13 אוגוסט 2022 ט"ז אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

פטרת הנרתיק - מידע רפואי

(Vaginal Thrush)
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

מבוא לפטרת הנרתיק

זיהום פטרייתי של הנרתיק הינו תופעה נפוצה ורוב הנשים חוות מידי פעם התפרצויות של זיהום זה. פטרת הנרתיק גורמת לגרד, גירוי של איזור הפות, נפיחות ואודם. לפעמים התפרצות הזיהום מלווה בהפרשה מוגברת של חומר לבן וגבשושי, דמוי גבינה (הרבה נשים מתארות הפרשה דמוית גבינת קוטג').
פטרת הנרתיק אינה מסוכנת אך יכולה לגרום לחוסר נוחות משמעותית, בעיקר כאשר הזיהום חוזר בתדירות גבוהה.

מתי כדאי לגשת לרופא

סימפטומים של פטרת הנרתיק דומים לסימפטומים של מחלות מין שונות. לכן במקרה שסימפטומים של פטרת הנרתיק מופיעים בפעם הראשונה מומלץ לגשת לרופא על מנת שישלול הידבקות במחלת מין. רופא הנשים יאבחן את הזיהום הפטרייתי ויתאים את הטיפול המיטבי.
נשים שאצלן אובחן בעבר זיהום פטרייתי ומזהות את הסימפטומים יכולות לגשת מיד לבית המרקחת ולרכוש אמצעי טיפול נגד זיהום פטרייתי שאינו מצריך מרשם רופא. במקרים בהם הסימפטומים אינם משתפרים עם הטיפול, או כאשר ישנן התפרצויות חוזרות אחת לכמה חודשים, מומלץ לגשת לרופא.

מדוע נגרם זיהום פטרייתי

הפטריות שייכות למשפחת השמרים (yeast). הגורם הנפוץ לפטרת הנרתיק הינו פטריה מסוג קנדידה אלביקנס (Candida Albicans) .
נשים רבות הינן נשאיות סמויות של קנדידה, כלומר הפטרייה גדלה בנרתיק ובפות מבלי לגרום לסימפטומים כלשהם. הורמונים המצויים בהפרשות הנרתיק וחיידקים ידידותיים המצויים בפות ובנרתיק שומרים על כך שהפטרייה לא תשגשג. הסימפטומים יופיעו כאשר אוכלוסיית החיידקים הידידותיים נפגעת (למשל בעת נטילת אנטיביוטיקה) או בעת שינוי הורמונאלי, ואז הקנדידה תשגשג.
פטרת הנרתיק אינה מועברת במגע מיני אולם עלולה להופיע לראשונה או להתלקח מחדש לאחר קיום יחסי מין. במידה שקיימת פטרייה בנרתיק מומלץ להימנע זמנית מקיום יחסי מין, עד שיושלם הטיפול והסימפטומים האופייניים ייעלמו.

טיפול בפטרת הנרתיק

ניתן לטפל בפטרת הנרתיק על ידי טבליות לבליעה או על ידי החדרת טבליה נגד פטריה לנרתיק. בנוסף ניתן למרוח משחה על העור מסביב לפות על מנת להקל על גרד וכאבים.
חלק מהתרופות נגד זיהום פטרייתי מצריכות מרשם רופא וחלקן נמכרות ללא מרשם. הטיפול יעיל עבור רוב הנשים ובדרך כלל הזיהום יחלוף תוך מספר ימים.

מי עלולה לסבול מפטרת הנרתיק

פטרת הנרתיק הינה תופעה נפוצה מאוד. כ-75% מהנשים יחוו מתישהו זיהום פטרייתי של הנרתיק ואצל כמחצית מהלוקות בזיהום הוא יופיע יותר מפעם אחת. בערך אחת מכל עשרים נשים עלולה לסבול מזיהום פטרייתי חוזר של הנרתיק (ארבעה זיהומים פטרייתיים בשנה או יותר). אחת ממאה נשים לערך תסבול מזיהום פטרייתי רוב הזמן. במקרים אלו יידרש טיפול ארוך טווח שיימשך עד שישה חודשים.
פטרת הנרתיק נפוצה בקרב נשים בשנות ה-20 וה-30 לחייהן, ופחות נפוצה אצל נערות לפני גיל הפוריות (טרם הופעת המחזור) או אצל נשים לאחר הפסקת הווסת.
פטרת יכולה להופיע אצל כל אישה אך בפרט אצל נשים הנמצאות בקבוצת הסיכון הבאות:
  • נשים בהריון.
  • בעת נטילת אנטיביוטיקה.
  • נשים הלוקות בסוכרת.
  • נשים בעלות מערכת חיסונית חלשה.
 

פטרת הנרתיק, הריון והנקה

לא קיימת הוכחה שפטרת הנרתיק מפחיתה את הסיכויים להרות. קיים סיכון גדול יותר לפטרת הנרתיק במהלך ההריון. פטרת במהלך ההריון אינה משפיעה על העובר.
במידה שקיימת התפרצות של פטרת הנרתיק במהלך הריון או בתקופת הנקה, יש להימנע מטיפול בזיהום בעזרת טבליות לבליעה. במהלך ההריון או בתקופת ההנקה מומלץ לטפל בפטרת הנרתיק באמצעות קרם למריחה על העור מסביב לפות או באמצעות טבליות המוחדרות לנרתיק.