04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  14.03.2021 

חיסון נגד צהבת נגיפית מסוג B (הפטיטיס B)

(Hepatitis B Vaccine)

מעודכן לתאריך  14.03.2021 

מתן החיסון

צורת המתן

החיסון נגד צהבת נגיפית מסוג B ניתן בהזרקה לתוך השריר. אצל תינוקות מוזרק החיסון לשריר הירך ואילו אצל המבוגרים ניתנת הזריקה לשריר הזרוע. אפשר להזריק את החיסון בו זמנית עם חיסונים נוספים אך יש להשתמש במזרקים נפרדים ולהזריק אותם לאזורים שונים בגוף.

באיזה גיל ניתן?

על מנת למנוע צהבת נגיפית מסוג B יש להקפיד על קבלת החיסון במועד ולוודא את קבלת מספר המנות הנדרש.

תינוקות

החיסון יינתן בשלוש מנות:
  • מנה ראשונה - ביום לאחר הלידה (במסגרת בית החולים, במחלקת היילודים).
  • מנה שנייה - בגיל חודש (במסגרת טיפת חלב).
  • מנה שלישית - בגיל 6 חודשים (במסגרת טיפת חלב), בו זמנית עם חיסוני השגרה האחרים .
 
מנת דחף נוספת תינתן בגיל 18, עם הגיוס לצה"ל, בבסיס הקליטה והמיון (בקו"ם).

ילדים ומבוגרים

החיסון ניתן בדרך כלל בשלוש מנות. המנה השנייה תוזרק חודש לאחר המנה הראשונה ואילו המנה השלישית תינתן חצי שנה אחרי המנה הראשונה.

מועד תחילת ההשפעה ומשך ההשפעה

החיסון הפעיל מתחיל להשפיע אחרי 2-6 חודשים. זהו הזמן שלוקח לגוף לייצר כמות מספקת של נוגדנים נגד נגיף הצהבת מסוג B. היכולת לייצר נוגדנים בעקבות החיסון גבוהה ביותר אצל תינוקות והולכת ופוחתת אחרי גיל 40. בגיל 60, רק שלושה מכל ארבעה מתחסנים יפתחו רמה טובה של נוגדנים נגד הנגיף.
לאחר קבלת שלושת המנות נשמרת השפעת החיסון במשך למעלה מ- 20 שנים.
משך ההגנה שמעניק החיסון הסביל קצרה משמעותית ונמשכת כ- 3 חודשים בלבד.

היכן ניתן לקבל?

המנה הראשונה של החיסון ניתנת לרך הנולד במחלקת היילודים בית החולים. שתי המנות הנוספות ניתנות במסגרת טיפות החלב והתחנות לבריאות המשפחה. המנה האחרונה ניתנת למתגייסים לצה"ל בבסיס הקליטה והמיון (בקו"ם).

אופן נטילת החיסון

אצל תינוקות וילדים עד גיל 3 יוזרק החיסון לאזור הקדמי-צדדי של הירך. למבוגרים יוזרק החיסון לשריר הכתף. הזרקה לשריר העכוז או הזרקה תת-עורית אינן מומלצות מאחר שדרכי מתן אלו עלולות לגרום לתגובה חיסונית פחותה.
לחולים הסובלים מבעיות קרישה ונטייה לדימומים (לדוגמה, חולי המופיליה או חולים הסובלים מרמה נמוכה של טסיות) יינתן החיסון בהזרקה תת-עורית באזור שריר הכתף.
על המתחסן להישאר בהשגחה במשך 20-30 דקות לאחר ההזרקה על מנת לנטר את מצבו הרפואי בעקבות קבלת החיסון. במידה שמתפתחת תגובה חריגה יינתן במקום טיפול רפואי ראשוני.