02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

פטרת הנרתיק - מידע רפואי

(Vaginal Thrush)
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

טיפול בפטרת הנרתיק

כאשר הסימפטומים של פטרת הנרתיק הינם קלים יוכלו רופא הנשים או הרוקח להמליץ על תרופה נגד הזיהום הפטרייתי אותה יש ליטול בדרך כלל במשך 1-3 ימים. במידה שהסימפטומים חמורים יהיה צורך בטיפול ארוך יותר.
הטיפולים השונים לפטרת הנרתיק כוללים:
  • משחות למריחה על העור (החיצוני) מסביב לפתח הנרתיק.
  • טבליות או פתיליות לטיפול נוגד זיהום פטרייתי בתוך הנרתיק. הטבליות הנרתיקיות שנקראות גם טבליות לדניות, מכילות תרופה נוגדת זיהום פטרייתי ומוחדרות לתוך הנרתיק באמצעות מוליך הדומה למוליך המשמש להחדרת טמפון.
  • טבליות או גלולות הניטלות בבליעה לטיפול נוגד זיהום פטרייתי (במקום קרמים או טבליות נרתיקיות).
 
הטיפול בטבליות נרתיקיות והטיפול באמצעות טבליות וגלולות לבליעה נמצאו שווים ביעילותם. כ- 80% מהנשים מטופלות בהצלחה בפטרת הנרתיק בלי קשר לצורת נטילת התרופה.

בחירת התרופה המתאימה

נשים רבות משתמשות בקרמים או בטבליות נרתיקיות לטיפול בהתפרצות של פטרת הנרתיק ואלו מהוות את הטיפול המומלץ בעת הריון או הנקה. נטילת תרופות בבליעה פשוטה יותר מהשימוש בקרמים או בטבליות נרתיקיות, אולם עלולה לגרום לתופעות לוואי. לפיכך נהוג להמליץ על נטילת תרופות בבליעה רק במקרים של פטרת נרתיק בעייתית שנוטה לחזור מספר רב של פעמים.

תרופות לבליעה לטיפול בזיהום פטרייתי

התרופות הנפוצות מכילות את החומרים הפעילים פלוקונזול (fluconazole) או איטרקונזול (Itraconazole) . הטיפול באמצעותן עלול לגרום לתופעות לוואי, לרבות :
 

טבליות נרתיקיות לטיפול בזיהום פטרייתי

טבליות שמשמשות לטיפול בפטרת הנרתיק מכילות את החומרים הפעילים הבאים:
  • קלוטרימזול (clotrimazole)
  • אקונזול (econazole)
  • מיקונזול (miconazole)
 
טבליות נרתיקיות אינן גורמות לתופעות לוואי רבות כמו הטיפול באמצעות בליעה, אולם עדיין עלולות לגרום ל:
  • תחושת צריבה קלה, אדמומיות או גרד.
  • הכתמה לבנה וקרמית של התחתונים (הכתמים ניתנים להסרה בכביסה).
  • לפגום בקונדומים או בדיאפרגמות ולכן יש להעזר באמצעי מניעה מסוג אחר כאשר משתמשים בהן.
 
שימוש תכוף בטבליות או פתילות נרתיקיות לטיפול נוגד זיהום פטרייתי אינו מומלץ.

תרופות ללא מרשם רופא

חלק מהטבליות ומהקרמים לטיפול בזיהום פטרייתי זמינים ללא מרשם רופא בבתי המרקחת.
טבליות נרתיקיות וקרמים לטיפול נגד זיהום פטרייתי המכילים את החומר הפעיל קלוטרימזול (clotrimazole ) נמכרים בבתי מרקחת תחת השם המסחרי אגיסטן (Agisten) או קנסטן (Canesten). שמות מסחריים נוספים הם ,LOTHREE ,CLOTRIMADERM, FUNGICARE, ORALTEN.
התרופות הנמכרות בבתי המרקחת ללא מרשם רופא יכולות לשמש לטיפול בפטרת הנרתיק במידה שהיו יעילות בעבר. לא מומלץ לרכוש תרופה לטיפול בפטרת הנרתיק ללא מרשם רופא אם זו הפעם הראשונה שמופיעים סימפטומים של פטרת הנרתיק.
במקרה שמדובר בהופעת הסימפטומים בפעם הראשונה מומלץ לקבל מרופא הנשים המלצה לטיפול המתאים. כמו כן לא מומלץ להשתמש בתכשירים הנמכרים בבתי המרקחת ללא מרשם רופא משך זמן ארוך מבלי להיוועץ עם הרופא.

טיפול בפטרת הנרתיק במקרה של הריון או הנקה

אם הופיעו סימפטומים של פטרת הנרתיק במהלך ההריון או בתקופת ההנקה יש להתייעץ עם רופא הנשים לפני תחילת הטיפול.
בעיקרון לנשים בהריון לא מומלץ טיפול באמצעות תרופות לבליעה כי לטיפול זה עלולה להיות השפעה על העובר. טיפול נפוץ בזמן הריון או הנקה הוא טבליה נרתיקית המכילה קלוטרימזול, אקונזול או מיקונזול לפחות למשך שבעה ימים.
אם קיימים סימפטומים מסביב לפתח הנרתיק, כגון גרד או כאב, ניתן להשתמש בקרם לטיפול נוגד זיהום פטרייתי.

יוגורט לריפוי פטרת הנרתיק

קיימת טענה שמריחת ביו-יוגורט (יוגורט המכיל חיידקים טובים) בנרתיק ובפות מקלה על סימפטומים של פטרת הנרתיק. אומנם יוגורט אינו גורם נזק כלשהו אך לא קיימות הוכחות מדעיות ליעילותו כטיפול בפטרת הנרתיק.
את היוגורט ניתן למרוח על השפתיים החיצוניות של הפות ואף להחדיר יוגורט ישירות לתוך הנרתיק. הדרך הנוחה והפשוטה לעשות זאת היא באצמעות טמפון עם מוליך. יש לתחוב את הטמפון אחורה ככול האפשר בתוך המוליך ואז לשפוך כשתי כפיות של יוגורט טבעי פנימה, לרווח שנוצר, ולהחדיר את הטמפון כרגיל. רצוי להוציא את הטמפון לאחר כשעה.