17 מאי 2022 ט"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

פטרת הנרתיק - מידע רפואי

(Vaginal Thrush)
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

סיבוכים של פטרת הנרתיק

כאשר הטיפול אינו יעיל או שישנן התפרצויות חוזרות ונשנות של פטרת הנרתיק עלולים להתלוות סיבוכים דוגמת דיכאון ובעיות בתפקוד המיני או הפרעות מיניות אצל השותף ליחסי המין.

טיפול שאינו יעיל

טיפול בפטרת הנרתיק עלול לא להשפיע על כחמישית מהמטופלות. טיפול מוגדר כלא יעיל כאשר הסימפטומים אינם משתפרים לאחר 7-14 ימי טיפול.
הסיבות לאי יעילותו של הטיפול יכולות לנבוע מכך שהזיהום איננו פטרייתי אלא חיידקי, למשל וגינוזיס חיידקי, שהינו הגורם הנפוץ ביותר להפרשות חריגות מהנרתיק. במקרה שהטיפול אינו יעיל מומלץ לפנות לרופא הנשים לשם אבחון מחודש והתאמת טיפול חלופי מתאים.

התפרצויות חוזרות ונשנות של פטרת הנרתיק

במקרה של התפרצויות חוזרות ונשנות של פטרת הנרתיק כדאי לערוך בדיקות נוספות על מנת לאשר את האבחנה ולשלול גורמים אחרים שעלולים לגרום לסימפטומים.
כאשר הבדיקות מאשרות שהגורם הוא אכן פטרת הנרתיק, ניתן ליטול את הטיפול למשך זמן ארוך יותר. מומלץ לבקש מהרופא מרשם שינוצל בעתיד מייד עם חזרתם של הסימפטומים.
מספר מחקרים הוכיחו שטיפול מונע עשוי להפחית את תדירות החזרות של פטרת הנרתיק. משמעותו של טיפול מונע היא נטילת תרופה על בסיס שבועי או חודשי במשך כשישה חודשים. ניתן לשער שטיפול מונע מפחית את מספר החזרות גם לאחר הפסקתו.

דיכאון והפרעות בתפקוד המיני

דיכאון והפרעות בתפקוד המיני, לרבות חרדה מקיום יחסי מין, עלולים להתפתח אצל נשים הסובלות בתדירות גבוהה מפטרת הנרתיק. רופא הנשים יכול להמליץ על טיפול ממוקד בבעיה, דוגמת ייעוץ רגשי.

פטרת הנרתיק אצל הגבר

במקרים נדירים בני זוגן של נשים שסובלות מפטרת הנרתיק עלולים לפתח דלקת פטרייתית בעטרת הפין שנקראת בלועזית 'Candidal balanitis'. במקרה זה הרופא עשוי להמליץ לגבר על טיפול נגד זיהום פטרייתי.