוני משרד הבריאות ירד מספר החולים בצהבת נגיפית מסוג B בצורה משמעותית לפחות ממאה מקרים בשנה בעקבות הכלת החיסון בשגרת החיסונים.
על מנת לקבל חיסון יש להצטייד בפנקס החיסונים. ללא פנקס זה לא יינתן החיסון הנדרש.