18 אפריל 2021 ו' אייר תשפ"א
מעודכן לתאריך  12.12.2011  באדיבות ה 

דיפתריה (אסכרה, קרמת) - מידע רפואי

Diphtheria
מעודכן לתאריך  12.12.2011  באדיבות ה 

סיבוכי דיפתריה

דיפתריה עלולה להוביל לסיבוכים מסכני חיים.

כשל נשימתי

דיפתריה עלולה לגרום לקשיי נשימה חמורים עקב:
  • הקרום שמכסה את הגרון.
  • חדירת חלקיקים קטנים של הקרום אל תוך הריאות עלולה לגרום לדלקת ריאות מפושטת.
 
קיים סיכון לפגיעה משמעותית בתפקוד הריאות עד כדי אובדן היכולת לנשום ואי ספיקה נשימתית (respiratory failure). אם קיים סיכון לאי ספיקה נשימתית יחובר החולה למכונת הנשמה שמזרימה אוויר מועשר בחמצן אל הריאות והחוצה, בזמן שהזיהום יטופל.

דלקת בשריר הלב (Myocarditis)

הרעלן המופרש על ידי חיידקי הדיפתריה עלול לגרום לדלקת בשריר הלב. דלקת זו עלולה לגרום לאי סדירות בקצב פעימות הלב ולדום לב, לפגוע בהולכה החשמלית של הלב ולגרום ללב להתכווץ בקצב איטי מאד (תופעה המכונה ברדיקרדיה, bradycardia). ניתן לטפל בבעיה בעזרת קוצב לב זמני. זהו מכשיר חשמלי קטן המוחדר לחזה ומסייע לשמור על קצב פעימות קבוע.
במקרים חמורים במיוחד עלול הלב להיחלש במידה כזו שלא יוכל לשאוב ולהזרים את הדם בקצב הנדרש, עד כדי אי ספיקת לב.

סיבוכים במערכת העצבים

דיפתריה עלולה לגרום לסיבוכים במערכת העצבים. סיבוכים אלו עלולים להתפתח מספר שבועות לאחר הופעת הסימפטומים הראשונים של המחלה.

שיתוק הסרעפת

אחד הסיבוכים החמורים הוא שיתוק הסרעפת. זהו שריר עבה דמוי כיפה שמפריד בין החזה לבין חלל הבטן ועוזר בתהליך הנשימה.
כשהסרעפת אינה מתפקדת יש צורך במכונת הנשמה. מכונת ההנשמה מחקה את פעילות הסרעפת באמצעות ויסות הלחץ המופעל על הריאות. ללא חיבור מיידי למכונת ההנשמה, שיתוק שרירי הסרעפת עלול להיות קטלני.
שיתוק בסרעפת עלול להתפתח בפתאומיות ובמהירות, תוך כחצי שעה. יתכן שיתוק בסרעפת גם כמה שבועות לאחר התפרצות המחלה, גם אם החולה התאושש מהזיהום הראשוני ומהסיבוכים האחרים.
לכן, ילדים שחלו בדיפתריה ופיתחו סיבוכים נוספים ישארו תחת השגחה בבית החולים במשך כשישה שבועות, גם אם חל שיפור במצבם.

בעיות בשלפוחית השתן

סיבוך אפשרי נוסף הוא פגיעה בעצבים ששולטים בפעילות שלפוחית השתן באופן שמפריע להתרוקנות מלאה של השלפוחית וגורם לסימפטומים הבאים:
  • תכיפות במתן שתן.
  • מתן שתן בכמות קטנה.
  • איבוד שליטה על שלפוחית השתן.
 
בעיות בשלפוחית השתן נוטות להופיע לפני שיתוק שרירי הסרעפת ולכן עלולות להוות תמרור אזהרה להתפתחות בעיות נשימה חמורות יותר.

דיפתריה ממאירה

דיפתריה ממאירה (hypertoxic diphtheria), או דיפתריה גראביס (diphtheria gravis), היא הצורה החמורה ביותר של המחלה. בנוסף לסימפטומים האופייניים למחלה, אנשים שלקו בדיפתריה ממאירה יפתחו גם:
  • דימומים חמורים.
  • כשל כלייתי.
 
במקרים רבים, דיפתריה ממאירה היא קטלנית. ככל הנראה נגרמת המחלה על ידי סוג מסוים של החיידק קורינבקטריום דיפתריאה (Corynebacterium diphtheria).