03 יולי 2022 ד' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

פטרת הנרתיק - מידע רפואי

(Vaginal Thrush)
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

גורמים לפטרת הנרתיק

פטרת הנרתיק נגרמת על ידי שגשוג יתר של פטריה דמויית שמר שגדלה באופן טבעי בנרתיק. מרבית מקרי פטרת הנרתיק (כ- 80-90%) נגרמים על ידי פטרייה מסוג קנדידה אלביקנס. שאר המקרים נגרמים על ידי זנים אחרים של פטרייה מסוג קנדידה.
קנדידה מתפתחת באופן טבעי בנרתיק של כ- 50% מהנשים מבלי לגרום לסימפטומים כלשהם. שינוי כלשהו באיזון הטבעי בנרתיק מוביל לשיגשוג יתר של הקנדידה וזה גורם להופעת סימפטומים של פטרת הנרתיק. השינוי יכול לנבוע מנטילת אנטיביוטיקה או משינוי הורמונאלי, דוגמת זה המתרחש במהלך הריון.

גורמים המעלים את הסיכון לפטרת הנרתיק

הסיכון להתפתחות פטרת הנרתיק עולה כאשר מתקיים אחד או יותר מהמצבים הבאים:
  • טיפול אנטיביוטי.
  • הריון.
  • סוכרת.
  • מערכת חיסון מוחלשת.
 

אנטיביוטיקה

התפרצות של פטרת הנרתיק מתרחשת אצל כשליש מהנשים אשר נוטלות טיפול אנטיביוטי, מאחר שאנטיביוטיקה פוגעת בחיידקים הידידותיים הנמצאים בנרתיק. כל נטילת אנטיביוטיקה מעלה את הסיכון להתפרצות של פטרת הנרתיק. ברור שללא נוכחות הפטרייה בנרתיק לא תתרחש התפרצות.

הריון

השינויים ברמות של הורמוני המין הנשיים (כגון אסטרוגן) שמתרחשים במהלך ההריון מעלים את הסיכון להתפרצות של פטרת הנרתיק ולחזרתה בתדירות גבוהה.

סוכרת

סוכרת הינה מחלה ארוכת טווח (כרונית) המאופיינת ברמות סוכר בדם גבוהות מהתקין. הטיפול במחלה כולל תזונה מתאימה או זריקות אינסולין. במקרים בהם מחלת הסוכרת אינה מאוזנת בעזרת טיפול מתאים ורמות הסוכר בדם עולות ויורדות בחדות, עולה הסיכון לפתח פטרת בנרתיק.

מערכת חיסון מוחלשת

מצבים בהם מערכת החיסון מוחלשת, לרבות נשאות של נגיף תסמונת הכשל החיסוני (HIV, Human Immunodeficiency Virus) וטיפולים כימותרפיים, מעלים את הסיכון לפטרת הנרתיק. הסיכון המוגבר נובע מכך שמערכת החיסון המוחלשת אינה מסוגלת להילחם בזיהומים כפי שהיא אמורה ואינה מצליחה למנוע את שגשוג הקנדידה.