23 פברואר 2020 כ"ח שבט תש"פ
מעודכן לתאריך  12.12.2011  באדיבות ה 

טטנוס (צפדת, פלצת) - מידע רפואי

Tetanus
מעודכן לתאריך  12.12.2011  באדיבות ה 

גורמים לטטנוס

המחלה נגרמת על ידי החיידק קלוסטרידיום טטני (Clostridium tetani).

קלוסטרידיום טטני וטטנוספאזמין

נבגי קלוסטרידיום טטני נפוצים מאד בטבע ומסוגלים לשרוד זמן רב מחוץ לגוף. לרוב אפשר למצוא אותם בגללים של פרות או סוסים המשמשים לדישון ובאדמה מזוהמת.
לאחר שחיידקי טטנוס חודרים לגוף הם מתרבים במהירות ומשחררים חומר בשם טטנוספאזמין (tetanospasmin). זהו רעלן (נוירוטוקסין) הפוגע בעצבים. דרך זרם הדם עלול הטטנוספאזמין להתפשט לכלל אזורי ואברי הגוף ולגרום לסימפטומים של טטנוס.
רעלנים כגון טטנוספאזמין חוסמים את העברת האותות העצביים שנשלחים מהמוח לחוט השדרה ודרכו לשרירים. דבר זה גורם לעוויתות ולנוקשות השרירים המאפיינות את המחלה.

חתכים ופצעים

חיידקי טטנוס חודרים לגוף דרך פצעים וחתכים. דרכים נוספות באמצעותן חודרים החיידקים כוללות:
  • חריצים או סדקים בעור.
  • שפשופים בעור.
  • כוויות.
  • נשיכות של בעלי חיים.
  • פירסינג וקעקועים (אם אלו מבוצעים באמצעות ציוד שלא עבר חיטוי).
  • פגיעות בעיניים.
 

קבוצות סיכון

אנשים המטיילים ברחבי העולם ולהבדיל, אנשים המזריקים סמים, נמצאים בסיכון מוגבר ללקות בטטנוס.

מטיילים

אנשים המתכננים לצאת לחוץ לארץ צריכים לוודא שהחיסונים שלהם עדיין בתוקף. ניתן להתעדכן באתר משרד הבריאות באשר לחיסונים הנחוצים בהתאם ליעדים שונים בעולם.
אם מטיילים לאזורים מרוחקים שהנגישות בהם לשירותי רפואה מתקדמים מוגבלת, ועברו למעלה מ- 10 שנים ממועד קבלת החיסון האחרון נגד טטנוס, מומלץ לקבל מנת דחף נוספת (גם אם המתחסן קיבל את כל מנות החיסון בעבר). אמצעי זהירות זה נועד למקרה של פציעה שעלולה להזדהם בטטנוס ולא ניתן יהיה להגיע לטיפול רפואי מתאים במהירות הדרושה.

אנשים המזריקים סמים

אנשים המזריקים סמים נמצאים בסיכון מוגבר להידבק בחיידק מאחר שסמים כגון הרואין או מתאמפטאמין מעורבבים לעתים עם חומר כימי בשם כינין (quinine) שעלול להיות מזוהם בחיידקי טטנוס. דבר זה ארע באנגליה בשנים 2003-2004, עת נרשמה התפרצות של כ- 20 מקרי טטנוס לאחר שימוש בהרואין מזוהם.

טטנוס אצל ילודים

טטנוס אצל ילודים עלול להתרחש בעקבות חיתוך חבל הטבור עם מספריים מזוהמים בחיידק הטטנוס. טטנוס אצל ילודים נפוץ בעיקר באזורים עניים ברחבי העולם שם שרותי הרפואה אינם מתקדמים ולעתים אף אינם נגישים.