19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.12.2011  באדיבות ה 

שעלת - מידע רפואי

(Pertussis (Whooping cough
מעודכן לתאריך  12.12.2011  באדיבות ה 

טיפול בשעלת

אפשר לטפל בשעלת בהצלחה עם אנטיביוטיקה. רוב החולים מחלימים לגמרי.

אנטיביוטיקה

אם המחלה מאובחנת בשבועות הראשונים של הזיהום ירשום הרופא טיפול אנטיביוטי כדי למנוע את התפשטותו.
5 ימים ממועד תחילת נטילת האנטיביוטיקה, החולה אינו מדבק עוד. ללא הטיפול האנטיביוטי עלול החולה להדביק אחרים במשך 3 שבועות מהופעת התקפי השיעול.
אם השעלת מאובחנת בשלב מאוחר לא ינתן טיפול אנטיביוטי מאחר שהחיידק שגרם למחלה כבר לא נמצא בגופו של החולה, והוא אינו מדבק יותר. נטילת תרופה אנטיביוטית לא תשפיע על הסימפטומים בשלב זה.

אמצעי טיפול נוספים

בקרב ילדים גדולים יותר ומבוגרים הסימפטומים של המחלה פחות חמורים מאשר אצל תינוקות. במרבית המקרים יתן הרופא כמה המלצות פשוטות שכוללות:
  • מנוחה.
  • שתיית הרבה נוזלים כדי למנוע התייבשות.
  • סילוק הליחה או הקיא במהלך התקפי השיעול כדי שלא יישאפו לדרכי הנשימה ולא יגרמו לחנק.
  • בידוד. מומלץ להתרחק מאנשים אחרים עד לסיום הטיפול האנטיביוטי או עד שיעברו 3 שבועות מאז התחלת התקפי השיעול, כדי לא להדביק אותם.
 
למרות שהחולים ממשיכים להשתעל גם אחרי 3 שבועות, קיים סיכון מזערי להדבקת אחרים.

טיפול בתינוקות ובילדים קטנים

תינוקות מפתחים את הסימפטומים החמורים ביותר של שעלת ונמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות סיבוכים. לכן תינוקות מתחת לגיל שנה שנדבקו בשעלת יטופלו בדרך כלל במסגרת בית החולים וישהו בבידוד. הרחקת התינוק החולה נועדה למנוע את התפשטות הזיהום.
לרוב יטופל התינוק על ידי עירוי תוך ורידי של אנטיביוטיקה. במקרים חמורים תינתן תרופה המכילה נגזרת של קורטיזון. אלו הם הורמונים בעלי פעילות נוגדת דלקת חזקה המסוגלים להפחית את הנפיחות בדרכי הנשימה של הפעוט ולהקל על נשימתו. תרופות אלו ניתנות אף הן דרך עירוי תוך ורידי.
אם התינוק זקוק לעזרה נוספת בנשימה הוא יחובר למסכת חמצן. יתכן שתבוצע שאיבה עדינה של הליחה החוסמת את דרכי הנשימה שלו באמצעות מזרק שאיבה שבקצהו כדור גומי.

שעלת חמורה אצל תינוקות

מחלה חמורה עלולה לגרום נזק לריאותיהם של תינוקות ולכן הם יטופלו בבית החולים שם ינתן להם עירוי תוך ורידי של תרופה לשמירה על לחץ דם תקין והם יונשמו על מנת לתמוך בריאותיהם.
אם טיפול זה אינו מספיק עלול התינוק להזדקק לחיבור למערכת חוץ גופית המספקת חמצן לדם. מכונה זו מכונה ECMO (Extracorporeal Membrane Oxygenation). זוהי מעין 'ריאה מלאכותית'. דם ורידי דל בחמצן מוזרם אל המכונה, עובר דרך קרום שמעשיר אותו בחמצן ומסלק ממנו פחמן דו חמצני, ולאחר מכן מוחזר לגוף התינוק.