02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

דיפתריה (אסכרה, קרמת) - מידע רפואי

Diphtheria
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

מבוא לדיפתריה

דיפתריה (בעברית, אסכרה או קרמת) היא זיהום חיידקי מדבק שפוגע בעיקר בדרכי הנשימה העליונות, באף ובגרון. במקרים שכיחים פחות עלולה המחלה לפגוע גם בעור.
המחלה מדבקת מאד ויכולה לעבור בקלות כשאדם שחולה בה מתעטש או משתעל ורסיסי הרוק שלו חודרים לדרכי הנשימה העליונות של אדם בריא.
הסימפטומים של דיפתריה כוללים:
  • חום גבוה (מעל 38 מעלות צלזיוס).
  • כאב גרון.
  • קשיי נשימה.
 

טיפול בדיפתריה

הטיפול בדיפתריה כולל מתן אנטיביוטיקה ותרופה נגד הרעלן שחיידקי דיפתריה מפרישים. אם קיים חשד לדיפתריה, יבודד החולה בבית החולים.
ילדים רגישים מאד לחיידקי דיפתריה ובמקרים חמורים עלולה המחלה לגרום למותם. כ- 5-10% מהנדבקים בדיפתריה ימותו מסיבוכי המחלה הכוללים קשיי נשימה, דלקת בשריר הלב או בעיות במערכת העצבים.

חיסונים

החיסון נגד דיפתריה כלול בשגרת החיסון במדינת ישראל. מבוגרים צריכים לשקול קבלת מנת דחף של החיסון כשהם נוסעים לאזורים בעולם בהם קיים סיכון גבוה להידבק במחלה.

המחלה ותפוצתה

כיום, דיפתריה נדירה מאד בישראל מאחר שרוב האוכלוסייה מחוסנת נגד המחלה.
לפני הכלת החיסון בשגרת החיסונים היתה זו מחלה נפוצה מאד ואחד מגורמי התמותה העיקריים בקרב תינוקות וילדים. בשנים האחרונות נרשמו בישראל רק כמה מקרים בודדים של המחלה, ללא ארועי תמותה. אבחון דיפתריה מחייב דיווח לרשויות הבריאות.
אף ששכיחות המחלה בישראל נמוכה קיים סיכון להתפרצותה אם מספר המתחסנים ירד מתחת לרמה מסוימת, כפי שאירע בברית המועצות לשעבר בשנות ה- 90, לאחר שמספר רב של ילדים לא חוסנו נגד המחלה. 157,000 איש נדבקו ו- 5000 נפטרו מסיבוכי המחלה.